1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. ۴ عامل اصلی در افزایش قیمت خودرو در بازار

۴ عامل اصلی در افزایش قیمت خودرو در بازار

15 خرداد 1398
 • 5

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش نرخ ارز و عدم تأمین قطعات و مواد اولیه تولید، هجوم نقدینگی به‌سمت بازار خودرو، دلال‌بازی و حضور سوداگران در بازار از جمله عواملی است که موجب گرانی خودرو شده است.

احمد محمدی انارکی با اشاره به اینکه بخش زیادی از قطعات و مواد اولیه مورد نیاز خودروسازی، وارداتی است، اظهار داشت: تغییرات قیمت ارز باعث افزایش قیمت تمام‎شده خودرو شده، اما دلیل اصلی اقتصادی گرانی خودرو وجود نقدینگی بالایی است که در جامعه وجود دارد، این نقدینگی محل خاصی برای سرمایه‎گذاری ندارد و بازارهای کاذبی مانند دلار، سکه، خودرو و مسکن ایجاد می‎شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار تصریح کرد: امروز همه به‌سمت بازار خودرو روی آورده‌اند و اگر این بازار اشباع شود، نقدینگی به‌سمت بازار سایر کالاها جابه‌جا می‌شود که این امر نشانه وجود سرگردانی در جامعه است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص کسری قطعات و خودروهای ناقص کف کارخانه‌ها و شائبه احتکار خودرو در خودروسازی‌ها گفت: خودروساز در هفته حدود 15 هزار خودرو تولید می‌کند و تا بخواهد این تعداد خودرو را جابه‌جا کند ممکن است تعدادی خودرو در کارخانه موجود باشد که این مسأله ارتباطی با احتکار و دپو ندارد.

نماینده مردم رفسنجان و انار افزود: حتی اگر حدود 80 هزار خودرو ناقص کف کارخانجات وجود داشته باشد این تعداد معادل تولید یک ماه خودروساز بوده و تعداد بالایی نیست.

محمدی انارکی در پایان با بیان این‌که تردیدی نداریم که خودروسازان به‌دنبال عرضه مستمر خودرو به بازار هستند، گفت: خودروساز مایل است خودرو را به‌فروش رسانده و به پول خود دست یابد و نیز مایل است تعهدات خود را انجام دهد. قطعاً خودروهای ناقصی وجود دارد که به‌دلیل عدم تأمین قطعه وارد بازار نمی‌شوند.

منبع تسنیم


نظرات

 • احمد احمد (16 خرداد 1398 ساعت 22:47)

  عرضه نکردن خودرو نسبت به تقاظا .که مشکل اصلی خود شرکت ایران خودرو و شرکت سایپا هست همین.

 • وطن وطن (16 خرداد 1398 ساعت 11:15)

  چهار دليل اصلي 1- انحصار گرايي 2- حمايت بي چون و چراي دولت از صنايع مافيايي خودرو و اعطاي تسهيلات از بيت المال 3- بي نظمي در سرمايه گذاري در آمد ايجاد شده از سود فروش خودرو 4- فريب ملت توسط مسولين صنايع خودرو و دولتي ها و رقابت كاذب در خريد محصولات بي كيفيت صنايع خودرو و محصولات چيني

  حمید س حمید س (18 خرداد 1398 ساعت 13:22)

  دقیقا همینه.چهل سال فرصت سوزی خودروسازان

 • احمد مرتظایی احمد مرتظایی (16 خرداد 1398 ساعت 10:38)

  چقدر نماینده رفسنجان هم خوشحالند که شرکت سایپا وایران خودرو پول کارگران بدبخت را به جیب سرمایه داران می ریزند ونشسته وکارشناسی میکندواز دوشرکت دفاع میکند زهی بیشرمی .................بس است خیانت......

 • رحیم رحیم (15 خرداد 1398 ساعت 11:45)

  قیمتها دوباره بعد از عید فطر و شروع تعطیلات تابستانی افزایش میابد