1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. تخلف آشکار ایران خودرو/ ناظران در خواب غفلت!

تخلف آشکار ایران خودرو/ ناظران در خواب غفلت!

25 دی 1397
 • 14

سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش امروز ایران خودرو نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.

شرکت ایران خودرو طی بخشنامه 4089 اعلام نموده است که از امروز دوشنبه 24 دی 97؛ فروش قطعی با تحویل فوری برخی از محصولات خود را آغاز می‌کند. در این بخشنامه قیمت پژو پارس اتوماتیک 84 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است.

مدیران ایران خودرو و مسئولان وزارت صمت در اواسط آذر ماه امسال با اعلام تعیین قیمت در حاشیه بازار و با هدف کاهش قیمت بازار آزاد، «برنامه افزایش قیمت خودروهای داخلی» را رسماً آغاز نمودند. از جمله این خودروها «پژو پارس اتوماتیک» بود که در پیش فروش مورخ 26 آذر ماه با قیمت 79 میلیون تومان عرضه شد و مدیران ایران خودرو و وزیر صمت اعلام نمودند: «برای تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمولی که پیش بینی شده خودروها با ۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و هفته بعد دوباره ۵ درصد کاهش مجدد قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به یک قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم».

HggPDr9sZAs7mldu5WEvd5WjIKAhRwUEqXIreWJi.jpeg

اما اکنون شرکت ایران خودرو در تخلفی آشکار و خلاف وعده های مدیران این شرکت و وزیر صمت، اقدام به پیش فروش خودروی «پژو پارس اتوماتیک» از امروز دوشنبه 24 دی ماه با قیمت 84 میلیون و 500 هزار تومان نموده است. قیمت پیش فروش امروز دوشنبه 24 دی ماه نه تنها نسبت به قیمت آخرین پیش فروش ایران خودرو (26 آذر ماه) 5 درصد کاهش نیافته است بلکه 7 درصد افزایش هم داشته است که بسی جای تامل و پیگیری دارد.


سه نرخی شدن قیمت خودرو

علی رغم وعده مدیران مبنی بر تنظیم قیمت بازار خودرو، هم اکنون با مراجعه به «سایت فروش ایران خودرو» می توان مشاهده نمود قیمت خودرو «سه نرخی» شده است.

-قیمت تحویل دی ماه
-قیمت حاشیه بازار
-قیمت بازار آزاد

اکنون مشخص می گردد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفاً بهانه ای از سوی مدیران خودروساز و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است و مدیران مذکور نتوانسته اند «تنظیم بازار» را «مدیریت» نمایند. این در حالی است که با استفاده از ابزارهای نرم افزاری اطلاعاتی موجود در کشور (مانند استعلام مالکان خودرو از سامانه پلیس راهور)، می توان «مصرف کنندگان واقعی» خودرو را از سوداگران تمیز داد و با «مدیریت»، عرضه، تقاضا و قیمت در بازار کنترل نمود.

شرکت ایران خودرو در ابتکاری جالب در «پیش فروش مهرماه» (بخشنامه 4067) توانسته بود با اعمال شرایط محدود کننده به منظور شناسایی مصرف کننده واقعی خودرو (مانند شرط داشتن گواهینامه، خودرو اولی بودن، عدم ثبت نام در شرکت سایپا، عدم ثبت نام در 18 ماه گذشته) به لحاظ روانی تاثیر مناسبی برای کاهش سوداگری در بازار خودرو انجام دهد. اما در پیش فروش اخیر خود (26 آذر ماه و 24 دی ماه با تحویل فوری خودرو) شرایط محدود کننده در بخشنامه 4067 را اعمال ننمود و با توجه به حاشیه سود بین قیمت بازار و درب کارخانه، راه را برای سوداگری در بازار خودرو هموار نمود.

علاوه بر این موضوع ایران خودرو در «پیش فروش مهرماه» اعلام نمود که «هر ثبت نام مغایر با شرایط این بخشنامه، از سوی شرکت یکطرفه ابطال و وجه بدون سود مسترد خواهد شد» اما بررسی ها نشان می دهد که علی رغم وعده خود مبنی بر استعلام شرایط ثبت نام کنندگان، از هیچ ابزاری برای شناسایی مشتریان ثبت نامی در «پیش فروش مهرماه» استفاده نکرده است و تحویل این خودروها بدون استعلام برای شناسایی «مصرف کننده واقعی» در حال انجام است.

