1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. کاهش قیمت خودرو در بازار روزانه شده است - دلالان ناتوان در تغییر سوی بازار

کاهش قیمت خودرو در بازار روزانه شده است - دلالان ناتوان در تغییر سوی بازار

26 خرداد 1398
 • 10

پس از آنکه از ابتدای امسال قیمت‌ها در بازار خودرو کار خود را افزایشی آغاز کرده بود؛ طی چند مدت اخیر با کاهش‌های بعضا روزانه پیش رفته است. به گفته کارشناسان این حوزه روند نزولی قیمت خودرو ادامه‌دار خواهد بود.

روند رو به رشد قیمت‌ها در بازار خودرو که از فروردین ماه سال جاری مجدداً آغاز شد، خودرو را از دسترس مصرف‌کنندگان واقعی دور و به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرد. دلالان نیز به اصطلاح کارشناسان این حوزه "شیطنت" کرده و با قیمت‌گذاری‌های غیرواقعی، بیشتر بر التهابات بازار خودرو دامن زدند.

اما پس از حذف قیمت خودرو و مسکن از آگهی‌های خرید و فروش در سایت‌های اینترنتی که با هدف کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن و خودرو انجام شد، تا چندی افزایش قیمت‌ها ادامه داشت اما پس از آن طی چند هفته اخیر ورق بازار خودرو برگشته و قیمت‌ها سیر نزولی به خود گرفت. این کاهش قیمت خودرو به‌گونه‌ای است که در روزهای پایانی هفته گذشته سرعت کاهش قیمت افزایش یافت و قیمت‌های بعداز ظهر نسبت به صبح همان روز کمتر شد.

در آخرین روز کاری هفته گذشته (چهارشنبه) قیمت خودروهای داخلی بین دو تا پنج میلیون تومان، مونتاژی‌ها پنج الی ۱۰ میلیون تومان و خودروهای وارداتی ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومان از صبح تا بعدازظهر، کاهش داشت.

در ماه‌های گذشته با افزایش قیمت انواع خودروها کسی تمایل به فروش خودرو نداشت اما روند کاهشی قیمت‌ها عاملی شده تا فروشنده در بازار باشد؛ اما خبری از خریدار نیست.

به گفته فعالان بازار خودرو، این روزها خرید و فروش خودرو نسبت به هفته گذشته همچنان با روند کاهشی قیمت‌ها روبه‌رو است. البته یکی از مؤثرترین دلایل این کاهش قیمت‌ها را باید در رکود معاملات در بازار دانست چرا که به اعتقاد فروشندگان خودرو، کمتر مشتری در بازار دیده می‌شود و همه به امید کاهش قیمت دست از خرید کشیده‌اند.

فروشندگان خودرو معتقدند همچنان عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز به کندی انجام می‌شود اما بسته شدن سایت‌های فروش خودرو و آگهی‌های غیر منطقی در فضای مجازی باعث شده تا نرخ‌های خلاف واقع خودرو در بازار کاهش یابد.

در این میان فربد زاوه - کارشناس صنعت خودرو - معتقد است: " به زودی قیمت خودرو به کف می‌رسد. کاهش قیمت خودرو در بازار نتیجه اثرات روانی مسائل سیاسی است که در کشور وجود دارد و این مورد تأثیر خود را بر قیمت ارز نیز گذاشته است. پایداری قیمت‌ها و ادامه روند به مسائل بسیار زیادی بستگی دارد".

وی افزود: ریشه تمامی این اتفاقات خوش‌بینی سیاسی موجود در کشور است و در صورت ادامه شرایط، روال تا چند ماه آینده نیز به همین صورت خواهد بود. البته باید ذکر کرد که رکود سنگین در بازار ایجاد خواهد شد و افراد منتظر کاهش قیمت بیشتر هستند.

همچنین رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه قیمت‌ها در بازار خودرو از مدتی پیش تاکنون نزولی پیش رفته است، از افت بیشتر قیمت‌ها در این بازار و کاهش تقاضا و تعلل مردم برای خرید خودرو به علت اینکه باز هم قیمت‌ها پایین خواهد آمد، خبر داده است.

