1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. در بازار خودروهای خارجی کشور دلالان حضور ضعیف تری دارند

در بازار خودروهای خارجی کشور دلالان حضور ضعیف تری دارند

21 اردیبهشت 1398
  • 0

بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو اعلام می کند که ورود جدی دادستانی به مساله قیمت خودرو و نیز افزایش عرضه از سوی خودروسازان، موجب روند نزولی قیمت خودرو از ابتدای هفته جاری شده است.

نعمت الله کاشانی نسب درخصوص وضعیت بازار خودرو اظهار داشت: از شنبه هفته جاری قیمت خودرو در بازار روند نزولی یافته و این روند ادامه دار است، درواقع وضعیت بازار از حالتی که ساعت به ساعت قیمت خودرو افزایش می یافت خارج شده است.

بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو درخصوص دلایل کاهش قیمت خودرو گفت: دادستانی به موضوع ورود کرده و با جدیت در حال پیگیری است. از طرفی تا حدی عرضه خودرو از سوی خودروسازان افزایش یافته و این مسائل موجب سیر نزولی قیمت ها در بازار خودرو شده است.

کاشانی نسب گفت: آنچه که مسلم است تمام قیمت ها کاذب است و قیمت ها بیش از حد بالا بود. عدم درج قیمت خودرو در سایت های اینترنتی نیز در کاهش قیمت ها موثر بوده است. در جلسه ای که روز گذشته با اتحادیه کسب و کارهای مجازی داشتیم قرار بر این شد که همچنان برای مدتی قیمت ها در سایت های اینترنتی درج نشود تا بازار متعادل شود چرا که این مساله در کاهش قیمت ها بسیار موثر بوده است.

وی افزود: بازار خودروهای خارجی راکد بوده و خرید و فروشی صورت نمی گیرد. قیمت خودروهای داخلی سیر نزولی دارد و افرادی که خودرو نیاز دارند و مصرف کننده واقعی هستند خودرو را خریداری می کنند اما دلالان اقدام به خرید نمی کنند زیرا قیمت ها سیر نزولی دارد. وقتی که قیمت ها نزولی باشد دلالان دیگر نمی توانند کاری انجام دهند. سابقا قیمت گذاری افراد در سایت های اینترنتی موجب افزایش قیمت می شد.

بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو با تاکید بر حضور کمرنگ تر دلالان در بازار خودروهای مونتاژی و خارجی گفت: اگر شرکت ها سعی کنند خودروها را به مصرف کنندگان واقعی رسانده و محصولات را با قیمت واقعی عرضه کنند حضور دلالان کمتر می شود، درواقع وقتی که دلالان ملاحظه کنند بازار درآمدی برایشان ندارد اتوماتیک وار کنار می روند.

وی افزود: حضور دلالان در بازار خودروهای خارجی کمتر است و یکی از دلایل این است که قیمت ها در حوزه خودروهای خارجی بسیار بالا است و دلال باید 10 برابر پولی را که بابت یک خوردو داخلی می پردازد برای خوردو خارجی پرداخت کند؛ در واقع بودجه و توانایی آنان در این حد نیست که به بازار خودروهای خارجی وارد شوند.

کاشانی نسب با تاکید بر تاثیر عدم قیمت گذاری دستوری در حوزه خودروهای مونتاژی و خارجی در کاهش حضور دلالان گفت: عدم قیمت گذاری دستوری و وجود قیمت های واقعی در کاهش حضور دلالان موثر است. در حال حاضر وارد کننده ای وجود ندارد و خودروها در دست مصرف کننده و یا دلال است. طبق دستور، خودروهای مانده در گمرک اندک اندک در حال ترخیص و ورود به بازار هستند و اگر این امر به شکل کامل اتفاق افتد در بهبود وضعیت بازار بسیار موثر است.

بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو افزود: در حوزه خودروهای خارجی تقریبا قیمت ها واقعی تر و حضور دلالان کمتر است، اما مثلا یکی از شرکت ها ناگهان قیمت ها را 3 برابر کرد که قطعا این قیمت ها واقعی نبوده و کاذب است.نظرات