1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. تاکنون هیچ خودرویی از گمرک ترخیص و خارج نشده است

تاکنون هیچ خودرویی از گمرک ترخیص و خارج نشده است

1 بهمن 1397
 • 2

هیات وزیران در مصوبه‌ اخیر خود اجازه داده بود 13 هزار خودروی دپو شده در گمرک ترخیص شود و اجازه ثبت سفارش بدون انتقال ارز این خودروها را نیز داده بود. اما این موضوع با مخالفت رئیس بانک مرکزی و عدم امکان ثبت سفارش برخی از این خودروها مواجه شد و در نهایت عملیات ترخیص خودرو از گمرک کماکان منتفی ماند.

بر اساس مصوبه‌ای که هیات وزیران در شانزدهم دی‌ماه امسال به گمرک ابلاغ کرد، ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ تصویب‌نامه (۱۶ دی) دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی بودند، به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع اعلام و قرار شد همه ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو شود.

پس از این مصوبه، مهدی میراشرفی، رییس کل گمرک کشور اعلام کرد که ترخیص خودروها از هفته آینده (از ۲۲ دی ماه به بعد) شروع خواهد شد.

طبق آنچه وی اعلام کرده بود، مصوبه هیات وزیران برای ترخیص خودروها تا چهار ماه اعتبار دارد اما خودروهایی که پس از تاریخ این مصوبه وارد شده باشند، امکان ترخیص ندارند.

با این حال چند روز بعد این مصوبه هیات وزیران، مخالفت رئیس کل بانک مرکزی را در پی داشت؛ همتی با ترخیص خودروهای وارداتی که فقط قبض انبار داشته باشند، مخالفت و اعلام کرد که دولت اجازه ورود بدون انتقال ارز خودروهای وارد شده به گمرکات از ۱۵ مرداد ماه به بعد را نخواهد داد. این مساله به گفته مسئولان باعث شد تا ترخیص خودروها از گمرک تا اصلاح موارد ایراد شده به مصوبه به تعویق بیفتد.

در مصوبه قبلی خودرو، مبنای ترخیص خودروهای وارد شده بدون انتقال ارز، قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه بود که بر اساس آنچه به ایسنا اعلام شده، با اصلاح صورت گرفته، مبنای ترخیص خودروها، ورود به گمرک قبل از تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ است.

همچنین تصویب‌نامه هیئت وزیران درباره تعیین تکلیف خودروهای وارداتی ناشی از ثبت سفارش‌های غیرمجاز، ۲۷ دی در "روزنامه رسمی" منتشر شده که طبق قانون، ۱۵ روز پس از انتشار یعنی از ۱۳ بهمن امسال، اجرایی می‌شود. با این حال با وجود مخالفت‌ها و موانعی که در این مصوبه ایجاد شده، بعید به نظر می‌رسد که کار ترخیص خودروها ۱۳ بهمن ماه یکسره شود.

این مساله در شرایطی است که سازمان توسعه تجارت هم با بازگشایی ثبت سفارش خودروهای جدید مخالفت کرده و گفته است که این سازمان برنامه‌ای برای بازگشایی ثبت سفارش واردات خودرو تا سال آینده ندارد. این مساله باعث پیچیده‌تر شدن ماجرای ترخیص خودروها از گمرک خواهد شد.

این در حالی است که به گفته برخی مسئولان گمرکی، بسیاری از خودروهایی که به گمرک وارد شده‌اند بدون ثبت سفارش قبلی وارد محدوده گمرک شده‌اند و حتی بعد از اینکه برخی واردکنندگان از مصوبه تعیین تکلیف خودروهای وارداتی به گمرک مطلع شده‌اند اقدام به واردات خودروهای بیشتری هم کرده‌اند. مجموع این شرایط کار ترخیص خودروها از گمرک را بلاتکلیف باقی گذاشته است؛ به طوری‌که طبق اعلام مسئولان هنوز خودرویی از گمرک خارج نشده است.

منبع ایسنا


نظرات

 • شهروند شهروند (1 بهمن 1397 ساعت 16:06)

  پس اونا منم هوا که تاریک میشه از جاده کاشان-قم شورولت تاهو، دوج چارجر و کلی ماشین های آمریکایی وارد می کنم!!!!؟؟؟

 • ارین ارین (1 بهمن 1397 ساعت 10:49)

  اگر جنگ اقتصادیه و کشور تحریم است ومشکل ارز داره نباید کالاهای غیر ضروری وارد بشه. ماشین 500م به دست مردم عادی نمی رسه. اکثر مردم مشکل دارند این وسط یک عده کاسب تحریم و وارد کننده می خواهند سودهای میلیاردی ببرند

  همان بهتره این خودروها در گمرک متروکه بشن.بجاش دارو و مواد غذایی مورد نیاز مردم را تامین کنید