1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. سردرگمی و بلاتکلیفی جدید ثبت‌نام‌کنندگان خودرو

سردرگمی و بلاتکلیفی جدید ثبت‌نام‌کنندگان خودرو

6 اسفند 1397
  • 1

در شرایطی که قرار شد خودروسازان پس از لغو افزایش 30 درصدی قیمت محصولات ثبت‌نامی (با موعد تحویل ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه 97)، ما‌به‌التفاوت واریزی مشتریان را استرداد کنند، هنوز این موضوع تعیین‌تکلیف نشده است.

اواخر دی‌ماه امسال، دولت تصویب کرد قیمت خودروهای داخلی ۳۰ درصد افزایش یافته و از ابتدای بهمن نیز قیمت‌گذاری به نوعی آزاد و به حاشیه بازار سپرده شود. افزایش ۳۰ درصدی به خودروهایی مربوط می‌شد که موعد تحویل آنها ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه ۹۷ بود و از همین رو خودروسازان به ثبت‌نام‌کنندگان اعلام کردند نسبت به تکمیل وجه اقدام کنند. در نتیجه برخی مشتریان که دعوتنامه برای آنها ارسال شده بود، با توجه به فرمول افزایش ۳۰ درصدی قیمت، تکمیل وجه انجام دادند.

این در حالی بود که کمی بعد دولت از تصمیم اولیه خود برگشت و افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای داخلی را لغو کرد. با توجه به این اتفاق، قیمت خودروها که ۳۰ درصد بالا رفته بود، به حالت قبل برگشت و ثبت‌نام‌کنندگان با قیمت‌های جدید اقدام به تکمیل وجه کردند. این وسط، تکمیل وجه‌کنندگان قبلی (آنها که با فرمول افزایش ۳۰ درصدی قیمت، پول به حساب خودروسازان ریخته بودند) ماندند و پول اضافه‌ای که از آنها اخذ شده بود.

در نهایت خودروسازان اعلام کردند ما‌به‌التفاوت پول واریزی این دسته از ثبت‌نام‌کنندگان را عودت خواهند داد. این در حالی است که هنوز نحوه و زمان استرداد این ما‌به‌التفاوت، اعلام نشده و مشخص نیست برنامه خودروسازان در این مورد چیست.البته استرداد ما‌به‌التفاوت‌ها قطعی است، با این حال مشتریان ازآنجاکه نمی‌دانند چه زمانی پول‌شان پس داده خواهد شد، بلاتکلیف مانده‌اند؛ بنابراین می‌طلبد خودروسازان اطلاع‌رسانی لازم را در این مورد انجام دهند.نظرات

  • مهدی مهدی (6 اسفند 1397 ساعت 10:22)

    پس زمانبندی که ایران خودرو برای استرداد اعلام کردنه چی بود؟ تکلیف اونهایی که با واریز اضافه پول، خودرو رو تحویل و نهایتا فروختند چی میشه؟ جدیدا از نمایندگی زنگ زدند و اعلام کردند که اونهایی که فروختند نمی تونند پول اضافه رو استرداد کنند. چرا و به کدوم مجوز و قانونی شرکت های خودرو ساز هر کاری دلشون می خواد و هر بلایی می خوان سر ملت میارن؟ پس کجاست مدعیان عدالت؟ کجاست سازمانهای عریض و طویل به اصطلاح نظارتی و قضایی و انتظامی؟ چرا این موقع همشون خفه خون گرفتند؟ ملت همه این سازمانها رو شریک جرم این خودروسازان می دونند .