1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروهای آتی بازار
 4. آیا شاهد تکرار بلای پراید بر سر لادا خواهیم بود؟!

آیا شاهد تکرار بلای پراید بر سر لادا خواهیم بود؟!

14 اسفند 1397
 • 5

خودروساز ایرانی قرار است همان بلای پراید را سر لادای روسی دربیاورد؟

چندی قبل بود که صحبت حضور خودروسازان روسی در ایران مطرح شد و از میان آنها حضور لادا در ایران مورد بحث قرار گرفت اما حالا طرف ایرانی می‌گوید هر خودروساز خارجی که بخواهد به ایران بیاید نمی‌تواند محصول ساخت خودش را وارد ایران کند بلکه باید با طرف ایرانی ملغمه‌ای ترکیبی از برند خود و محصول ایرانی را بسازد!

مشابه این اتفاق پیش‌تر در مورد پژو و پراید افتاده بود. آنها ابتدا خودروهای اصیل خود را وارد ایران کردند، بعد طرف ایرانی خواستار مشارکت در ساخت یا همان مونتاژ (سرهم بندی) شد، نتیجه این شد که پژو و پراید ایرانی محصولی نامرغوب و بی کیفیت از آب درآمد!

xLqSda.jpeg

حال خودروساز ایرانی قرار است همین بلا را بر سر لادای روسی در بیاورد؛ در واقع قانون در ایران این است: هر خودروسازی بخواهد وارد ایران شود باید آن چه را سیستم انحصاری می‌خواهد، بسازد یعنی خودروی ترکیبی که ملغمه‌ای از دستاورد ایرانی هم در آن دخیل باشد.


اصل جنس نه!

حال نوبت شرط و شروط برای لادا رسیده تا آنها هم متوجه باشند که اصل محصول اورجینال خود را نمی‌توانند وارد ایران کنند بلکه باید دانش خود را بیاورند تا خودروساز ایرانی مطابق میل خود با پایین‌ترین کیفیت و با گران‌ترین قیمت آن را به خورد مشتری بدهد! بررسی‌ها نشان می‌دهد انحصار خودرو در داخل کشور سهم بالای ۳۰ درصد را برای خود قائل است که اگر این سهم مهیا نشود هیچ خودروساز خارجی نمی‌تواند وارد ایران شود.

f55f.jpg

در همین خصوص احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در این باره می‌گوید: با توجه به شرایط فعلی، دولت به هیچ وجه اجازه واردات خودروی خارجی را نخواهد داد و اگر قرار باشد فقط خودروی لادا به ایران وارد شود و اینجا تولید نداشته باشد، این احتمال وجود ندارد. مگر این که با یک شرکت داخلی قرارداد ببندند و در واقع به صورتی که ترکیبی از ساخت داخل باشد، تولید محصولات لادای روسیه را در دستور کار قرار دهند.

گرچه خبرهای رسیده حکایت از دستیابی به چنین توافقی دارد اما در این سو شرکت سایپا و پارس خودرو، در برابر انتشار خبر توافق با شرکت خودروسازی آوتوواز (لادا) سکوت اختیار کرده‌اند و با این وجود منابع روسی اخباری را در این خصوص انتشار می‌دهند.

دبیر انجمن خودروسازی هم می‌گوید از جزئیات موضوع اطلاعات دقیق و جزئی ندارد و هنوز خبری در این زمینه به صورت رسمی انتشار نیافته اما آن چه مسلم است این که مطمئناً دولت اجازه واردات خودروی ساخته شده را نمی‌دهد و همکاری ایران و روسیه در این حوزه باید منجر به انعقاد قرارداد تولید خودرو در داخل شود. این شرایط در حالی است که اروپایی‌ها از بازار ایران خارج شده‌اند و چینی‌ها هم در واقع همکاری نمی‌کنند.

2.jpg

ممکن است لادای روسی با شرکت‌های ایرانی قرارداد مشترک بسته باشند اما هنوز هیچ‌گونه اطلاعات جزئی در این خصوص به کسی داده نشده است و مشخص نیست چه شرکتی قرار است با لادای روسی همکاری کند با این حال احتمال این که با یکی از تولیدکنندگان خودروی داخلی قرارداد منعقد شود اما باید جزئیات این قرارداد مشخص شود زیرا آن طور که خودروسازان می‌گویند سهم خودروساز داخلی حداقل باید ۳۰ درصد به بالا باشد تا وزارت صمت اجازه تولید دهد.

این نکته از سوی مقامات شرکت روسی نیز مورد تاکید قرار گرفته و در رسانه‌های خارجی بازتاب یافته است، مدیر سیاستگذاری منطقه‌ای و بین‌المللی روسیه اعلام کرد که این شرکت برای تولید و مونتاژ خودروهای خود با ایران مذاکراتی را انجام داده است. ویکتور کلادف، مدیر سیاستگذاری منطقه‌ای و بین‌المللی سازمان فناوری‌های پیشرفته روسیه «روستک» اعلام کرد که این شرکت برای تولید و مونتاژ خودروهای خود در بازار برخی از کشورها نظیر ایران آماده بوده و بدین منظور مذاکراتی را نیز با مقامات ایرانی مربوطه در این زمینه داشته است.


ملغمه‌ای به نام خودروی ایرانی‌-روسی!