G0cqXS7FqTPUOtHwDZCVRupPEX8vUHiPHP8BvW54.jpeg

فارس/ یادداشتی از ابوالفضل جعفری کارشناس بازار خودرو

منبع فارس


نظرات

 • محمود محمود (30 دی 1398 ساعت 09:15)

  یک سال و نیم گذشت و هنوز ماشین ما را ندادن
  آریسان تحویل اردیبهشت 98 ، ثبت نام 3 مهر 97

 • فروشگاه اينترنتي فروشگاه اينترنتي (26 دی 1397 ساعت 09:45)

  واقعا درد آوره که یه کسایی که مسئولیت دارند و اینگونه غفلت می نماید که یک سری آدم تخلفات رو ئدر روز روشن انجام بدن..امیدوارم رسیدگی بشود و مملکت چوب این بی غفلتی ها رو نخورد

 • علی م علی م (26 دی 1397 ساعت 06:07)

  خواب غفلت یا همراهی نعمت

 • فرزاد فرزاد (25 دی 1397 ساعت 16:47)

  مگه داریم اینهمه ناظر و مسئول*** آخه مگه داریم؟مگه داریم؟؟؟ اینا از اون ماست که بر ماست چندین ساله دارن کره می‌گیرن اونم چه کره،ای،

 • جهان جهان (25 دی 1397 ساعت 08:56)

  از ماست که برماست

 • مرد باشید مرد باشید (24 دی 1397 ساعت 22:50)

  پس مدعی العموم کجاست . دادستان کجاست . پس این همه نهاد و سازمان بازرسی و حمایتی کجان

 • ایرانی ایرانی (24 دی 1397 ساعت 22:08)

  این قیمت ها معلوم کرده که دلال بازار خودرو کسی نبوده جز خود خودرو)******.کسی که با این قیمت ها بره بخره یعنی همه این خفت و خواری رو قبول کرده و مشکلی نسیت.ادم باید کمی عزت نفس داشته باشه.کی تاحالا از سوار پراید و پژو نشدن مرده که ما دومیش باشیم داداش

 • مهدی مهدی (24 دی 1397 ساعت 19:47)

  اینهمه شهید دادیم که این بلا ها سرمان بیاید حجة الاسلام اژه ای به داد این ملت برس

 • بی نام بی نام (24 دی 1397 ساعت 18:36)

  سلام در قسمت مقابلش اگرشما کنسل کنید حدود 23 روز طول می کشه تا پولو بریزن ،تازه روزی هم که میخوان قبض رسید تحویل بدهند ساعت 2 بعد از ظهر میدن که یک روز بیشتر هم پول دستشون باشه.
  نمیدونم اسم اینکارو چی میشه گذاشت ،23 روز بدون سود پولو نگه داشتن چیه معنیش؟

 • احمد حیدری احمد حیدری (24 دی 1397 ساعت 17:40)

  وقتی پول به این لگنها میدیم حقمونه خوبمگه مجبورید

 • اویس اویس (24 دی 1397 ساعت 17:25)

  *****************
  تو این پیش فروش این ماه راحت یه دلال میتونست 60 تا ماشین برای خودش ثبت نام کنه .. ما چیشد که انقدر بدبخت شدیم .. چی شد که انقدر تحقیر شدیم ؟!
  ما رو چی فرض کردن ؟!
  قیمتو بردن بالا که ماشین بریزن تو بازار قیمت بازار بیاد پایین .. الان پیش فروش گذاشتن برای 8 ،9 ماه بعد به قیمت روز !!
  اینو یه آدم کودن هم میفهمه که دارن ************

 • ali ali (24 دی 1397 ساعت 16:31)

  ناظران خواب نیستند دارن ظرفی رو که خودرو ساز براشون**********

 • حمید حمید (24 دی 1397 ساعت 15:36)

  مملکت هرکی به هرکی شده. ایرانخودرو و سایپا هر کار تونستن واسه ناراضی کردن ملت انجام دادن. نه تعزیراتی هست . نه دادستانی. نه سازمان حمایت از مصرف کننده ای.

  علی علی (24 دی 1397 ساعت 17:33)

  و نه کسی که تو این سایت صدای مردم رو به گوش شنوا برسونه...