1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. اطلاعیه جدید سایپا : دو خودرو به جای رنو ساندرو تحویل بگیرید

اطلاعیه جدید سایپا : دو خودرو به جای رنو ساندرو تحویل بگیرید

28 آبان 1397
 • 4

عدم اجرای تعهدات گروه خودروسازی سایپا در مورد تحویل خودروهای خانواده رنو شرکت پارس خودرو، نارضایتی‌هایی را برای مشتریان این گروه خودروسازی ایجاد کرده است بطوریکه برخی از مخاطبان خواستار پیگیری دلایل عدم تحویل خودروهای ثبت‌نامی توسط این خودرو سازی شدند. 

اطلاعیه جدید سایپا : دو خودرو به جای رنو ساندرو تحویل بگیرید

چندی پیش محمدرضا سروش مدیرعامل جدید گروه خودروسازی سایپا، در مورد دلایل عدم تحویل این خودرو‌ها گفت: این موضوع به علت خلف وعده و تخلف شرکت رنو در قرار ایجاد شده و از این جهت ضمن عذرخواهی از مردم درصدد جایگزین کردن راه‌هایی برای پاسخ‌گویی به درخواست‌های مشتریان هستیم. 


 

ماجرای بدعهدی مجدد شرکت فرانسوی رنو به ایرانی ها


گفتنی است علیرغم یکبار خلف وعده شرکت خودروسازی فرانسوی« رنو» در عمل به قرارداد خود در دور اول تحریم‌ها، قرارداد مشترک همکاری بین سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) و این شرکت خودروساز به امضا رسید و قرار شد طرفین از اوایل سال 2018 میلادی وارد فاز اجرایی و تولید شوند. 

براین اساس رنو و ایدرو یک سری تعهدات را پذیرا شدند اما اظهارات رئیس جمهور آمریکا در سال گذشته در خصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران که به تازگی هم اجرایی شد باعث گردید تا علیرغم انعقاد قرارداد شرکت رنو با ایدور، این شرکت فرانسوی با خروج خود از ایران تعهدات خود را بی‌پاسخ بگذارد. این اتفاق در حالی رخ داد که کارلوس گوسن مدیرعامل رنو ادعا کرده بود این شرکت خودروساز علیرغم تحریم‌ها از ایران خارج نخواهد شد. وی در صحبت‌هایی در سال گذشته و بعد از اینکه ترامپ خروج خود از برجام را اعلام کرد و وعده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را داد، در مورد همکاری با ایران گفت: «مشخص است اگر همکاری با ایران غیرممکن شود، ما با همکاری هم برنامه‌ای را طراحی خواهیم کرد تا فعالیت تجاری‌مان در این کشور را تعلیق کنیم، اما این به هیچ وجه بدان معنا نیست که ما ایران را ترک خواهیم کرد.» 

اما در ادامه این گزارش بپردازیم به شرایط جایگزینی که مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا برای پاسخ به خریداران ساندرو و پارس تندر پیشنهاد داده است. 


 

سایپا: دو خودرو به جای ساندرو تحویل بگیرید


راهکار شرکت خودروسازی سایپا برای پاسخ به این دسته از مشتریان این خودروساز، جایگزین کردن خودروهای گروه x100 و x200 به جای خودروهای ساندرو و پارس تندر بود که اتفاقا مورد استقبال مشتریان هم واقع نشده است و به دنبال واکنش‌هایی، منجر به لغو بخشنامه شد. 

در اطلاعیه اول گروه خودروسازی سایپا که در مورخ 97.8.19 ابلاغ شد یک پیشنهاد برای مشتریانی که قصد تبدیل خودروی جایگزین را داشتند آمده بود که براساس آن محصولات X100 (سایپا 131، سایپا 151) , X200 (تیبا ، تیبا 2، ساینا) با سود مشارکت و تاخیر به میزان 27 درصد طبق قرارداد به یکی از روش‌های ذیل: 

الف : تعهدات انواع ساندرو و استپ وی به دو دستگاه خودرو، یک دستگاه X100، یک دستگاه X200 که یک دستگاه با موعد تحویل بهمن 97 با قیمت زمان تحویل محصول رنوی مشتری و یک دستگاه با زمان تحویل آذر به قیمت روز شرکت

  ب: تعهدات تندر و پارس تندر به یک دستگاه خودرو X100 (سایپا 131، سایپا 151) و X200 (تیبا ، تیبا 2، ساینا) با موعد تحویل بهمن ماه 97 به بعد با قیمت زمان تحویل محصول رنوی مشتری