 

داستان اما وارد فاز تازه‌ای شده است؛ چرا که اخباری در خصوص خروج خودروسازان چینی از ایران منتشر شده است با این حال به نظر می‌رسد چینی‌ها از قبل تعداد قابل ملاحظه‌ای تجهیزات وارد کرده‌اند که مرتبط با کارشان است و همین امر خروج قطعی آنها را از بازار ایران با تردیدهایی روبرو می‌کند.

اما بررسی‌های خبرنگار آفتاب یزد نشان می‌دهد مشکلات طرف چینی در وارد کردن قطعات اصل به ایران موجب شده که آنها قطع همکاری را به ماندن در ایران ترجیح دهند. در چنین شرایطی تولید داخلی خودرو متوقف نمی‌شود و خودروسازان هم که با مشکل واردات قطعه روبرو هستند مجبورند با قطعات کم‌کیفیت‌تر محصول خود را تولید و روانه بازار کنند.

علی مهاجر، فعال صنعت خودرو در خصوص محصول مشترک تولیدی ایران با دیگر کشورها و برندها به آفتاب یزد می‌گوید: وقتی خودروساز داخلی می‌گوید برند خارجی باید در ایران بومی (سرهم بندی) شود منظورش دقیقاً عملیات مونتاژ پیچیده و عجیب غریب با حفظ درصد سهامی است که برای طرف ایرانی در نظر گرفته شده است.

وی می‌افزاید: تولید مشترک مد نظر خودروساز داخلی به معنای داخلی سازی محصولات است اما مسلماً وقتی به عنوان مثال رنو قطعات خود را از فرانسه می‌آورد و ایران خودرو قطعاتش را از چین وارد می‌کند، تصور کنید که چه اتفاقی بر سر محصول نهایی می‌آید.

مهاجر می‌گوید: در قراردادهایی که با خودرو ساز خارجی (مثلاً لادا) در نظر دارند شرط می‌کنند که ۷۰ درصد قطعات از طرف کشور میزبان تأمین شود که از قضا همان مقدار ۷۰ درصد قطعات ارزان قیمت و بی‌کیفیت وارداتی هستند که در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۷ درصد آن در داخل ایران تولید می‌شود.

این فعال صنعت خودرو می‌گوید: الان حتی نام مونتاژ را هم نمی‌شود بر محصولات فعلی گذاشت چون در مونتاژ قطعات اصل از کشور مهمان وارد می‌شود اما در حال حاضر خودرو ساز داخلی حتی حاضر نیست برای بهبود کیفیت، کشور سازنده را وادار به وارد کردن بهترین قطعات کند و برای این که محصول خود را بومی و وطنی جلوه دهد با قطعات کم کیفیت عاریتی، محصول مشترک را سرهم بندی می‌کند.نظرات

 • حسن حسن (2 بهمن 1398 ساعت 09:22)

  خودروساز ایرانی مطابق میل خود با پایین‌ترین کیفیت و با گران‌ترین قیمت آن را به خورد مشتری بدهد
  این جمله شمارو باید بزرگ با طلا بنویسن بزنن به برجهای آزادی و میلاد
  احسنت که حرف حق رو زدی

 • علی علی (14 اسفند 1397 ساعت 17:44)

  چهل سال است که همین حرفها را می زنید و هیچ راه علاج برای آن پیدا نکرده اید صنعت خودرو سازی به صنعتی مافیایی تبدیل شده است که راه تقلب و چپاولگری را در پیش گرفته است و رضایت مشتریان.نیز هیچ گونه اهمیتی برای آن ندارد در این چند سال تا جایی توانسته اند مردم را فریب داده اند و خودروهای بی کیفیت خود را روانه بازار کرده اند و جان بسیاری از مردم را به مخاطره انداخته‌اند

 • محسن محسن (14 اسفند 1397 ساعت 12:31)

  خدایی دمت گرم دقیقآ به اصل ماجرا اشاره کردی بومی سازی کشک هست درست ترش اینه شما قطعات خوتو بیار ماهم میریم از برادرای چینی قطعات بی کیفیت میاریم وحق دلالی خودمونو میبریم در نهایت دودش میره تو چشم مصرف کننده از لحاظ قیمت وکیفیت و خودروساز درست درمون هم نمیاد تو این کشور چون اعتبارشو از سر راه نیاورده هیچ ربطی به تحریم هم نداره و اسمش خود تحریمی هست..

 • محمود محمود (14 اسفند 1397 ساعت 12:05)

  پراید در اصل محصول ارزون و به درد نخور فورد بود که دور انداخته شد و کره ایها اون رو از سطل آشغال پیدا کردن و با افتخار شروع کردن به مونتاژ و کپی اون در کیا ! بعد همین ماشین مزخرف رو قالب کردن به ایرانیها و الان سه دهه ست که داره با پایین ترین کیفیت جهانی در ایران تولید میشه !! همین اتفاقات برای بقیه خودروها هم میفته . مثلا لوگان که ارزونترین ماشین اروپا بود با طراحی دو دهه قبل داچیای رومانی الان داره بالای صد میلیون معامله میشه درحالیکه در خود رومانی احتمالا هیچ کسی حاضر نیست پول یک همبرگر رو برای این ماشین بده !!!

 • بینام بینام (14 اسفند 1397 ساعت 11:26)

  واقعاً گل گفتی