1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. چرا آمار فروش فوری خودروسازان اعلام نمی‌شود؟

چرا آمار فروش فوری خودروسازان اعلام نمی‌شود؟

24 اردیبهشت 1398
 • 4

در حال حاضر نزدیک به یک ماه از آغاز طرح فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا می‌گذرد اما هنوز این دو شرکت آماری از میزان عرضه محصولات در این طرح اعلام نکرده‌اند، همین امر عاملی شده تا این ابهام در مردم به‌وجود آید که؛ اصلاً خودرویی فروخته شده یا نه؟

براساس توافقات به‌عمل‌آمده خودروسازان باید 30درصد از تولید خود را به فروش فوری محصولات اختصاص دهند تا از این محل عرضه در بازار افزایش یافته و حباب قیمتی انواع خودرو در بازار کاهش پیدا کند؛ اما متأسفانه نه‌تنها این فروش‌ها دردی از بازار دوا نکرده بلکه در نهایت هفته گذشته مقصر گرانی خودرو و اعلام قیمت‌های کاذب سایت‌های آگهی شناخته شده و آنها ملزم به حذف درج قیمت خودرو در سایت‌های خود شدند.

هرچند این تصمیم خرید و فروش‌های کاذب خودرو را تا حدودی کاهش و روند افزایش نجومی قیمت‌ها را در بازار چند روز متوقف کرد اما هنوز دردی از بازار خودرو دوا نشده و همچنان اختلاف قیمت‌های بالای خودروها از کارخانه تا بازار عاملی شده تا هر کس به هر ترفندی درصدد خرید خودرو از خودروسازان در قالب طرح‌های فروش فوری باشد.

zxleiscl7dzxcs5jxsd2.jpg

vx541clol65yhtxt63a.jpg

در این شرایط مصرف‌کننده اصلی ناتوان از خرید فقط نظاره‌گر بازار و فروش‌های روزانه خودروسازان است. اما فارغ از این موضوعات فروش فوری تعدادی از محصولات ایران خودرو و سایپا از اواخر فروردین ماه امسال آغاز شده و بنا به روایت آنها سهمیه هر روز تعیین و فروش‌ها انجام می‌شود، اما از آن طرف خریداران خودرو  از همان ثانیه‌های نخست که به سایت‌ها برای خرید مراجعه می‌کنند با چند بار کلیک با اخطار سایت مبنی بر" اتمام ظرفیت فروش" روبه‌رو شده و حتی نمی‌توانند اطلاعات خود را در سایت تکمیل کنند.

جالب اینجاست شرکت سایپا لااقل گزینه اتمام فروش را برای مراجعه‌کننده نشان می‌دهد اما ایران خودرو کلاً گزینه "هیچ برنامه فروشی برای این محصول وجود ندارد" را نشان می‌دهد که همین موضوع خریدار را با این ابهام روبه‌رو می‌کند که؛ اصلاً آیا فروشی بوده یا نه؟

خودروسازان تعداد کم عرضه محصولات را در قالب فروش فوری بهانه کرده و معتقدند با افزایش حجم تقاضا فروش ظرف مدت کوتاهی تکمیل می‌شود و همه امکان خرید ندارند؛ البته نکته اینجاست در حال حاضر نزدیک به یک ماه از آغاز طرح فروش فوری تعدادی از محصولات ایران خودرو و سایپا می‌گذرد، اما هنوز این دو شرکت آماری از میزان عرضه محصولات در این طرح اعلام نکرده‌اند همین عدم اعلام آمار عاملی شده تا این ابهام در مردم به‌وجود آید که؛ اصلاً خودرویی در این طرح‌ها فروخته شده یا نه؟

علاوه بر این هنوز خبری از افزایش عرضه محصولات خریداری‌شده به مشتریان نیست و همین موضوع هم باعث شده نارضایتی مردم از شرکت‌های خودروساز هر روز افزایش پیدا کند.

منبع تسنیم


نظرات

 • مهدی مهدی (25 اردیبهشت 1398 ساعت 09:00)

  سلام. به نظر من اصلا فروشی توی سایت انجام نمیشه . من از لحظه شروع ثبت نام سایپا کمتر از 7 ثانیه میرسم به کد امنیتی که بعدش وارد درگاه بانک بشم ولی اصلا نمیتونم وارد درگاه بشم و پیام تکمیل ظرفیت میده. دو هفتس دارم امتحان میکنم. شنیدم نمایندگیا یه مبلغ میلیونی میگیرن و ثبت نام میکنن البته شنیدم و نمیدونم درسته یا نه. دوستان لطفا اگه کسی از ترفند ثبت نام یا کار نمایندگی ها اطلاعی داره ارائه کنه.
  ینی یه خبرنگار مشتی پیدا نمیشه سر از کار اینا در بیاره؟ . مثل همون کسی که قبلا نفوذ کرده بود توی گروه "قیمت واقعی جک" و همه چیو لو داده بود.

 • دقیق دقیق (25 اردیبهشت 1398 ساعت 07:42)

  فقط نمایش فروش میگذارند و در اصل خودرویی فروخته نمی شود چون هیچکس موفق به ثبت نام نمی شود وخودروسازان برای اینکه قیمتها را بالا نگه دارند این ترفند را بکار برده اند و در اصل با توجه به کمبود قطعات و عدم واردات قطعه عملاً تولید خودرو یی در کار نیست و همان تولیدات قبلی با سیستم قطزه چکانی وارد بازار می شود

 • sss sss (24 اردیبهشت 1398 ساعت 13:23)

  آقا بفرمایید مگر فروش فوری از اول اسفند 97 شروع نشد؟؟ یا من حواسم نیست؟!!!!!!!! آمار هم اعلام نمیشه چون فروشی در کار نیست همش بازیه این 2 خودرو سازه که زیرمجموعه دولت هستند

  م-د م-د (25 اردیبهشت 1398 ساعت 12:03)

  داداش جان.من خودم 15 اسفند ماه 97 يه خودروي 206 سفيد رنگ ثبت نام كردم و هنوز كه تاريخ در حال حاضر 25 ارديبهشت 98 هست هيچ خبري از تحويل نيستش.