  در پیشنهاد دوم جهت انصراف از خرید در این اطلاعیه به مشتریان اعلام شد 

- انصراف مشتریان با اخذ 36 درصد سود مشارکت از زمان واریز وجه اولیه در صورت اعلام انصراف تا تاریخ 30 آبان 97

- انصراف مشتریان با اخذ 30 درصد سود مشارکت از زمان واریز وجه اولیه در صورت اعلام انصراف از تاریخ اول آذر 97

گفتنی است بخشنامه فوق یک روز پس از ابلاغ در بیستم آبان ماه 97 لغو شد و این گروه خودروساز اعلام کرد که جایگزینی خودروهای پراید و تیبا به جای ساندرو و پارس تندر کاملا اختیاری است. 


 

مشتریان با دریافت سود منتظر بمانند یا انصراف دهند


همچنین در این اطلاعیه آمده است که گروه سایپا در حال بررسی روش‌های مختلف جهت پاسخ به تعهدات ایجاد شده است و مشتریان می‌توانند تا دریافت محصول ثبت‌نامی خود با دریافت سود 27 درصدی (مجموع سود مشارکت و تاخیر تا تحویل خودرو) منتظر بمانند. 

علاوه بر این مشتریانی که خواهان انصراف هستند می‌توانند براساس بخشنامه مذکور از 30 تا 36 درصد سود براساس زمان انصراف بهره‌مند شوند.

با توجه به پیشنهاد گروه خودروسازی سایپا به متقاضیان ساندرو و پارس تندر، مبنی بر اینکه اگر هیچ کدام از گزینه‌های جایگزین را قبول نداشتند می‌توانند منتظر بمانند این سوال به ذهن می‌رسد که آیا قرار است اتفاق جدیدی بیفتد؟ و یا این شرکت خودروساز می‌تواند به تعهدات خود در قبال مشتریان خرید خودروهای گروه رنو از این خودروسازی پاسخ دهد.


 

آغاز تحویل خودروهای ساندرو و استپ وی


در همین راستا، موضوع را با این گروه خودروسازی مطرح کردیم و پاسخ‌هایی نسبتا امیداورکننده ای هم دریافت شد که می‌تواند مشتریانی را که ماه‌ها در انتظار دریافت خودرو بوده‌اند را تا حدودی خوشحال کند.

در این رابطه، محمد علی قادری معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: این گروه خودروسازی با توجه به تعهداتی که به خریداران خود دارد از هفته گذشته اقداماتی را برای تحویل خودروهای رنو آغاز کرده است. 

وی بیان داشت: از هفته گذشته تاکنون 118 خودرو از خانواده رنو فاکتور شده که شامل 40 دستگاه ساندرو، 40 دستگاه استپ وی و حدود 40 دستگاه تندر پلاس بوده است. 


 

3400 دعوت‌نامه برای مشتریان خانواده ارسال شده است


قادری با بیان اینکه تا پایان سال 12 هزار دستگاه خودرو از خانواده رنو را به مشتریان تحویل خواهیم داد، گفت: برای حدود 3400 نفر از متقاضیان خرید خودرو از خانواده رنو دعوت‌نامه ارسال شده و این مشتریان تکمیل وجه کرده‌اند که برحسب برآوردهای انجام شده خودرو‌های این افراد تا 2 ماه آینده تحویل داده می‌شود. 

وی بیان داشت: همچنین تا پایان این هفته به 8 هزار و 500 مشتری دیگر اطلاع خواهیم داد که خودرو خود را از سایپا تحویل خواهند گرفت. 


 

تحویل 12 هزار خودرو خانواده رنو تا پایان سال


معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا اظهار داشت: برنامه این گروه خودروسازی تحویل این 12 هزار خودروی رنو تا پایان سال جاری است و در بدبینانه‌ترین حالت اطمینان داریم که تعداد 12 هزار خودرو گروه رنو شامل پارس تندر، استپ وی و ساندرو را تا پایان سال جاری تحویل می‌دهیم. 

وی در پاسخ به این سوال که این گروه خودروسازی چه تعداد تعهد برای تحویل خودرو خانواده رنو به مشتریان دارد گفت: 48 هزار تعهد داریم و باید 48 هزار خودرو گروه رنو را به مشتریان تحویل دهیم. 

