1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. آیا افزایش قیمت شامل خودرو های پیش فروش هم می شود ؟

آیا افزایش قیمت شامل خودرو های پیش فروش هم می شود ؟

26 دی 1397
 • 4

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به نشست روز گذشته نمایندگان دستگاه‌های مختلف در این کمیسیون برای بررسی نحوه قیمت‌گذاری خودرو گفت که قرار شد ظرف ۱۰ روز نظر دستگاه‌های مختلف نظارتی در این باره مطرح شود که آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده می شود یا خیر؟ یعنی عطف به ماسبق می‌شود یا نه.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پیرو تصمیمات قبلی که در جلسه با حضور وزیر صنعت، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان تعزیرات، رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و سازمان بازرسی و شورای عالی رقابت گرفته شده بود روز گذشته جلسه‌ای در این باره در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شد تا در مورد افزایش قیمت خودرو و شمول آن بحث‌هایی صورت گیرد.

وی افزود: آنچه در این جلسه به بحث گذاشته شد این بود که آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده و خودروهایی که تحویل آنها از شهریور سال جاری بوده می‌شود یا نه؟ در این باره مدیرعامل دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا نظرات خود را مطرح کردند و نماینده سازمان های نظارتی هم بحث‌هایی را مطرح کردند که قیمت‌گذاری نمی‌تواند عطف به ماسبق شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه «طبق تصمیم گیری صورت گرفته قرار است افزایش قیمت ها از اول شهریور اعمال شود»، گفت: این در حالی است که افزایش قیمت باید با طی مراحل قانونی باشد و از زمان تصویب اجرایی شود. البته خودروسازان مدعی بودند که این اجازه با اذن سران قوا به آنها داده شده که افزایش قیمت خودرو را از اول شهریور ماه اجرایی کنند و کمیسیون این اجازه را از مدعیان مطالبه می کند درحالیکه نظر حقوقی سازمان تعزیرات، سازمان بازرسی، شورای عالی رقابت و کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰ این بود که این قیمت‌گذاری عطف به ماسبق نمی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: همچنین خودروسازها معتقد بودند دو نوع  قرارداد وجود دارد یکی قرارداد قطعی که مشتریان در زمان ثبت نام پول را یک جا دادند و یکی ثبت نام غیر قطعی که بخشی از پول در یک قسط داده شده و چند قسمت از آن باقی مانده است که خودروسازان این نوع قرارداد را شامل افزایش قیمت می دانند. اما براساس مطالعه‌ای که داشتیم متوجه شدیم در این قرارداد تنها یک راه افزایش قیمت پیش بینی شده آن هم در موردی است که خریدار به تعهد خود عمل نکند و در زمان سررسید قسط خود را پرداخت نکند، لذا از نظر ما این کار غیر قانونی است که افزایش قیمت‌ها بخواهد شامل گذشته شود.

پارسایی ادامه داد: نهایتا قرار شد دستگاه‌های نظارتی و معاونت حقوقی رئیس جمهور ظرف ۱۰ روز نظر مکتوب خود را در این باره که آیا این قیمت گذاری طبق قانون عطف به ماسبق می شود یا نه، به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه کنند تا تصمیم گیری نهایی در این باره صورت گیرد. آنچه در این جلسه مطرح شد این بود که شورای عالی رقابت، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان معتقد بودند که قیمت‌گذاری نمی تواند شامل گذشته شود.

وی اضافه کرد: یکی از نکات دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت نوع قرارداد خودروسازان با خریداران خودرو بود که بر ضرورت اصلاح این قراردادها تاکید شد. زیرا خودروسازان این قراردادها را با نظر خودشان تنظیم کردند و در این جلسه قرار شد با هماهنگی معاونت حقوقی رئیس جمهور و همچنین سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و سازمان تعزیرات و شورای عالی رقابت و کمیسیون اصل ۹۰ قرارداد جدیدی تنظیم شود که شفاف و روشن باشد.

