1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. دیه ماه حرام برای مقصران حذف شد

دیه ماه حرام برای مقصران حذف شد

17 آذر 1395
 • 7

بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده به شرکت‌های بیمه پوشش بیمه‌نامه شخص ثالث برای رانندگان مقصر در حوادث در ماه حرام و غیر حرام بیش از ۱۹۰ میلیون تومان نخواهد بود.

افرادی که در ماه‌های اخیر اقدام به دریافت بیمه نامه شخص ثالث کرده‌اند با تغییر تازه‌ای در صدور بیمه‌نامه اشان مواجه می‌شوند و آن « حداکثر غرامت 190 میلیون تومانی فوت و نقص عضو راننده» در حوادث است که برخلاف سال گذشته در ماه حرام نیز تغییری نخواهد داشت.

این در حالی است که حداکثر خسارت پرداختی برای شخص ثالث در ماه حرام 253 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 190 میلیون تومان تعیین شده است.

صادق پور مدیر یک نمایندگی بیمه ایران در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: در آیین‌نامه جدید بیمه شخص ثالث که از 28 خرداد ماه سال جاری به نمایندگی ها ابلاغ و اجرایی شده است، پوشش شخص ثالث برای رانندگان مسئول خسارت در نظر نگرفته اند، البته اگر راننده مقصر و مسئول حادثه نبوده و شخص ثالث باشد پوشش بیمه ماه حرام برایش لحاظ خواهد شد.

وی تائید کرد که سقف این پوشش در سال گذشته حداکثر 220 میلیون تومان بوده است.

مدیر یک نمایندگی دیگر بیمه نیز به خبرنگار فارس گفت: این اقدام درست مانند در نظر گرفتن فرانشیز است که در بیمه نامه، فرد بیمه‌گذار مسئول پرداخت بخشی از خسارت می‌شود. در واقع با این اقدام قانونگذار خواسته است مسئولیت رانندگان را در حوادث مورد تاکید قرار دهد و بر همین اساس بخشی از پوشش بیمه شخص ثالث که در ماه حرام برای حادثه‌دیدگان در نظر گرفته می‌شود را برای رانندگان مسئول حادثه در نظر نگرفته است.

بر اساس این گزارش در جدیدترین ابلاغیه قانون شخص ثالث تصریح شده است: دارنده وسیله نقلیه مکلف است برای پوشش خسارت‌های بدنی واردشده به راننده مسبب حادثه، حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه غیرحرام، بیمه حوادث اخذ کند. مبنای محاسبه میزان خسارت قابل پرداخت به راننده مسبب حادثه، معادل دیه فوت یا دیه و یا ارش جرح در فرض ورود خسارت بدنی به مرد مسلمان در ماه غیرحرام و هزینه معالجه آن می‌باشد. سازمان پزشکی قانونی مکلف است با درخواست راننده مسبب حادثه یا شرکت بیمه مربوط، نوع و درصد صدمه بدنی واردشده را تعیین و اعلام کند. آیین‌نامه اجرائی و حق بیمه مربوط به این بیمه‌نامه به پیشنهاد بیمه مرکزی پس از تصویب شورای‌عالی بیمه به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

منبع:فارسنظرات

 • ناشناس ناشناس (18 آذر 1395 ساعت 10:04)

  شرکت های بیمه ضرر نکنند ، مردم مشکلی ندارند عادت میکنن

 • جعفر.م جعفر.م (17 آذر 1395 ساعت 17:24)

  چرا اقبل ازبیمه کردن ذینفعان رامطلع نمی کنند که حالا میبرن و می دوزن و تن مردم میزارن.

 • احمد احمد (17 آذر 1395 ساعت 17:10)

  زندان چرا؟مقصر حادثه 190 میلیون شده نه زیاندیده.یعنی اگر راننده مقصر در تصادف باشد و فوت کند،شرکتهای بیمه مبلغ 190 میلیون تومان به ورثه مقصر حادثه دیه پرداخت میکنند و ربطی به زندان و ... ندارد . در ضمن مبلغ حق بیمه نیز به نسبت 253 میلیون کم شده است.

 • ناشناس ناشناس (17 آذر 1395 ساعت 16:35)

  پس این الحاقیه ها که پولشو از مردم بیچاره گرفتند چه بود ایا مصادق راهزنی نبود

 • مجید مجید (17 آذر 1395 ساعت 15:57)

  با این حجم تصادفات و مرگ و میر تو کشور چه خواهد شد.
  کلی زندانی از الان اضافه تر میشند.

  پارسا پارسا (17 آذر 1395 ساعت 17:25)

  دوست عزیز حتما متوجه نشدی چی تصویب شده! وقتی تصادفی در ماه حرام روی بده به همه دیه کامل ماه حرام (2/533/300/000 ریال) میدن ولی به راننده مقصر فقط معادل دیه ماده غیر حرام (1/900/000/000 ریال) تعلق می گیره. پس کسی راهی زندان نمیشه.

 • مسعود مسعود (17 آذر 1395 ساعت 15:04)

  زرشک!