1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. دولت همچنان مخالف با واردات خودرو است ولی مجلس موافق !

دولت همچنان مخالف با واردات خودرو است ولی مجلس موافق !

30 بهمن 1397
  • 2

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: نظر دولت همچنان بر ممنوعیت واردات خودرو است.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص «آزادسازی واردات خودرو» گفت: واردات خودرو ممنوع شده است.

به گفته وی، در روز چهارشنبه 24بهمن ماه امسال و در جلسه هیات دولت نیز در مصوبه ای نظر بر ممنوعیت واردات خودرو بوده است.

رحمانی ادامه داد: برنامه‌ای برای لغو ممنوعیت و آزادسازی مجدد واردات خودرو وجود ندارد.

ولی با این حال مجلس چراغ سبز خود را برای از سرگیری واردات خودرو به کشور به دولت نشان داده است . متن کامل این خبر به شرح زیر می باشد :

نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق در ادامه بررسی لایحه بودجه سال آینده به دولت اجازه دادند از واردات خودرو رقمی معادل 5 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد کسب کند.

به این ترتیب در حالی اعضای کمیسیون تلفیق به واردات خودرو چراغ سبز نشان داده‌اند که دولت در لایحه پیشنهادی خود درآمدی از این محل برای خود در نظر نگرفته و عدد صفر را جلوی ردیف درآمدی از واردات خودرو قرار داده است.در بودجه سال‌جاری دولت درآمد ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی را برای خود در نظر گرفته بود که با توجه به ممنوعیت واردات خودرو از اول تیرماه امسال، این رقم محقق نشد، با این حال پیش‌بینی می‌شود که با توجه به ترخیص خودروهای مانده در گمرک، بخشی از رقم ذکر شده تا پایان سال محقق شود. اما برای این اقدام اعضای کمیسیون تلفیق یعنی قراردادن رقمی در بخش درآمدهای دولتی برای واردات خودرو دو سناریو می‌توان در نظر گرفت.

سناریو اول حول تلاش برخی نمایندگان مجلس پیرامون طرح ساماندهی بازار خودرو از طریق آزادسازی واردات، می‌گردد. درحالی‌که طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس به ساماندهی صنعت خودرو تغییر نام داد و این تغییر نام به کلی ماهیت طرح ساماندهی بازار خودرو را عوض کرد، اما به نظر می‌رسد، طراحان آن از پای ننشسته‌ و با گنجاندن رقمی در بخش درآمدی دولت از محل واردات خودرو روزنه‌ای را برای برداشتن ممنوعیت واردات ایجاد کرده‌اند و به این امید هستند که در سال آینده گشایشی در بخش واردات حاصل شود.

سناریوی دیگری که می‌توان در این ارتباط متصور بود، امید نمایندگان به تغییراتی در سطح کلان سیاسی است. تغییراتی که سبب شود تا بخشی از تحریم‌ها لغو و شرایط ویژه حاکم بر اقتصاد جای خود را به شرایط عادی دهد. هر چند تا نهایی شدن رقم یاد شده در بودجه سال آینده هنوز دو خوان دیگر باقی مانده است اما می‌توان گفت این آخرین تیر ترکش نمایندگان موافق آزادسازی واردات خودرو به کشور در سال آینده است.

 نظرات

  • طاها خیری طاها خیری (2 اسفند 1397 ساعت 12:31)

    عجیب و غریبترین مسئولان جهانو داریم . چرا با این آشفته بازار نمیذارن ماشین وارد بشه بلکه یکم اوضاع بهتر بشه ؟ یعنی سود دوتا لگن ساز که خون مردمو میکنن تو شیشه براتون مهمتر از هشتاد میلیون جمعیته؟؟؟؟؟ یعنی شما خودتونو نماینده وکیل یا خدمت گذار ملت میدونین با این کارهاتون؟؟؟ ماشین تبدیل شده به مسئله سیاسی و امنیتی تو کشور ما ولی آقایونی که از پشت پرده این قضیه سود حاصل میکنن مانع تراشی میکنن تا نذارن قیمت خودرو بیاد پایین الان تو همه جای دنیا بهترین ماشینها را با قیمتهای مناسب با التماس به مشتریان میفروشن ولی تو کشور ما مرزهارو بستن میگن همینه که هست یا نخرین اگرم هوس ماشین کردین گرازه میدیم بهتون گرونتر از لامبورگینی. بخدا ملت بیغیرتن که میخرن الان واسه ما مردم ماهیت مسئولین کشور ثابت شده و قشنگ همه شناختن اینا کین پس یکم به خودمون بیاییم ما هم جلوی این ظلم بایستیم به گفته همین مسئولین اسلام سفارش به مبارزه علیه ظلم میکند

  • حسن حسن (30 بهمن 1397 ساعت 20:17)

    وضعیت خودرو در ایران یکی از پارمترهای اساسی جهت تعیین آینده سیاسی ایران خواهد بود.