1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار خودرو
 4. کارشناسی و تعیین قیمت جدید خودرو تمام نشد؟

کارشناسی و تعیین قیمت جدید خودرو تمام نشد؟

3 دی 1397
 • 2

«سازمان حمایت مشغول کار کارشناسی روی قیمت خودرو است.» «قیمت جدید خودروها هفته آینده اعلام می‌شود.» در روزهایی که هم مشتریان و هم خودروسازان چشم انتظار تعیین تکلیف نهایی قیمت‌گذاری خودرو هستند، این دو جمله را بارها طی چند هفته گذشته از سوی مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت شنیده‌ایم؛ با این حال مشخص نیست «کار کارشناسی» چه زمانی تمام می‌شود و «هفته» موردنظر کی فرامی‌رسد.


حدودا سه ماه پیش بود که خبر رسید شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودروهای داخلی کنار گذاشته شده و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار عهده دار تعیین قیمت شده‌اند. در این مدت، دو عبارت همواره کلیدواژه مسوولان وزارت صنعت بوده، یکی «کار کارشناسی سازمان حمایت روی قیمت جدید خودروها» و دیگری «اعلام قیمت در هفته آینده.» وزارت صنعتی‌ها همچنان تاکید دارند که قیمت جدید خودروهای داخلی در سازمان حمایت تحت کارشناسی قرار گرفته و همین دیروز نیز وزیر صنعت باز هم بر این موضوع تاکید کرده است.

حال پرسش اینجاست که مگر سازمان حمایت چقدر زمان برای آنالیز هزینه تولید خودروسازان و تعیین قیمت محصولات آنها نیاز دارد؟ یک هفته؟ یک ماه؟ یک فصل؟آیا تعیین قیمت خودروها با وجود مشخص بودن پارامترهای لازم (نرخ تورم نهاده‌های تولید و هزینه‌های موجود)، آنقدر کار سخت و زمانبری است که سازمان حمایت همچنان مشغول انجام کار کارشناسی روی آن است و فعلا به نتیجه نرسیده است؟ مسوولان وزارت صنعت طی این سه ماه بارها اعلام کرده‌اند قیمت جدید خودروها طی «هفته آینده» اعلام خواهد شد و وزیر صنعت دیروز نیز این جمله را تکرار کرده است؛ حال اینکه «هفته» موردنظر در تقویم آنها کی خواهد بود، مشخص نیست.هرچه هست، تاخیر در تعیین تکلیف قیمت خودروهای داخلی، مشتریان را سرگردان کرده است، چون آنها نمی‌دانند محصولات ثبت‌نامی خود را در نهایت با چه قیمتی تحویل خواهند گرفت.نظرات

 • محمد محمد (3 دی 1397 ساعت 14:17)

  شما به جای پرداختن به این مسایل یک گزارش درمورد علت عدم ارسال دعوتنامه خودرو ها با گذشت سه ماه از موعد تحویل خودرو تهیه کنید ایا خودرو سازها هدفشون خیر و منفعت مردم هست یا ********* کردن ملتی که بهشون اعتماد کردن.

 • مجید مجید (3 دی 1397 ساعت 13:15)

  طرف معتاد بود بهش گفتند کی میخوای ترک کنی؟
  گفت از شنبه ترک میکنم. هفته بعد دیدند باز داره مصرف میکنه گفتند پس هنوز که ترک نکردی؟
  جواب داد، گفتم که از شنبه ترک میکنم.
  اینا هم میخواند اونقدر طولانی کنند که اصل بحث افزایش قیمت به حاشیه رانده بشه و اولویت مردم بشه زمان اعلام قیمت های جدید. یعنی افزایش قیمت را قبول کنند.
  دیروز یکی از خریداران که از بی وسیله ای خسته شده بود می گفت، بابا چرا گرونش نمیکنند و بدند توی بازار؟
  دقیقا همون چیزی که دنبالش هستند.
  هلو بپر تو گلو...