1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. وزارت صنعت: احتکار نیست؛ خودروها پس از تکمیل تحویل مشتریان می‌شود

وزارت صنعت: احتکار نیست؛ خودروها پس از تکمیل تحویل مشتریان می‌شود

تاکید وزارت صنعت: احتکار نیست؛ خودروها پس از تکمیل تحویل مشتریان می‌شود
29 خرداد 1398
 • 4

مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت صمت اعلام کرد:‌ هیچ‌گونه احتکاری در شرکت ایران‌خودرو صورت نگرفته و بیش‌تر خودروهای موجود، خودروهای دارای کسری قطعه(های تک) است که به‌زودی تکمیل وتحویل مشتریان می‌شود.

اکبر صادقی، مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت صمت گفت: فرآیند تکمیل کاری خودروهای ناقص با سرعت بیشتری در ایران‌خودرو درحال انجام است و اطمینان می‌دهم با پیگیری وزارت صمت و تلاش خودروسازان به‌زودی تحویل خودروهای معوقه به روز می‌شود.

مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت صمت، مشکل خودروهای دارای کسری قطعه را نبود سرمایه در گردش مناسب برای تولید در خودروسازان و عدم تأمین برخی از قطعات الکترونیکی و ایمنی دانست و اظهار داشت:‌ با پای کار آمدن شرکت‌های دانش‌بنیان، روند بومی‌سازی قطعات حساس و الکترونیکی خودرو ها سرعت می‌گیرد.

صادقی تأکید کرد:‌ براساس آمار اعلامی از سوی ایران‌خودرو، این شرکت از هفتم خرداد تاکنون بیش از 23هزار دستگاه خودرو ناقص را تکمیل و تحویل مشتریان داده است.

وی توسعه داخلی‌سازی را تنها را ه بقا و ارتقای صنعت خودروی کشور دانست و خاطرنشان ساخت: در طرح بومی‌سازی قطعات پیشرفته خودرو که به ابتکار وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام شده که شرکت ایران خودرو با تیم مدیریتی جدید ساپکو و همکاری قطعه‌سازان گام‌های خوبی برداشته است، به نحوی که داخلی‌سازی قطعات با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت صمت تأکید کرد:‌ درشرایط فعلی انتخابی جز افزایش توان ساخت داخل درخودروسازی و قطعه سازی نداریم و بایدخرید قطعه از خارج کاهش یابد؛ البته وزارت صمت از روند بومی‌سازی قطعات حمایت‌های مالی و معنوی خواهد کرد.

درادامه منصور منصوری مدیرعامل ساپکو نیز در این بازدید اظهار داشت: تلاش جهادی برای خودکفایی قطعات در ساپکو به راه افتاده است که در ماه‌های آینده شاهد تولید انبوه قطعاتی که توسط سازندگان ایرانی خودکفا شده، خواهیم بود.

وی افزود: ما به‌دنبال به حداقل رساندن ارزبری و وابستگی تأمین قطعات هستیم که نتیجه آن کاهش ریسک تأمین و تولید خودرو خواهد بود.

منصوری در زمینه داخلی‌سازی قطعات محصول 301 اظهار داشت:‌ از 1122 قطعه محصول 301 حدود 562 قطعه آن با همت بلند‌سازنده‌های ایرانی بومی سازی شده است.

مدیرعامل ساپکو از تولید خودرو 301 تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار داشت:‌ پلتفرم این محصول مبنایی برای تولید و عرضه چهار خودرو دیگر توسط ایران‌خودرو خواهد بود.

منبع تسنیم


نظرات

 • احسان کمالی مقدم احسان کمالی مقدم (31 خرداد 1398 ساعت 13:54)

  با سلام. خودروسازان به جای چند هزار ماشین ناقص در پارکینگ چند صد ماشین رو کامل کنن و به بازار سرازیر کنن تا مشکل حل شود و مسئوولان کشور هم 1تا2سال نه اظهار نظر کنن و نه قانون تصویب کنن مشکلات خودرو که هیچ, الباقی مشکلات کشور هم حل میشود

 • علی علی (30 خرداد 1398 ساعت 00:52)

  سلام وزیر محترم چرا قیمت بهمن و اسفند 97 را به قیمت قدیم اعلام نکردید این چه قانونی است تا دی 97 قیمت قدیم مگه ثبت نامی های بهمن واسفند 97 گناه کردند ما هم با آنها ثبت نام کردم شاید هم جلوتر از آنها

 • دقیق دقیق (29 خرداد 1398 ساعت 12:52)

  یکی لز بزرگترین مشکلات کشور ما این است که آدمهایی بکار گمارده میشوند که تخصص آن کار را ندارند مثل وزرا وقتی مشاورین به انها چیزی میگویند همان را تکرار میکنند وگرنه کسی که از الفبای مجموعه تابعه خود خبر داشته باشد بعنوان نمونه در زیمنه خودرو به راحتی حرف خودرو سازان را در زمینه کمبود قطعه قبول نمیکند

 • دقیق دقیق (29 خرداد 1398 ساعت 11:06)

  اگر احتکار نیست پس چه کاری هست که ناقصی خودرهای هم تیپ ، مثلاً 206 یک سپر ندارد یکی ایربگ ندارد یکی برف پاک کن ندارد اگر همش ایربگ نداشت میشد بگی کمبود قطعه ولی اینطوری گول زدن مردم هست برای اینکه قیمتها را بالا نگه دارند