1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. استیضاح وزیر صنعت در صورت عدم کنترل قیمت خودروها در بازار

استیضاح وزیر صنعت در صورت عدم کنترل قیمت خودروها در بازار

11 اردیبهشت 1398
 • 3

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اگر قیمت خودرو کاهش نیابد استیضاح وزیر صمت پیگیری می‌شود، گفت: در بازارهای انحصاری خودروسازان به جای رقابت برای ارائه خدمات بهتر به دنبال افزایش قیمت و کسب سود بیشتر هستند.

نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از التهابات بازار خودرو و افزایش ساعتی قیمت چهارچرخ‌ها گفت:از آنجا که خودروسازان در بازارهای انحصاری بدون رقیب فعالیت می‌کنند و دولت مدیران این شرکت‌ها را تعیین می‌کند نمی‌توان از این بازار انتظار بیشتری داشت.


رقابت خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فساد یکی از آفت‌های بازار انحصاری است، افزود: در بازارهای انحصاری خودروسازان به جای رقابت برای ارائه خدمات بهتر و ارتقا کیفیت به دنبال افزایش قیمت و کسب سود بیشتر هستند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در اثر افزایش قیمت خودرو به جامعه تحمیل می‌شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی اقشار آسیب‌پذیر، کشاورزان، کارگران و حقوق بگیران نمی‌تواند خودور بخرند این امر باعث ایجاد مشکلات اجتماعی در جامعه می‌شود از سوی دیگر خودروسازان خودروهای بی کیفیت تولید می‌کنند که این محصولات جان هزاران نفر را می‌گیرد.


خودروسازان از ظرفیت قطعه‌سازان داخلی استفاده نمی‌کنند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودروسازان از ظرفیت قطعه سازان داخلی استفاده نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها بدون توجه به توان داخل، قطعات موردنیاز خود را با قیمت‌های گزاف از طریق واردات تامین می‌کنند در نتیجه فرصت اشتغالزایی از دست می‌رود.

عضو هیات رییسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی باضرورت تعیین تکلیف وضعیت خودروسازی از لحاظ دولتی بودن یا خصوصی بودن؟گفت:وزارت صنعت، معدن و تجارت در ساماندهی بازار و نظارت بر عمکلرد خودروسازان سهل انگاری می‌کند و مردم و اقشار کم درآمد چوب این اهمال را می‌خوردند و ناچارند فشار حاصل از گرانی را تحمل کنند.

وی بهترین راهکار برای مدیریت نقدینگی و ساماندهی بازار خودرو را فراهم کردن زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری پول‌های شناور در بورس، اشتغال و تولید دانست و گفت: نقدینگی موجود در کشور، بازار ارز، سکه، خودرو و... را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات بسیاری ایجاد کرده است مردم برای حفظ ارزش پول خود به بازار خودرو هجوم بردند در نتیجه حجم تقاضا در این حوزه بیشتر شد در پی افزایش تقاضا، قیمت‌ خودرو نیز افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

عضو فراکسیون ولایی مجلس ادامه داد: دولتمردان مرفه و ژنرال‌های آقای روحانی باید فکری به حال مردم کنند و با ساماندهی بازار، مشکلات اقتصادی موجود را کاهش دهند.


کاهش 30 درصدی قیمت خودرو با حذف هزینه‌های سرباز خودروسازان

قاضی پور با بیان اینکه قیمت خودرو کذایی و غیر واقعی است، اظهار کرد: خودروسازان باید هزینه‌های سربار خود را کاهش دهد در صورتی که شرکت‌های زیان‌ده منحل شوند و از قطعه‌سازان داخلی نیاز خود را تامین کنند قیمت خودرو ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.


مدیران ناتوان از صنعت خودروسازی کناره‌گیری کنند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:مدیران خودروسازی در صورتی که نمی‌توانند قیمت خودرو را کاهش دهند و مشکلات این صنعت را رفع کنند استعفا دهند. در صورتی که قیمت خودرو کاهش نیابد استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌شود.نظرات

 • عماد عماد (13 اردیبهشت 1398 ساعت 20:13)

  کس دیگری باید استیضاح شود
  اصل کاری
  رییس بزرگ

 • رضا رضا (11 اردیبهشت 1398 ساعت 15:25)

  به نظر من********و *************** خوشون باعث گرونی خودرو شدن شاید هم به جهت سود بیشتر و رانت

  اگه ن چطور میشه یه خودروی ملی مثل سمند تو ۶ ما ۵۰ میلیون گرون بشه

  چمد سال قبل هم که گرون کردید گفتید مردم همراهی کنید کارخانه مادر رو خریدیم داریم خودروی ملی ( سمند ) با ۹۰% تولید داخلی میسازیم حالا هم که بعد چند سال تحریم شدیم میگین چون قطعات وارد میکنیم گرون شده برا همین چند برابر شده

  الان هم چون عرضه قطره چکانی خودرو دارید قیمت ها با دلال های زیر دست خودتون روز به روز میره بالا که بعد دوباره بیائین بگید قیمت بازار اینه ۵% زیر قیمت بازار مجوز فروش داریم

  شما تو جامعه متوسط که خودرو ندارند اگه برید بپرسید همه فقط شما ها رو ***** میکنند

  به امید آنکه ایرانی به دور از رانت داشته باشیم و همه کنار هم با خوشی زندگی کنیم

 • وطن وطن (11 اردیبهشت 1398 ساعت 10:19)

  وزير صمت اولين كسي بود كه مجوز فروش خودرو 5درصد پائين تر از نرخ بازار را به مسئولين صنايع خودرو داد
  يعني كسي كه از بيت المال حقوق مي گيرد و بايد حامي ملت باشد حامي ********* و ************خودرو بوده و اين نشان از روي كار آمدن ايشان با ترفند هاي ***************** پست وزارت صمت بوده است .( نماينده تام الاختيار صنعت مافياي خودرو )