قادری در پاسخ به این سوال که برای 36 هزار نفری دیگر چه برنامه‌ای دارید و این 12 هزار نفر چگونه انتخاب شده‌اند، گفت: با توجه به شرایط و خروج رنو از ایران ما در حال حاضر توان تحویل 12 هزار خودرو گروه رنو را به مشتریان داریم. 

وی افزود: بنابراین با توجه به محدودیت در پاسخ‌گویی به تعهداتمان در قبال مشتریان با غربالگری 12 هزار نفر انتخاب برای تحویل خودرو رنو انتخاب شدند. 

قادری گفت: براین اساس مشتریانی که در یک سال گذشته خودرو خانواده رنو را از این خودروسازی تحویل گرفته‌اند و دوباره اقدام به ثبت نام کرده‌اند را از اولویت تخصیص خودرو خارج کرده‌ایم. 

وی همچنین بیان داشت: حتی ممکن است در بین این مشتریان افرادی باشند که تکمیل وجه انجام داده باشند. 

معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا با بیان ایکه سعی کرده‌ایم در این غربالگری مصرف‌کنندگان واقعی و نهایی را پیدا کنیم، گفت: بنابراین کسانی که چند درخواست برای خرید خودروهای خانواده رنو را داشته‌اند از اولویت تخصیص خارج شده‌اند. 

وی با تاکید بر اینکه خریدهای سبدی از اولویت تخصیص خارج شده است، بیان داشت: تا پایان روز چهارشنبه هفته جاری به تمام 12 هزار نفری که قرار است خودرو رنو تحویل بگیرند اطلاع رسانی می‌شود. 


 

برای پاسخگویی به 36 هزار تعهد دیگر برنامه داریم


قادری در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای 36 هزار نفر باقیمانده دارید، گفت: بهرحال برای این مشتریان هم پیشنهاداتی داریم که امیدوارم که ظرف دو تا سه هفته آینده را اعلام می‌کنیم. 

وی بیان داشت: ضمن اینکه سود تاخیر این مشتریان محاسبه و پرداخت می‌شود. 

منبع فارس


نظرات

 • خریدار استپ وی خریدار استپ وی (14 آذر 1397 ساعت 00:30)

  بإسلام خدمت مدیر سایپا جناب سروش یک مقدار دقت بفرمایید بنده آذر ماه ١٣٩٦ خودرو استپ وی اتومات ثبت نام نمودم در آن زمان قیمت ساندرو استپ وی اتوماتیک ٥٧ میلیون بوده که به راحتی میشد از بازار تهیه کرد حال بیش از گذشت یکسال از زمان ثبت نام و تحویل ندادن خودرو طرح جایگزین ان هم خودرویی مثل پراید و تیبا کاملا غیر معقولانه به نظر میرسد بدین وسیله پیشنهاد میشود جهت حفظ مشتری های شرکت واعتبار وأخذ رضایت مشتریان سایپا یا همان خودرو را تحویل بدهید یا حداقل با خودرویی مثل سراتو معاوضه نمایید ودر صورت عدم تأمین قطعه مبلغ خرید خودرودر بازار آراد تعبیه شود.از نظر حقوق مدنی عین محصول و در صورت نبود قیمت روز آن محصول باید پرداخت گردد و قابلیت اجرا شدن دارد

 • محمد محمد (29 آبان 1397 ساعت 12:47)

  بی جهت شرکت های فرانسوی رو به بد عهدی متهم نکنید . شما اگر تعهدات خود را بموقع انجام می دادید ؛ اونها کارشون یک روز اینور و اونور نداره . ببخشید ...... از خود درخته

 • مهدی مهدی (28 آبان 1397 ساعت 16:50)

  چرا میان یکی بخر دو تا ببر راه انداختن اگر تحریم هستیم وقطعه نداریم لااقل با خودروی گرونتر تبدیل انجام بشه مثل سراتو مثل برلیانس 330 اتومات وغیره با قیمت موعد تحویل رنو داده بشه تا شاید از بی ابرویی و بد عهدی و اینهمه تاخیری خودروساز جبران بشه. حداقل پیشنهاد بدید کسایی که توانایی دارند جایگزین کنند.

 • در جستجوی ماشین در جستجوی ماشین (28 آبان 1397 ساعت 13:52)

  ببخشید کدوم آدم عاقلی میاد به جای ساندرو پراید تحویل بگیره. بازم مردم همیشه در صحنه رفتن لا کار