1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. پژو به دنبال فیات-کرایسلر

پژو به دنبال فیات-کرایسلر

7 فروردین 1398
  • 0

رسانه‌های آمریکایی و اروپایی از پیشنهاد گروه خودروسازی PSA مالک پژو، سیتروئن و اپل برای پیوستن به فیات-کرایسلر خبر داده‌اند.

روزنامه‌ آمریکایی وال‌استریت ژورنال از قول کسانی که در جریان این گفتگوها بوده‌اند خبر داده که PSA اوایل سال جاری میلادی با پیشنهاد تشکیل یک شرکت ۴۵ میلیارد دلاری با مدیران فیات-کرایسلر گفت‌وگو کرده است.

روزنامه انگلسیی فاینشنال تایمز هم مذاکره دو طرف را تایید کرده و از تلاش جدی فیات-کرایسلر برای یافتن یک شریک تجاری خبر داده است.

اما هر دو روزنامه گزارش داده‌اند که کارخانه آمریکایی-ایتالیایی پیشنهاد PSA را رد کرده است.

فیات-کرایسلر بهترین انتخاب برای خودروساز فرانسوی است. PSA می‌خواهد پس از سه دهه با محصولات پژو به بازار آمریکا برگردد و از شبکه وسیع فروش فیات-کرایسلر در آمریکا استفاده کند.

به علاوه با پیوستن دو شرکت، طرف فرانسوی می‌تواند از تجربه جیپ، از زیرمجموعه‌های فیات-کرایسلر برای ساخت ماشین‌های شاسی‌بلند بهره گیرد.

در صورت پیوستن دو شرکت، مجموع تولید سالانه آنها به هشت میلیون ۷۰۰ هزار دستگاه ماشین در سال می‌رسد و این شرکت مشترک به چهارمین خودروساز بزرگ جهان بدل خواهد شد.

51407.jpg

جذابیت معامله برای فیات-کرایسلر کمتر است. این شرکت با پیوستن به گروه خودروسازی فرانسوی می‌تواند در هزینه ساخت مدل‌های جدیدش در اروپا صرفه‌جویی کند، اما مدیران این شرکت معتقدند بازار اروپا اشباع شده و در چند سال گذشته تلاش کرده‌اند وابستگی خود به این بازار را کاهش دهند.

فیات-کرایسلر سال‌ها است که برای پیوستن به خودروسازان دیگر اعلام آمادگی کرده‌ است. این شرکت چهار سال پیش برای پیوستن به جنرال موتورز اقدام کرد، اما کارخانه آمریکایی این پشنهاد را رد کرد.

روزنامه فاینشنال تایمز گزارش داده که مدیران فیات هم‌زمان با طرف‌های چینی و کره‌ای هم در حال مذاکره‌اند.

هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری برای فن‌آوری‌های تازه نظیر خودروهای الکتریکی و خودران باعث شده کارخانه‌های خودروسازی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها با یکدیگر همکاری کنند. در تازه‌ترین نمونه فورد و فولکس‌واگن اعلام کرده‌اند چند پروژه مشترک را با همکاری یکدیگر اجرا خواهند کرد.نظرات