1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سایپا قیمت خودروی سیتروئن C3 را تغییر نخواهد داد

سایپا قیمت خودروی سیتروئن C3 را تغییر نخواهد داد

9 دی 1397
 • 7

شرکت سایپاسیتروئن در حالی در 26 اردیبهشت 1397 اقدام به پیش فروش سیتروئن سی 3 نمود که از هفته‌ها قبل از آن، برنامه تبلیغاتی تدارک دیده شده بود بطوریکه این محصول ابتدا در خانه رز در شهرک غرب با حضور اصحاب رسانه رونمایی گردید و سپس محصول در نمایشگاه‌های مختلف به نمایش در آمد و یک دستگاه خودرو نیز در مرکز ملل، به نمایش مردم گذارده شد و نهایتا یک برنامه تست خبرنگاران در هفته قبل از پیش نیز انجام شد.

در تمامی این برنامه‌ها و حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران، علاوه بر سوالات مختلف خبرنگاران در رابطه با ویژگی‌های محصول و شرکت و. یک سوال کلیدی همواره مطرح گردید و آن موضوع قیمت این خودرو بود؛ و در تمامی این برنامه ها، بطور رسمی از سوی شرکت اعلام گردید که قیمت این خودرو با توجه به شرایط مختلفی که در محیط بین الملل و ملی و از جمله تحولات نرخ ارز در کشور مطرح است، امکانپذیر نمی‌باشد و تنها راه این شرکت، اعلان نهایی قیمت در زمان تحویل می‌باشد و مشتریان می‌بایست در زمان صدور دعوتنامه، مابقی قیمت خودرو را بر اساس قیمت روز شرکت پرداخت نمایند.

البته در این بین، همواره رسانه‌های مختلف، گمانه زنی‌هایی از قیمت این خودرو با توجه به شرایط بازار و رقبا داشتند و اعلام می‌نمودند و هماره شرکت بطور رسمی اعلام می‌نمود که هیچیک از قیمت‌های اعلامی، قیمت نهایی مورد تایید شرکت نیست و باید مراحل مورد نیاز جهت نهایی شدن قیمت طی گردد و نهایتا منتظر ارسال دعوتنامه بود تا از قیمت قطعی، پرده برداری شود؛ و بالاخره در 24 آذرماه 1397، شرکت سایپاسیتروئن با ارسال دعوتنامه، قیمت این خودرو را مشخص نمود و مدل پایه آن را 226 میلیون و 450 هزار تومان قیمتگذاری نمود که البته قیمت اولیه را 238 میلیون و 450 هزار تومان در نظر گرفته بود و 12 میلیون تومان را بعنوان تخفیف برای مشتریان اولی سایپاسیتروئن در نظر گرفته است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، تنها 5% تخصیص یافته به این خودرو، ارز مرجع بوده است و مابقی بر مبنای ارز نیمایی است که آنهم با، اما و اگر‌های فراوان و پس از گذشت مدت زمان طولانی به شرکت تخصیص یافته است.

از دیدگاه بازار، قیمت اعلامی توسط شرکت، ظاهرا با در نظر گرفتن قیمت بازار رقبا نیز صورت گرفته است. یعنی مثلا وقتی رقیب مستقیم این خودرو در بازار که هیوندای آی 20 است، حدود 210 میلیون تومان است، اگر مشخصات و امکانات خودروی سیتروئن سی 3 با این خودرو، مقایسه گردد، قطعا ارزش بازار این خودرو، بالاتر از 250 میلیون تومان خواهد بود و با توجه به محدودیت عرضه که عملا اتفاق افتاده است و عرضه این خودرو، تداوم نخواهد داشت، این قیمت می‌تواند بالاتر نیز در نظر گرفته شود.

نکته بعدی اینکه بسیاری از مشتریان، قیمت این خودرو را با خودروی 2008 ایران خودرو مقایسه می‌کنند و میگویند چرا سایپاسیتروئن باید بیشتر از 2008 قیمتگذاری کند. جدا از اینکه از لحاظ مشخصات محصول، سیتروئن C3 بسیار خاص‌تر و متفاوت از خودروی 2008 است و قیمتگذاری آن در بازار ارتباطی با آن ندارد، اما در همین راستا، لازم به ذکر است که پیش فروش خودروی 2008، بیش از ده ماه قبل از پیش فروش سیتروئن سی 3 بوده است (03/04/96) و اصلا در آن بازه زمانی، موضوع نرخ ارز نیمایی مطرح نبوده است و اینکه قیمت این خودرو در زمان ارسال دعوتنامه اول، نهایی گردیده بود و تغییرات قیمتی این خودرو، مطابق با قانون افزایش قیمت خودرو می‌باشد و نه بر اساس قانون کشف قیمت برای خودرو‌های جدید.

یک سوال اساسی هم در این رابطه قابل طرح است در حال حاضر، اختلاف قیمت کارخانه و بازار بسیاری از خودروها، بسیار زیاد می‌باشد و عملا منجر به فعالیت دلالی در این حوزه شده است.

