1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. چگونه می توان قیمت نهایی تولید خودرو را کاهش داد؟

چگونه می توان قیمت نهایی تولید خودرو را کاهش داد؟

15 بهمن 1397
  • 0

قیمت نهایی و تولید محصولی اقتصادی و به صرفه مقوله ای است که همواره مورد توجه مدیران شرکت های بزرگ خودروساز قرار داشته تا بتوانند در سایه اتخاذ تصمیمات کارشناسی شده تولیدی به صرفه و اقتصادی را روانه بازار کنند لذا طی گفتگو با عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت به بررسی راهکارهایی به منظور کاهش قیمت محصول نهایی در تولید خودرو پرداختیم.

جواد مرزبان اظهار داشت: کاهش قیمت نهایی نیازمند فراهم شدن زیرساخت های مناسب است تا قادر به ارائه برنامه ای عملی برای کاهش قیمت نهایی باشیم.

وی در ادامه افزود: ضرورت مهم در بحث کاهش قیمت تمام شده ، بهبود بهره وری است تا بر این اساس تیراژ محصول افزایش و قیمت نهایی کاهش یابد زیرا در سایه افزایش تولید، قیمت نهایی روی هر محصول سرشکن و در نهایت محصولات با قیمت های کمتری به دست مصرف کننده خواهد رسید.

وی گفت: نکته مهم دیگر در کاهش قیمت نهایی، طراحی خودرو است که در راستای بهبود بهره وری، مدیران و تصمیم گیران پلتفرمی مشترک طراحی کنند تا قیمت غالب ها به نحوی سرشکن و قیمت نهایی کاهش یابد لذا افزایش بهره وری، افزایش تولید و بهبود طراحی عوامل کلیدی هستند که اگر درست پیاده شوند منجر به کاهش قیمت تمام شده محصول واحدهای تولیدی خواهند شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اذعان داشت: همکاری مناسب بانک ها و ارائه تسهیلات به خودروسازان عامل دیگری است که باید به آن توجه داشت که در این راستا بانک ها باید با کنار گذاشتن اهداف تجاری، امکانات بیشتری را نسبت به گذشته و بدون بروکراسی های اداری در اختیار بخش های تولیدی قراردهند تا در سایه همکاری های بیشتر، نقدینگی مورد نیاز خودروسازان تامین شود.

وی گفت: باید قوانین مجلس و دولت به گونه ای وضع شود تا فرآیند تولید آسوده تر گردد تا با روان شدن آن، تولیدکنندگان قادر به برنامه ریزی برای تولید اقتصادی باشند.

مرزبان با اشاره به تولید مشترک اظهار داشت: از آنجاکه تولید مشترک می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند اما در عین حال باید توجه داشت ادغام شرکت های بزرگ و کوچک خودروساز منطقی نیست زیرا سبب خواهد شد جنبه های رقابتی در حوزه کیفی و قیمتی صدمات زیادی متحمل شود و در نهایت منجر به لطمه صنعت خودرو شود.

وی گفت: تولید مشترک به معنای ادغام نیست بلکه استفاده هم زمان از برخی قطعات مانند سیستم ترمز است که توسط تولیدکننده ای متبهر تولید می شود و با اندک تغییراتی قابل استفاده برای انواع خودرو باشد بدین طریق می توان برای کاهش قیمت نهایی و تولید به صرفه تر خودرو گام برداشت.

 نظرات