1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تعرفه واردات خودرو در دوران ممنوعیت ثابت ماند

تعرفه واردات خودرو در دوران ممنوعیت ثابت ماند

19 فروردین 1398
  • 1

با اعلام جزئیات حقوق ورودی کالاها در سال ۹۸، مشخص شد تعرفه واردات خودرو تغییری نکرده، هرچند ثبت‌سفارش همچنان ممنوع است.

طبق دستورالعمل چندی پیش هیات وزیران، حداقل و حداکثر تعرفه در کتاب مقررات صادرات و واردات سال 98، تغییری نکرده و تنها برخی استثناها (مانند تعرفه‌های 4 و 100 درصدی) حذف شده‌اند و بنابراین تعرفه خودرو نیز تغییری به خود نمی‌بیند. با توجه به آنکه کف تعرفه واردات کالا 5 درصد و سقف آن 55 درصد لحاظ شده است؛ بنابراین اگر قرار بر لغو ممنوعیت ثبت‌سفارش خودرو باشد، واردات خودرو با تعرفه حداقل 5 و حداکثر 55 درصدی انجام خواهد شد. دولت البته در گذشته تعرفه‌های بالاتر را برای واردات خودرو لحاظ کرد که به سقف 95 درصد نیز رسید و به محصولات دارای حجم موتور 2 هزار تا 2500 سی‌سی مربوط بود.

در حال حاضر بنا به تصمیم دولت و ظاهرا در راستای مدیریت منابع ارزی، ثبت‌سفارش خودرو ممنوع است و بنابراین کف و سقف تعرفه‌ای فعلا برای خودرو محلی از اعراب ندارد. البته این امکان وجود دارد که در صورت لغو ممنوعیت ثبت‌سفارش، دولت تعرفه‌ای جداگانه برای واردات خودرو لحاظ کرده و عددی بالاتر از سقف فعلی (55 درصد) در نظر گرفته شود. در حال حاضر اما فعلا هیچ نشانه مثبتی مبنی‌بر باز شدن سایت ثبت‌سفارش خودرو وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد دولت تا وقتی از مدیریت منابع ارزی اطمینان حاصل نکند و موانع ورود ارز به کشور برطرف نشود، سایت موردنظر را باز نخواهد کرد.نظرات

  • محسن محسن (16 تیر 1398 ساعت 11:48)

    با سلام
    چرا از وزارت صمت تعرفه دقیق گمرکی ترخیص خودروهای مانده در گمرک وارز محاسباتی تعرفه وارز محاسباتی قیمت خودرو را استعلام ورسما اعلام نمی فرمایید .