پارسایی همچنین در پایان گفت: یکی از موارد دیگری که در جلسه مطرح شد این بود که خودروسازان اعلام کردند واردات خودرو لطمه‌ای به آنها وارد نمی‌کند، این در حالیست که بازار خودرو به بهانه ممنوعیت واردات انحصاری شده اما در حقیقت خودروسازان به هیچ وجه بیشتر  تقاضای بازار را نمی توانند پاسخ دهند و عرضه و تقاضا در این بازار متناسب نیست، وقتی هم متناسب نباشد این نگرانی وجود دارد که عرضه کننده به دلیل اینکه از بودن مشتری اطمینان دارد کیفیت کالای خود را کاهش دهد.نظرات

 • رضا رضا (29 دی 1397 ساعت 10:39)

  سلام .شما اصلا اگه به قیمت هایی که در ماه های مختلف که در سایت ایرانخودرو و سایپا به طور رسمی اعلام میشد دقت کنید میبینید که تازه دی ماه قیمت ها افزایش پیدا کرد .حالا من که مثل خیلی ها از تاریخ تحویل خودرو که ابان ماه بوده دو ماه گذشته چرا باید قیمت جدید ماشین تحویل بدن؟؟؟وقتی تو نتونستی تعهدتو اجرا کنی من باید ضررشو بدم اخه مسخره نیست؟**** نیست؟توی ماده 4 قانون حمایت از مصرف کننده اومده که باید قیمت زمان تحویل یعنی قیمت قدیمی حساب بشه ولی اینا خودشون حرف و قانون خودشون رو نقض میکنن ماشالله.اشتباه کردیم این محصولات اشغال و بی کیفیت رو ثبت نام کردیم .واقعا ***

 • حمید حمید (27 دی 1397 ساعت 12:54)

  باسلام و ادب
  آقا وقتی بخشنامه ای تصویب میشود نباید عطف به ماسبق شود.
  ما ملت چه گناهی کردیم که باید ضرر و زیان خودروسازان را بدهیم.
  مگر وقتی که خودروسازان سود میکنند ، سود آنرا به ما و از قیمت خودرو کسر میکنند؟
  ما قراردادی بستیم و پول آنرا نقدی واریز کردیم و باید شرکت به تعهد های خود عمل کند و افزایش قیمت را در قراردادهای ماسبق اعمال نکند . اگر اعمال کند جرم مرتکب شده است و قرارداد مشکل دارد و خریدار میتواند از خودرو ساز شکایت کند.
  باتشکر

 • مسعود مسعود (27 دی 1397 ساعت 11:56)

  سلام چرا افزایش قیمت باید برا کسانی باشه که زمان تحویل خودرو انها از شهریور به بعد باشه مگه ما چه فرقی با نفراتی داریم که قبل ما ثبت نام کردن
  من سال 96 ماه بهمن ماشین ثبت نام کردم و قراردادی که با ایران خودرو دارم مبلغ به عنوان قسط اول دادم قرار شد مهر تحویل ماشین باشه مابقی رو بدم ولی این مقرر نشد زنگ زدم نمایندگی گفتن بابت تاخیر سود تعلق میگیر به شما حالا بعد از چند ماه تاخیر تازه تماس گرفتن گه حواله ماشین اومده باید به قیمت روز که اعلام شده مبلغ واریز کنید ده ملیون ازاف شده میخوام بدونم ماشین که ده ملیون افزایش داشت چرا سود مشارکت من افزایشی نداشت

 • مریم زحمتکش مریم زحمتکش (26 دی 1397 ساعت 23:29)

  باسلام امیدوارم که نماینده های مردم یه کاری برای این مردم انجام بدن کجای دنیا همچین کاری انجام میده ۱۵اردیبهشت ثبت نام کردم قرار بود اول شهریور دعوتنامه بیاد اخر شهریور تحویل بگیرم حالا خودرو ساز بعد از ۴ماه از قراداد گذشته تاز ه طلب کار شده مدیر عامل **** میگه شرمنده ما نمیتونیم ماشین شما رو بدیم همون موقع میگفتن ما هم ثبت نام نمی کردیم من کارگر چه گناهی کردم باید چوب شرکت رو بخورم