به گفته سعید مؤتمنی "لازم است که خودروسازان نیز عرضه خود را بیشتر کنند. متأسفانه زمانی که قیمت‌ها کاهشی می‌شود، خودروسازان نیز میزان عرضه خود را پایین می‌آورند. چنانچه ۵۰ هزار خودرویی که طبق اعلام وزیر صنعت قرار است به زودی بازار تزریق شود، وارد شود، قیمت‌ها تعادلی خواهند شد".

منبع ایسنا


نظرات

 • 7Kb 7Kb (27 خرداد 1398 ساعت 18:46)

  فقط دوس دارم بدونم سهام خودرو دست چ کسانیه ک دولت حاضر به کاهش قیمت نیست
  تنها چیزی ک به ذهنم میرسه اینکه خودرو از بدنه خوده دولت
  اینهمه بدبختی کشیدم ۲۹ تومن جم کردم ی پژو بگیرم
  شب خوابیدم صب بلند شدم پژو رفته ۴۰ تومن
  بازم زنج بدبختی ۴۰ تومن جم کردم
  یهو بردن ۸۶ میلیون
  چرا دارین با مردم میجنگین ؟؟؟

 • وطن وطن (27 خرداد 1398 ساعت 16:37)

  متأسفانه رسانه / مجلس / دولت به نحوي از صنعت مافيايي خودرو حمايت مي كنند گويي در كشور فقط صنعت خودرو كار مي كند و اقتصاد بدون آن هيچ !!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  جاي تعجب و تأمل وجود دارد كه چرا دستگاه هاي حكومتي و قضائيه به بحث خودرو به جد وارد نمي شوند
  فقط جيب ملت شده بازي دست اين بي برنامه گان خودرويي با تمام انحصارگرايي و گران فروشي

 • محمد محمد (27 خرداد 1398 ساعت 13:08)

  عزیز دل داره بالا میره یه ذره میاد پایین یه خروار میره بالا
  حالا پیدا کن مسئولش رو

 • داود داود (27 خرداد 1398 ساعت 11:26)

  هیچ کاهشی در کار نیست با مردم روراست باشید خودرو که ندارین بدین .جو روانی را انداختین ماشین پایین بیاد .نخیر نمیاد باید عرضه خودرو زیاد بشه تا پایین بیاد نه با حرف و شعار

 • حسین حسین (27 خرداد 1398 ساعت 11:16)

  باسلام
  وقتی خودرو تو بازار نیست خودش قیمتش میره بالا.
  وقتی خودرو ساز بی حساب و کتاب قیمت بالا میبره قیمت ها درست بشو نیست

 • آریا آریا (26 خرداد 1398 ساعت 23:47)

  بازم حقه حقع وتا آخر حقه .آخه چرا در دنیا نه همین ایران خودمون اون روزی که حسن روحانی گفت 7میلیون بهید وبقیه قسط همه ناز میکردند .الان ما مقصریم یا دولت.همین مردم هوچی.بگو فردا هویح گران شد ببین مردم چه میکنندووووو

 • مهمان مهمان (26 خرداد 1398 ساعت 20:58)

  مردم یادشان نمی رود که خودروسازان با مردم دارند چه می کنند. تا قیمت پایین می آید آنها عرض را کم می کنند که قیمت ها مجدد بالا رود. یا خیلی پایین نیاید.

 • محمد محمد (26 خرداد 1398 ساعت 10:37)

  خودروهای باکیفیت کاهش قیمت نداشتند و اگر هم بوده جزیی میباشد. پراید و سمند شاید کمی کاهش قیمت داشته باشند ولی افزایش تولید آنها با استفاده از ایرانیزه کردن و قطعات چینی دردی از جامعه دوا نمیکند چون ایمن نیستند. خودروهای مزدا، سراتو، ساندرو، چانگان و جک از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند و قیمت آنها کاهش نداشته سات چون که تولید آنها در آستانه توقف کامل هست و بعضا یه صفر هم رسیده است.

 • حسن حسن (26 خرداد 1398 ساعت 08:45)

  انشاالله که کاهش ادامه دار و زیاد باشه نه مقطعی و کم

 • محمد محمد (26 خرداد 1398 ساعت 07:55)

  هر ماشینی 200ردصد رشد داشته حالا 5درصد اومده پایین باید خوشحال باشیم .مردم ما اینجوری هستن