1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. تست و بررسی
 4. جک J5 با طراحی ایتالیایی

جک J5 با طراحی ایتالیایی

12 بهمن 1393
 • 4

 جک J5 با طراحی ایتالیایی

با شنیدن اسمش اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، داستان جک و لوبیای سحرآمیز است! شاید تشابه میان نام این خودرو و این داستان معروف چندان بی ربط نباشد. چون با برانداز کردن این خودرو به سحرآمیز بودن آن میان سایر محصولات چینی پی خواهید برد!

این خودرو خوش استایل چینی نسبت به سایر هموطنانش از برتری‌های قابل توجهی برخوردار است. طراحی این خودرو با همکاری شرکت پینین‌فارینا ایتالیا صورت گرفته است و اگر سری به سایت این شرکت بزنید، از میان همه محصولات چینی که ادعای همکاری با پینین‌فارینا را دارند، تنها نام جک را مشاهده خواهید کرد. از این رو طراحی J۵ کاملا هماهنگ است و ایراد خاصی نمی‌توان به ظاهر آن گرفت. تنها تفاوت ظاهری مدل اتوماتیک با نمونه دنده دستی را باید در طرح رینگ‌های آلومینیومی ‌این خودرو جست و جو کرد.

از آنجایی که جک از نظر ابعاد و فرم اتاق شباهت زیادی با لیفان ۶۲۰ دارد، انتظار می‌رود فضای کابین نیز هم اندازه ۶۲۰ باشد. اما به لطف ۱۰ سانتی متر طول بیشتر و طراحی منطقی، فضای بیشتر کابین J۵ نسبت به لیفان ۶۲۰، به وضوح احساس می‌شود. فضای سر و پا در ردیف عقب عالی است و تنها ایراد صندلی‌های عقب عدم در بر گیری سرنشینان است. در نمونه اتوماتیک شاهد اضافه شدن سانروف نیز هستیم که نور کابین را بیشتر می‌کند. به علاوه، تنظیم ۸ حالته صندلی‌های جلو (۴ حالته در نمونه دنده دستی)، ۶ بلند گو برای سیستم صوتی( ۴ عدد برای نمونه دنده دستی) ، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان و دریچه‌های مجزای سیستم تهویه برای سرنشینان ردیف عقب، از سایر تفاوت‌های نمونه اتوماتیک با نمونه دنده دستی هستند. عایق بندی کابین مناسب و صداهای اضافی متداول در خودروهای چینی به گوش نمی‌رسد. همچنین رنگ آبی نشان دهنده‌ها با رنگ بندی کابین هماهنگ است.

اما به مهم‌ترین نقطه قوت جک J۵، یعنی قابلیت‌های فنی و پیشرانه آن می‌رسیم. این خودرو اولین تجربه کرمان موتور در مونتاژ خودروهای اتوماتیک است. نمونه قبلی J۵ با پیشرانه ۱.۵ لیتری و جعبه دنده دستی عرضه می‌شد، اما حالا شاهد حضور نمونه اتوماتیک با پیشرانه ۱.۸ لیتری هستیم.

پیشرانه این خودرو از سری پیشرانه‌های G۹۳D۴ است که توسط میتسوبیشی ساخته شده است. از این رو پیشرانه و گیرباکس این خودرو از نظر کیفیت فاصله قابل توجهی با MVM و لیفان دارد و باعث می‌شود تا از پرداخت مبلغ ۵۹ میلیون تومان برای این خودرو پشیمان نشوید . هندلینگ و کشش این خودرو کاملا مناسب است و واکنش گیرباکس به پدال گاز عالی است. خبری از دکمه‌های اسپرت و حرکت روی برف برای گیرباکس این خودرو نیست، اما تعویض دنده‌ها و کات‌آف بالای جعبه دنده باعث شده تا بتوانید از نهایت قابلیت‌های فنی این خودرو استفاده کنید.

همچنین امکان تعویض دستی دنده‌ها در کنار تعویض اتوماتیک، باعث شده تا در صورت نیاز بتوانید معکوس دهید و دنده‌ها را به میل خود تعویض کنید. تنها نکات منفی گیرباکس را می‌توان لگدهای خفیف هنگام تعویض اتوماتیک دنده‌ها و تاخیرهای کوتاه هنگام تعویض دستی دنده‌ها برشمرد. شاید مهم‌ترین نکته منفی این خودرو شتاب نامناسب آن در آغاز حرکت باشد که با توجه به پیشرانه ۱۴۱ اسب بخاری جای تامل دارد. در میان قابلیت‌های فنی این خودرو، از ترمز پر قدرت و عدم دایو در قسمت جلو خودرو هنگام ترمزگیری نمی‌توان گذشت. همچنین J۵ از معدود خودروهای چینی است که توانسته ۵ ستاره ایمنی را از موسسه EURONCAP دریافت کند.

 جک J5 با طراحی ایتالیایی

رقبای داخلی و خارجی

جیلی - Lifan ۶۲۰ - ۱۸۰۰ - MVM ۵۳۰

پیشنهاد نهایی

J۵ اتوماتیک خودرویی است مناسب افرادی که از خودروهای تکراری و با کیفیت رو به زوال وطنی خسته شده‌اند و از طرفی بودجه شان به خرید خودروهای وارداتی نمی‌رسد، اما می‌خواهند خودرویی اتوماتیک با طراحی زیبا و کیفیت مناسب داشته باشند. این در حالی است که با وجود پیشرانه پر قدرت‌تر، گیرباکس دقیق تر و آپشن‌های بیشتر، پرداخت تفاوت ۱۱ میلیون تومانی برای نمونه اتوماتیک J۵ عاقلانه به نظر می‌رسد.

 جک J5 با طراحی ایتالیایی

 جک J5 با طراحی ایتالیایی

 جک J5 با طراحی ایتالیایینظرات

 • پیمان پیمان (12 تیر 1396 ساعت 23:45)

  درجواب دوستمون سلطان ماکسیما بعد از 3 سال استفاده از جی 5 عرض میکنم که عزیزم شدیدا اشتباه کردی. نه تنها ماشین شد بلکه سربلند هم هست

 • سلطان ماکسیما سلطان ماکسیما (12 بهمن 1393 ساعت 16:20)

  چینیه. ( البته چین محصول خوب هم داره ولی اونا تو ایران نمیاد ) بعد چند سال دیگه ماشین نمیشه

 • میلادحسنی میلادحسنی (12 بهمن 1393 ساعت 09:52)

  من برادرم این ماشین رو داره خیلی ازش راضیه...انصافا نرم و راحت هستش

  علایی علایی (21 بهمن 1393 ساعت 11:03)

  قیفاه ی قشنگی هم داره به خصوص چراغای جلو