1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. با آغاز فروش فوری خودروسازان، فروش دلارهای خانگی صنعت خودرو را بار دیگر قربانی نقدینگی سرگردان کرد

با آغاز فروش فوری خودروسازان، فروش دلارهای خانگی صنعت خودرو را بار دیگر قربانی نقدینگی سرگردان کرد

1 اسفند 1397
 • 2

برخی کانال‌های دلاری اعلام کردند که مردم برای فروش ارز و تامین نقدینگی برای خرید خودرو از طرح‌های فروش فوری خودروسازان که از فردا آغاز می شود، مقابل صرافی های بانک‌ها صف کشیده‌اند.

نقدینگی سرگردان که از ابتدای امسال وارد بخش های مختلفی از اقتصاد شده و این بخش ها را به نابودی کشانده امروز از بازار ارز کوچ کرده و به زودی وارد بازار خودرو می شود. قیمت ها در بازار نیز نشان می دهد که به دلیل کمبود عرضه از سوی خودروسازان شاهد رکوردشکنی قیمت ها هستیم تا جایی که پراید از مرز 48 میلیون تومان عبور کرد. در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود که باید چه راهکاری برای خریدهای هیجانی و هدایت نقدینگی های سرگردان در بازار داشت؟

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو تنها راه کنترل بازار را عرضه دانست و گفت: این نکته نشان می دهد نقدینگی سرگردان موجود در جامعه که مولد نیست تبدیل به بهمنی در اقتصاد ایران شده و همچنان در حال تخریب است و با ورود به هر بخش آن را به نابودی می کشاند.

وی با اشاره به ورود نقدینگی سرگردان در دوره های زمانی مختلف به بازارهایی از جمله خودرو، مسکن، طلا و ارز و تخریب این بازارها اظهار کرد: به طور قطع مدیریت اتفاق هایی از این دست باید از جنس مدیریت بحران باشد زیرا نقدینگی ها تورم زا است و اثرات مخربی آن زیاد خواهد بود و بعد از خالی شدن حباب تورم، باعث از بین رفتن صنایعی می شود که نقدینگی وارد آن شده است.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: در حال حاضر تقاضا در بازار خودرو به دلیل اختلاف قیمت زیاد است که در صورت تبدیل شدن به روند معمول دیگر خریداری نخواهد داشت و کارخانجات نیز با تاخیر زمانی، دچار معضل فروش می شوند و این رکود منجر به نابودی آن ها خواهد شد.

زاوه با بیان این که واقعیت این است که حل کردن این مشکلات با حل کردن قضایای کلان اقتصاد حل خواهد شد، تصریح کرد: تمام رفتارهای دیده شده ناشی از نقدینگی که جایی را برای ورود پیدا نمی کند باید منجر به تولید و ارزش افزوده شده و رشد ایجاد کند اما تبدیل به عامل مهلک اقتصاد می شود که در واقع بخش زیادی از ورود این نقدینگی های سرگردان، عدم اطمینان از شرایط اقتصادی است.

وی بخشی از این روند را به رفتار دولت و سیاست گذاری ها دانست و افزود: روند سیاست گذاری دولت به طور دائم در حال تغییر است و نوسانات سیاسی که در رفتارها وجود دارد باعث تمایل به تغییر در سیاست گذاری و در واقع تجارت های زودباره شود که این دسته از تجارت ها خود را در قالب تورم در کشور نشان می دهد.

این کارشناس صنعت خودرو راهکار این مشکلات را ریشه در انضباط مالی دولت اعلام و اظهار کرد: اضافه برداشت از بانک مرکزی و تولید نقدینگی پرقدرت باید حل شود و تا زمانی که منشا مشکل حل نشده و ریشه زخم خشک نشود، هیچ روشی برای حل کردن این معضل وجود ندارد.نظرات

 • اقتصاد دان اقتصاد دان (1 اسفند 1397 ساعت 14:11)

  سلام
  باید طرح هایی برای سرمایه گذاری مردم ارایه داد واوراق مشارکت (مثلا ساخت بزرگراهها و طرح های توسعه گردشگری و....) با سودی بیشتر از نظام بانکی د اد
  خلاصه این هدایت نقدینگی نیاز به خلاقیت در هدایت نقدینگی دارد تا دچار سر در گمی و حیران از حر کت نقدینگی نشده ومنفعلانه عمل نکنیم .

 • 123 123 (1 اسفند 1397 ساعت 10:38)

  این خبرنگار اقتصاد چرا اینقدر دروغ می گوید؟؟؟؟؟ یک صرافی هم مشاهده نشده است ! و همچنین اصلا خودروی وجود ندارد 10 دقیقه سایت را باز کردن و بستن . کدام دلار خانگی و بگویم چه کسی دلار می اورد به ماشین پاید هزینه کند و همچنین این دلال ها همه8 شان گرو 9 . شما با چه پررویی اینقدر به این مردم انگ می زنید