1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. نصب ترمز اضطراری خودکار در 40 کشور جهان الزامی شد؛ درایران حذف ترمز دیسکی از محصولات ایران خودرو

نصب ترمز اضطراری خودکار در 40 کشور جهان الزامی شد؛ درایران حذف ترمز دیسکی از محصولات ایران خودرو

17 اسفند 1397
  • 3

چهل کشور جهان به رهبری ژاپن و اتحادیه اروپا خواهان آن شدند که خودروهای مسافری و تجاری سبک جدید از ابتدای سال آینده میلادی به سیستم‌های ترمز اضطراری پیشرفته مجهز شوند.


با اینکه آمریکا، چین و هند جزو مهم‌ترین بازارهای خودرویی جهان هستند اما به منظور اطمینان از اینکه قوانین ملی‌شان به قوانین دیگر اولویت دارد در این گفت‌وگوها شرکت نکرده‌اند.

2.jpg
تجهیز خودروهای جدید به سیستم‌های AEB به‌طور قابل‌توجهی ایمنی جاده‌ای را مخصوصاً در شهرها بهبود خواهد داد. تنها در اتحادیه اروپا بیش از 9500 نفر فوتی در سال 2016 ثبت شده که 38 درصد از کل مرگ‌ومیر جاده‌ای را تشکیل می‌دهد. در محیط‌های شهری 50 درصد تلفات به رانندگان و 40 درصد به عابران پیاده اختصاص داشته است.

3.jpg
خب با الزامی شدن این قوانین جدید ایمنی جاده‌ها چگونه بهبود خواهد یافت؟ بنا به نتایج به دست آمده از مطالعه‌ی یورو انکاپ و انکاپ استرالیا، سیستم‌های AEB باعث کاهش 38 درصدی تصادفات دنیای واقعی در سرعت‌های پایین می‌شوند. همچنین کمیسیون اروپا تخمین می‌زند این سیستم‌ها می‌توانند در اتحادیه اروپا جان بیش از هزار نفر در سال را حفظ کنند.

قوانین جدید یاد شده باعث ایجاد استانداردی هماهنگ در استفاده از سیستم‌های AEB برای سرعت‌های پایین به ویژه سرعت 60 کیلومتر در ساعت و پایین‌تر خواهد شد. این قوانین تنها خودروهایی را شامل می‌شود که از این به بعد تولید می‌شوند بنابراین خودروهای کنونی نیازی به نصب آن نخواهند داشت.

4.jpg
این قوانین در مرحله پیش‌نویس قرار داشته‌اند اما پس از تصویب نهایی ابتدا در ژاپن و از اوایل سال 2020 در ژاپن اجرایی خواهند شد. سپس سیستم‌های AEB برای تمامی خودروهای سواری و تجاری سبک تولیدی از سال 2022 اجباری خواهند شد.

5.jpg
اما دولت آمریکا قبلاً توافقنامه‌ای با 20 خودروساز امضا کرده که طی آن از سپتامبر 2022 تمامی خودروهای جدید با این سیستم عرضه خواهند شد. تا اینجا 4 برند تسلا، مرسدس، تویوتا و ولوو بیش از نیمی از خودروهای خود را به‌صورت استاندارد با سیستم ترمز اضطراری پیشرفته عرضه کرده‌اند.

6.jpg
گفته می‌شود 28 درصد خودروهای بازار آمریکا در سال 2019 به‌صورت استاندارد از این ترمز استفاده کرده و 36 درصد نیز از آن به عنوان آپشن سود می‌برند.

منبع پدال


نظرات

  • آزاد آزاد (18 اسفند 1397 ساعت 10:10)

    خودروسازای ایران هم لامپ داخل چراغ رو به عنوان آپشن میزارن!
    باعث و بانی ننگ تمام دنیاییم از همه نظر.و البته یه سری مردم **** که هرچیزی که صفی کنن میخرن.

  • فرزاد فرزاد (17 اسفند 1397 ساعت 16:02)

    (نصب ترمز اضطراری خودکار در 40 کشور جهان الزامی شد؛ درایران حذف ترمز دیسکی از محصولات ایران خودرو)،،خب عزیز دل، یه،غول ایرانخودرو ترمز دیسکی رو حذف کرده که اضطراری خودکار رو نصب کنه،نمی‌تونی یکم صبر کنی مثلا ۳۰ سال!

  • Esmaeil Esmaeil (17 اسفند 1397 ساعت 09:28)

    کل اتحادیه اروپا با 500 میلیون جمعیت 9500 تا کشته داده تو تصادفات بعد ایران با 80 میلیون جمعیت بیش از 20 هزار کشته داره هر سال؟ این درد الان به کی باید بگیم؟