1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. دامن زدن به التهاب بازار با تعلل در ترخیص خودروهای رسوب شده در گمرک

دامن زدن به التهاب بازار با تعلل در ترخیص خودروهای رسوب شده در گمرک

13 اسفند 1397
  • 0

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزارت صمت باید با جدیت ترخیص خودروهای موجود در گمرک را پیگیری کند چراکه دپو شدن آنها ایجاد التهاب در بازار و در نتیجه افزایش قیمت چهارچرخ‌ها می‌شود.

حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف هرچه سریعتر خودروهای رسوب شده در گمرک، گفت: باید با اخذ تدابیر ویژه راهکارهای لازم برای ترخیص خودروهای رسوب شده در گمرک اجرایی شود چراکه از یک سو این خودروها سرمایه ملی هستند و از سوی دیگر ترخیص آنها می‌تواند تا حدودی التهاب بازار را کاهش دهد.

نماینده مردم فیروزه و نیشابور در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با جدیت ترخیص خودروهای موجود در گمرک را پیگیری کند چراکه دپو شدن آنها نه تنها کمکی به ساماندهی بازار خودرو نمی‌کند بلکه باعث ایجاد التهاب در بازار و در نتیجه افزایش قیمت چهارچرخ‌ها نیز می‌شود.

تعلل بیشتر در ترخیص خودروهای رسوب شده در گمرک زیان بیشتری برای کشور به همراه دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: هرچه در ترخیص خودروهای رسوب شده در گمرک تعلل بیشتری صورت گیرد کشور متحمل زیان بیشتری می‌شود چراکه از یک سو مدل خودروها قدیمی‌تر شده و از سوی دیگر ممکن است محل نگه‌داری خودروها نامناسب باشد.

اگرچه افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت خودروهای وارداتی شده است اما می‌توان با انعقاد تفاهم‌نامه میان دولت و واردکنندگان زمینه ترخیص هرچه سریعتر این خوردوها فراهم شود

وی اظهار کرد: اگرچه افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت خودروهای وارداتی شده است اما می‌توان با انعقاد تفاهم‌نامه میان دولت و واردکنندگان زمینه ترخیص هرچه سریعتر این خوردوها فراهم شود.

پروسه تفکیک خودروهای وارداتی قانونی و غیرقانونی از یکدیگر زمان بر است

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ثبت سفارش برخی از خودروهای وارداتی غیرقانونی بود، تصریح کرد: نهادهای مسئول باید خودروهایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند را از قانونی تفکیک کنند سپس زمینه ترخیص خودروهای قانونی را فراهم کنند؛ پروسه تفکیک این دو گروه از یکدیگر زمان بر است و ممکن است تاخیری که در ترخیص آنها اتفاق افتاده به دلیل تمیز این خودروها از یکدیگر است.

وی درباره برخی ادعا مبنی بر اینکه دولت برای ترخیص خودروهای موجود در گمرک به دنبال کسب سود و سهم است، خاطرنشان کرد: سهم خواهی دولت موضوع بعیدی است. احتمالا دولت هزینه نگه‌داری این خودروها در گمرک را مطالبه می‌کند.

بوروکراسی اداری از جمله عوامل تاخیر در ترخیص خودروهای رسوب شده در گمرک

عضو کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: بوروکراسی اداری یکی دیگر از دلایلی است که باعث تاخیر در ترخیص خودروهای وارداتی است.

 نظرات