1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. نگاهی به پشت پرده افزایش نجومی قیمت‌ خودرو در بازار

نگاهی به پشت پرده افزایش نجومی قیمت‌ خودرو در بازار

10 اردیبهشت 1398
 • 6

در طول هفته های اخیر قیمت انواع خودروهای داخلی رشد تا 20 درصدی را تجربه کرده است که این موضوع مشتریان را با علامت سوال هایی برای چرایی افزایش قیمت خودرو روبه رو کرده است؟ خریداران خودرو مدام از خود می پرسند مگر چه اتفاقی در بازار افتاده که در طول یک هفته اخیر بازار با افزایش روزانه قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی مواجه شده است؟

به اعتقاد خودروسازان، قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی مدام در حال تغییر است و همین امر اثرات منفی را بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته است . علاوه بر این شکاف قیمتی خودروها از کارخانه تا بازار عاملی شده تا دلالی و سرمایه گذاری در بخش خودرو به صرفه بوده و هر کس به هر طریقی در صدد خرید خودرو از کارخانه و فروش آن در بازار باشد.

همین شکاف قیمت‌ خودرو باعث می‌شود تا در طرح‌های فروش فوری سقف خودروهای عرضه شده به سرعت پرشده و مردم نتوانند به راحتی محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند. باید تجدیدنظرهای لازم در قیمت مواد اولیه خودروسازان و قیمت تمام شده خودرو اعمال شود تا دلال بازی در بازار کاهش یافته و فقط خریداران واقعی اقدام به خرید خودرو کنند.

از طرف دیگر بازار خودرو مقصر اصلی بهم ریختگی قیمت ها را خودروسازان در عدم تحویل محصولات به مردم می داند و معتقد است اگر خودروهای مردم تحویل داده می شد به طور حتم بازار با این همه تقاضا و افزایش قیمت ها روبه رو نبود. فروشندگان خودرو باید تأکید براینکه قیمت خودرو متناسب با عرضه و تقاضا است، می گویند وقتی عرضه ای وجود نداشته باشد به طور حتم تعادل بازار بهم ریخته و شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

*خودروسازان : قیمت‌های دستوری دست ما را بسته است

یک مقام مسئول در یک کارخانه بزرگ خودروسازی در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: متأسفانه امروز خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب شده و نقدینگی زیادی را به سمت خود جذب کرده است. به نحوی که به جای آنکه نقدینگی به سمت بازار ارز، سکه یا مسکن هدایت شود به سمت بازار خودرو رفته و هر کس به هر شگردی در صدد خرید خودرو و فروش آن برای سود بیشتر است.

وی با اعلام اینکه بی تعارف وضعیت امروز صنعت خودرو مناسب نیست، گفت: با تلاش بسیار در صددیم تا چرخه تولید را افزایش دهیم اما وقتی آمار روزانه تولید هزار دستگاه را اعلام می‌کنیم باید توجه داشته باشید که بخشی از این آمار خودروهای ناقص بوده و به سمت انبارها می‌رود. برهمین اساس بخشی از تولیدات ما تجاری و بخشی ناقص است که باید تأمین قطعات آن به زحمت انجام شود همین موضوع عاملی شده تا نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.

این مقام مسئول با اعلام اینکه کسری نقدینگی صنعت خودرو باعث شده تا تأمین نقدینگی واحدهای قطعه سازی به کندی انجام شود، افزود: شناور بودن قیمت ارز بر حجم مشکلات ما اضافه کرده است، قیمت‌های دستوری عاملی شده تا نتوانیم شکاف قیمتی کارخانه تا بازار را برطرف نماییم. امروز ما برای تنظیم بازار پژو 206 تیپ 2 را با قیمت 67 میلیون تومان به فروش می‌رسانیم درحالی که این خودرو در بازار 95 میلیون تومان است قرار بود ما خودرو را 5 درصد زیر قیمت بازار به فروش برسانیم اما قیمت‌های دستوری دست ما را بسته و فقط رانت بیشتر در بازار ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: علاوه براین موضوعات قیمت مواد اولیه نیز هر روز در حال افزایش است و همین امر قیمت تمام شده را برای ما بالا برده است در این میان نباید از التهابات اعمال تحریم در بازار خودرو غافل شد. نگرانی از اعمال تحریمات عاملی شده تا بازار خودرو آشفته تر از روزهای گذشته باشد. در این رابطه رایزنی‌های مختلفی را با وزارت صنعت انجام داده ایم اما تا زمانی که قیمت خودرو اصلاح نشود نمی‌توانیم بازار را مدیریت کنیم.

