1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. مجلس به موضوع افزایش قیمت لاستیک خودورهای سواری ورود کرد

مجلس به موضوع افزایش قیمت لاستیک خودورهای سواری ورود کرد

8 دی 1397
  • 2

عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه راهکارهای دولت برای کاهش قیمت‌ها مُسکن است نه درمان، گفت: افزایش قیمت لاستیک خودورهای سواری در کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن بررسی می‌شود.

سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با خانه ملت درباره افزایش قیمت لاستیک خودورهای سواری، گفت: عدم نظارت بر نحوه قیمت‌گذاری ها، قیمت بسیاری از کالاها را بدون توجه به الگوی خاص افزایش داد و این موضوع در مورد لاستیک خودورهای سواری نیز اتفاق افتاد.


تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات لاستیک

نماینده مردم قزوین، آبیک، البرز مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه برای حل مشکل کامیونداران از خرداد ماه ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات لاستیک تخصیص پیدا کرد اما تولیدکنندگان داخلی برای تهیه مواد اولیه نتوانستند از این ارز استفاده کنند بنابراین قیمت لاستیک داخلی افزایش پیدا کرد و تولید با قیمت قبلی مقرون به صرفه نبود.

وی با بیان اینکه نیاز لاستیک کشور 5 میلیون حلقه است، افزود: از این تعداد یک میلیون لاستیک با واردات و بخشی نیز از طریق تولید داخلی تامین و باقی نیز از مسیر قاچاق وارد کشور می‌شد که خوشبختانه با افزایش قیمت ارز، قاچاق این کالا کاهش پیدا کرد.


علت افزایش قیمت لاستیک خودور سواری چه بود؟

عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه براساس سیاست‌گذاری‌های اشتباه دولت افزایش قیمت لاستیک خودروهای سواری اتفاق افتاد، اظهار کرد: تولیدکنندگان داخلی لاستیک برای تهیه مواد اولیه نتوانستند از ارز 4 هزار و 200 تومانی استفاده کنند و ناچار بودند علاوه بر تهیه مواد اولیه هزینه هایی نیز برای دستمزد پرداخت کنند بنابراین امکان رقابت با کالای وارداتی را نداشتند. سیاست گذاری مذکور باعث شد قیمت لاستیک خوردوهای سواری افزایش قیمت چشم‌گیری پیدا کند.


راهکارهای دولت برای کاهش قیمت‌ها مُسکن است نه درمان

زرآبادی با اشاره به راهکارهای لازم برای کاهش قیمت لاستیک خودورهای سواری، خاطرنشان کرد: دولت با پیگیری راهکارهای موقتی در پی حل مشکلات است در حالیکه این راهکارها مُسکن هستند و پس از مدتی قیمت‌ها مجددا افزایش پیدا می‌کنند این در حالی است که باید با راهکارهای دائمی قیمت‌ها را کاهش دهد.


شفاف سازی در چرخه تامین لاستیک از رانت جلوگیری می‌کند

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: شفاف سازی در چرخه تامین لاستیک یعنی مراحل تولید، واردات و توزیع از رانت جلوگیری می‌کند و دست دلالان را از این حوزه کوتاه می‌کند.


کاهش قاچاق درپی افزایش نرخ ارز

وی با بیان اینکه بخش زیادی از لاستیک موردنیاز کشور از طریق قاچاق تامین می‌شد و خوشبختانه در حال حاضر به دلیل افزایش نرخ ارز این کانال غیرفعال شده و دولت باید از سایر کانال‌ها به دنبال حل این مشکلات باشد، تاکید کرد: عدم نظارت باعث افزایش قیمت مواد اولیه داخلی شد در نتیجه تولید کنندگان داخلی لاستیک نیز به دلیل این بی توجهی‌ها ناچار به افزایش قیمت شدند.


ورود کمیسیون صنایع به افزایش قیمت لاستیک خودورهای سواری

عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس همچنین تصریح کرد: افزایش قیمت لاستیک خودورهای سواری در کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن بررسی می‌شود.نظرات

  • فرزاد فرزاد (8 دی 1397 ساعت 22:28)

    بهش بگین بپا لاستیکی نشی

  • محمد محمد (8 دی 1397 ساعت 16:21)

    مجلس برای گرانی خودرو چه کرد که حالا بخواد برای لاستیکش ورود پیدا کنه.خودتون رو به زحمت نندازین مجلسیها