تصور کنید که یک مشتری، خودرویی را با قیمت مثلا حدود 100 میلیون تومان از کارخانه می‌خرد و در بازار با قیمت حدود 200 میلیون تومان به فروش می‌رساند. یعنی حدود 100% سود؛ و کارخانه با توجه به هزینه‌های انجام داده، زیان می‌کند. آیا این منطق پذیرفته است که کارخانه‌های ما ضرر بدهند و مشتریان فردی، سود کاملا غیر منطقی ببرند؟ و از طرف دولت، این تصمیم منطقی سازی قیمت برای جلوگیری از این دلالی، مدتهاست که معطل مانده و بجایی نرسیده است. هزینه این تصمیم را چه کسی باید بدهد؟ وقتی جلوی یک تصمیم منطقی مدتهاست گرفته شده است و مسئولین در خصوص این تصمیم گیری، ریسک نمی‌کنند، هزینه تعطیلی کارخانجات و هزینه‌های حقوق کارگران را چه ارگانی باید پرداخت کند؟ آیا غیر از این است که اگر چنین اتفاقی بیفتد، مجددا دولت باید این هزینه را بر عهده بگیرد؟ اتفاقی که در خصوص سایر صنایع و فعالیت‌های اقتصادی افتاد و نهایتا دولت مجبور به تحمل هزینه‌های آن شد؟ چرا وقتی می‌توان با یک تصمیم گیری منطقی، مدیریت اقتصادی کارخانجات را انجام داد، باید رویکردی را اتخاذ نمود که نهایتا همه هزینه‌ها به دولت تحمیل شود؟

در پایان بنظر میرسد در بازار خودرو، یک شغل جدید ظهور کرده است. افرادی عمدتا جوان که با مهارت در امور کامپیوتری و اینترنت، در ثبت نام‌های اینترنتی خودرو شرکت می‌کنند. بعد یک گروه‌هایی در شبکه‌های مجازی درست می‌کنند و شروع به مدیریت افراد می‌نمایند. در هنگام تحویل خودروها، بنر‌های اعتراضی و ... درست می‌کنند و باعث ایجاد تجمعات و چانه زنی با نهاد‌های تصمیم گیر می‌شوند و نهایتا از این راه، سود‌های کلان بدست می‌آورند؛ و نه تنها هزینه‌هایی را بر شرکت‌ها تحمیل می‌کنند بلکه هزینه‌های روانی و اجتماعی و سیاسی به دولت و جامعه تحمیل می‌کنند لذا بنظر می‌رسد قیمت خودروی سیتروئن C3، همانی خواهد ماند که شرکت اعلام کرده است و عمده مشتریان بر اساس این تصمیم، مبادرت به انتخاب دعوتنامه و تکمیل وجه کرده اند.

منبع میزان


نظرات

 • محسن محسن (10 دی 1397 ساعت 14:54)

  بند آخر کاملا مشخصه مواضعتون چیه....1)اگر دلال گران از کارخانه بخرد گرانتر میفروشد وسود میکند ولی مصرف کننده بدبخت ندارد که دست به تجمع میزند.درضمن این خودرو سیترون وخودرو 2008 و207 صندوق دار درسی شد برای دوستان پای اینترنت نشین که ثبت نام میکنن واسه خودوریی که نه قیمت مشخصه نه کیفیت ....

  محسن محسن (10 دی 1397 ساعت 15:15)

  مدیریت سایت واقعآ براتون متاسفم که متن خبر سایت میزان رو تحریف کرده وبند آخر رو خودتون اضافه کردید قطعا از خودروساز ذینغع هستید وقصد تخریب میزان رو دارید.

 • کورش کورش (9 دی 1397 ساعت 22:47)

  با توجه به اینکه مشتریان در هنگام ثبت نام معادل نصف قیمت روز خودرو را پرداخت کرده اند بهترین حالت آن است که شرکت سایپا ارزش مبلغ پیش پرداخت را معادل نصف قیمت درحال حاضر خودرو محسوب کرده و تنها وجه نیمه دیگر را دریافت کند. هرچند که شرعا شرکت موظف به رعایت قیمت روز ثبت نام می باشد. اما کو مسلمانی؟

 • تحلیگر تحلیگر (9 دی 1397 ساعت 17:41)

  اگر کارخانه محصول خود را پس از کسر هزینه ها با سود متعارف بفروشد سود فروش محصولات آن بین سهامداران تقیسیم میشود حال اگر با کم فروشی باعث افزایش قیمت بشود و از طریق دلالان محصولات خود به چندبرابر قیمت بفروشد و بگوید قیمت ها بالا رفته ودلالان سود می کنند تا محملی برای گران کردن محصولات خود بداند ، عین خیانت به ملت می باشد و فرقی با باسایر سلاطین به *********** شده ندارند

 • محمد محمد (9 دی 1397 ساعت 14:23)

  آقا جان شما چکار به سود دلالها دارین؟ خودروساز باید قیمتش را پایین بیاره تا ملت از خودروساز خودرو بخره . نه اینکه مثل ** راه بیفته و از قیمت دلالها برای تعیین قیمت استفاده کنه. شما کار خودتون انجام بدین و کاری به دلاله نداشته باشین. چون میبینید که دلالها سود هنگفتی میبرن اونوقت شما هم وسوسه شدین که از این آشفته بازار سو استفاده کنین و جیب خودتون را پر کنید. عجب *** هستین شما.

 • علی هومن علی هومن (9 دی 1397 ساعت 13:11)

  *** کردن...
  تغییر میدن خوبن تغییر میدن...
  چرا میزان داغتر از آش شده. چه نفعی داره برای اونا الله اعلم!!!

 • محمد محمد (9 دی 1397 ساعت 13:06)

  ماشااله...
  چه تحریر اشتباهی آن هم از سوی خبرگزاری میزان مدعی حقوق مردم
  وافعا خنده داره چطور نصف پولی که ابتداً مردم به حساب شرکت خودروساز واریز کرده اند را محاسبه نکردید وفقط به سود دلالان خودروساز پرداختید!!!؟؟؟
  پس عدالتتان کجاست خبرگزاری میزان!!!؟؟؟
  آیا شما هم نفعی از دلالی خودروسازان میبرید!!!؟؟؟