1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. کاهش تولید خودرو در کشور این بار 71 درصد نسبت به سال قبل - آذر ۹۷

کاهش تولید خودرو در کشور این بار 71 درصد نسبت به سال قبل - آذر ۹۷

11 دی 1397
 • 3

براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید انواع خودرو در آذرماه امسال، 71.2 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است.

در این مدت تولید انواع خودرو از ۱۴۶ هزار و ۳۸۲ دستگاه در آذر ماه سال گذشته، هم اکنون به ۴۲ هزار و ۱۴۵ دستگاه کاهش یافته است.

تولید انواع سواری در آذرماه سال جاری کاهش ۷۲ درصدی داشته و از ۱۳۶ هزار و ۸۲۸ دستگاه در آذرماه سال گذشته، هم اکنون به ۳۸ هزار و ۲۷۵ دستگاه رسیده است.

انواع ون نیز با تولید ۶۱ دستگاه در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که ۱۳۶ دستگاه تولید داشته، کاهش تولید ۵۵.۱ درصدی را تجربه کرده است.

تولید انواع وانت و اتوبوس نیز همچون موارد ذکر شده با کاهش روبرو شده است. طبق آمار تولید وانت با ۲۹۴۹ دستگاه در آذرماه سال جاری نسبت به تولید ۷۶۸۵ دستگاهی در مدت مشابه سال گذشته، ۶۱.۶ درصد کاهش داشته است.

تولید اتوبوس نیز با کاهش ۹۱.۲ درصدی همراه بوده و از ۱۳۶ دستگاه در آذرماه سال گذشته به ۱۲ دستگاه رسیده است.

همچنین کامیونت، کامیون و کشنده با تولید ۷۰۰ دستگاه در آذرماه سال جاری نسبت به تولید ۱۴۵۴ دستگاه در مدت مشابه سال گذشته، کاهش تولید ۵۱.۹ درصدی را تجربه کرده است.

در مقابل تنها مینی‌بوس و میدل‌باس بوده که رشد تولید ۳.۵ درصدی داشته و تولید آن از ۱۴۳ دستگاه در آذر سال گذشته، به ۱۴۸ دستگاه رسیده است.

علاوه‌ بر این آمار تجمیعی تولید خودرو در ۹ ماه اول سال جاری تا پایان آذر ماه نیز بدین صورت است که کاهش تولید ۳۱ درصدی رخ داده و میزان تولید از یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۳۸۵ دستگاه در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۶ به ۷۶۳ هزار و ۵۱۹ دستگاه رسیده است.

منبع ایسنا


نظرات

 • ه-م ه-م (11 دی 1397 ساعت 11:03)

  سلام خسته نباشید.درمورد تولید اتوبوس در آذر سال گذشته 136دستگاه وآذر امسال 12 دستگاه یعنی 11/5برابر ازسال گذشته کمتر ،با چه فرمولی محاسبه کردید که 91/2درصد شده است شاید آمار را ازبانک مرکزی گرفته اید.باتشکر

 • مسعود مسعود (11 دی 1397 ساعت 09:50)

  خدا کند کلا مونتاژکاری آنها به صفر برسد!همچین تیتر زدی تولید خودرو سازان ..دهانم از تعجب باز ماند!

 • ایلیا ایلیا (11 دی 1397 ساعت 09:10)

  ایشالا تخته بشه درش