منبع تسنیم


نظرات

 • امير امير (11 اردیبهشت 1398 ساعت 07:30)

  اين 5درصد زير قيمت بازار دراصل يعني خودرو ساز بشه همون دلال يعني كار دلال رو خودرو ساز انجام بده و شدني نست وباعث ميشه روز به روز قيمت بره بالاتر چون دلال قيمت روثابت نگه نميداره .
  راه كار اينه توليد حداكثري با قيمت هاي دي ماه97 يعني تعرفه شوراي رقابت وفروش فوري تعداد بالا باعث ميشه خودروآنقدر باقيمت پايين در نمايندگي ها زياد باشد كهمردم به راحتي خودرو مورد نظر رو تهيه كنند ودست دلال هاي به انصاف قطع شود.

 • ایرانی ایرانی (11 اردیبهشت 1398 ساعت 01:14)

  اقایون مسول خواهشا کسی نظر رو درج کنید و به گوش مابقی برسانید ،،دوتا برنامه دیوار و شیپور که قیمت منزل و‌ماشین رو دلال ها میزنند یا بعضی ها عمدا گران میزنند بهم دیگ در استان پیام افزایش قیمت میدهند و‌همگی باهم در ارتباط هستند ،،لطفا این دو برنامه مسدود کنید،،، شدن عامل گرونی بی رویه در تمام شهرها ،، اینجوری عمل میکنند ابتدا قیمت بالا میزنند و مشتری ها رو به گرون فروشی سوق میدهند ،،،چرا جلوی شون نمیگرد ،،،باور کنید بیشتر افزایش قیمت ها کاذب هست و دلال ها در دنیای مجازی گرفتند دست خواهشا این دو برنامه رو مسدود کنید هرکسی هرقیمتی گران میدهد ک باعث تشویش عموم میشن و عمداهست ،،خواهشا رسیدگی کنید تا این همه جرم اتفاق نیافتد

 • رضا کارشکی رضا کارشکی (10 اردیبهشت 1398 ساعت 23:06)

  ???? سوء استفاده گروه دلالان از شیپور و دیوار برای افزایش قیمت خودروها‼️

  ▪️بر اساس شنیده‌ها چندین گروه تلگرامی مختلف برای هماهنگی جهت دست‌کاری قیمت خودرو وجود دارد. معمولاً هر کدام از این گروه‌ها به شکل متمرکز روی یک خودروی نسبتاً کم‌یاب و یا محصولات یک گروه خودروسازی غیر ایرانی فعالیت می‌کنند.

  ▪️به عنوان نمونه نیمی از اعضای فعال گروه حدود 400 نفره که مخصوص ماشین jac است بعد از نظرخواهی در گروهشان برای قیمت مشغول به کار می‌شوند و آگهی‌هایی با قیمت جدید را در سایت‌های دیوار، شیپور و باما قرار می‌دهند.
  ▪️این البته تنها اقدام نیست. برای اینکه قیمت جدید تبدیل به یک قیمت نرمال شود، نه تنها در نقش فروشنده، بلکه در نقش خریدار هم ظاهر می‌شوند و عده‌ای وظیفه دارند تا به عنوان خریدار هم آگهی ثبت کنند. اگر تصمیم بر این شده که قیمت جدید 350 میلیون تومان برای خودروی خاص باشد، پس آگهی‌های ثبت شده به عنوان خریدار هم حدود 330 میلیون تومان هستند و با این قیمت درخواست خرید خودرو را انجام می‌دهند.

 • رضا رضا (10 اردیبهشت 1398 ساعت 18:11)

  برادر نخر

  خواهر نخر

  خودرو نا ایمن نخر

 • محمد محمد (10 اردیبهشت 1398 ساعت 18:06)

  هیچ گونه عرضه از سوی خودروسازان وجود نداره علت گرانی همینه

 • سعید سعید (10 اردیبهشت 1398 ساعت 11:33)

  واقعا خجالت نمیکشه از این حرفاش من فکر کنم همینجوری پیش میرین 206 به یک میلیارد تومن میرسه ،خوبه فقط یکم دیگه تلاش میخواد