1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. توضیح نماینده مجلس در مورد میزان ارزبری خودروهای داخلی

توضیح نماینده مجلس در مورد میزان ارزبری خودروهای داخلی

11 اسفند 1397
  • 2

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیحاتی درباره میزان ارزبری خودروهای تولید داخل ارائه کرد.

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت از تولید خودروهای داخلی، گفت: در شرایط کنونی اگر صنایع کشور به درستی حمایت نشوند یکی پس از دیگری دچار ورشکستگی شده و به تعطیلی کشیده می‌شوند.


خط تولید خودرو

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: خودروسازان زیان انباشته بسیاری را در مدت اخیر تجربه کردند؛ به طور مثال ایران خودرو 2 هزار میلیارد و 500 هزار میلیارد تومان و سایپا 5 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند، در صورتی که فعالیت این شرکت‌ها همانند روند گذشته ادامه پیدا می‌کرد این زیان انباشته در پایان سال به 15 هزار میلیارد تومان می‌رسید.


واردات قطعه برای تولید خودرو تسهیل شود

وی با اشاره به راهکارهای لازم برای نجات صنعت خودروسازی کشور، تاکید کرد: در وهله نخست دولت باید زمینه واردات قطعات موردنیاز شرکت‌های خودروسازی را تسهیل کند، از سوی دیگر تسهیلات با نرخ پایین برای خودروسازان فراهم شود تا با پرداخت به قطعه‌سازان، قطعات مورد نیاز خودرو در داخل کشور تولید شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای واردات قطعه به خودروسازان ارز 4 هزار و 200 تومانی پرداخت نمی‌شود، اظهار کرد: برخی می‌پندارند شرکت‌های خودروسازی برای واردات، از ارز دولتی استفاده می‌کنند در حالی که این موضوع کاملا اشتباه است.


تولید پژو 207 به 3 هزار و 400 دلار نیاز دارد​

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به میزان ارزبری خودروهای تولیدی توسط خودروسازان داخلی، خاطرنشان کرد: تولید وانتنیسان آریسان 2 هزار و 237 دلار، پژو 206 حدود 2 هزار و 500 دلار، پژو 207 به 3 هزار و 400 دلار ارز نیاز دارد؛ به طور مثال در گذشته برای تولید پژو 207 از ارز 3 هزار و 500 تومانی استفاده می‌شد، اما در حال حاضر باید با ارز آزاد یا نیمایی -که حدود 8 هزار تومان است- قطعات مورد نیاز تولید 207 وارد شود که در این شرایط خودروساز برای تولید پژو 207 حداقل باید 18 میلیون تومان بیش از گذشته هزینه بپردازد.

ملکی ادامه داد: در صورتی که خودروساز بتواند از ارز نیمایی برای واردات قطعات موردنیاز خود استفاده کند، تولید پژو 207 نسبت به گذشته 18 میلیون افزایش پیدا می کند این درحالی است که اگر ناچار به استفاده از ارز آزاد شود این تفاوت قیمت حداقل 30 میلیون تومان می‌شود.

هایما 13 هزار دلار ارزبری دارد بنابراین خودروساز برای تولید این خودرو با ارز آزاد باید بیش از 130 میلیون تومان نسبت به گذشته بیشتر هزینه کند

عضو فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: هایما 13 هزار دلار ارزبری دارد، بنابراین خودروساز برای تولید این خودرو با ارز آزاد باید بیش از 130 میلیون تومان نسبت به گذشته بیشتر هزینه کند، لذا در این شرایط خودروساز چگونه می‌تواند قطعات مورد نیاز را تامین کند؟.

افزایش قیمت فولاد و پلاستیک از عوامل نقش آفرین در گرانی چهارچرخ‌ها

وی تصریح کرد: افزایش قیمت خودروها علاوه بر گرانی نرخ ارز، دلایل متععد دیگری نیز دارد به طور مثال قیمت فولاد، پلاستیک و... در ماه‌های گذشته افزایش چشم‌گیری پیدا کرد، در نتیجه قیمت تمام شده چهارچرخ ها افزایش یافت که جامعه از بسیاری از این مشکلات اطلاعی ندارد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: علاوه بر افزایش هزینه خودروسازان در پی افزایش نرخ ارز، هزینه پرسنل، انرژی، خرید قطعات داخلی نیز از جمله‌ هزینه این شرکت‌ها محسوب می‌شود.نظرات

  • فرزاد فرزاد (11 اسفند 1397 ساعت 19:57)

    این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به میزان ارزبری خودروهای تولیدی توسط خودروسازان داخلی، خاطرنشان کرد: تولید وانتنیسان آریسان 2 هزار و 237 دلار، پژو 206 حدود 2 هزار و 500 دلار، پژو 207 به 3 هزار و 400 دلار ارز نیاز دارد؛ توجه داشته باشین که قیمت واقعی این خودروها در بازار جهانی همین است و مابقی هزینه‌های تحمیلی بر مشتریان فقط برای مونتاژکاری توسط دو غول وطنی از مردم گرفته میشود و صدالبته حمایت‌های تعرفه‌ای و بالا بردن عمدی نرخ ارز برای محدود کردن بازار خودرو و کاهش قدرت خرید هموطنان، برای فروش محصولات مثلا داخلی چندین ظلم شناخته شده در صنعت خودروی کشور است و یکی دیگر از هزینه‌های دریافتی از مردم بالا بردن دستمزدها و پاداشهای عزیزان شاغل در صنعت خودرو که بصورت سفارشی وارد جرگه حقوق بگیران این صنعت پاک شده‌اند می‌باشد،

  • علی علی (11 اسفند 1397 ساعت 12:52)

    سلام. به حال مملکت و ملت باید گریست که بعد از بیش از پنجاه سال هنوز برا آریسان که زاییده پیکانه گیر ارز هستیم. ادعا تا عرش ، عمل به اندازه خاک فرش!!!!!