1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان ممنوع شد

تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان ممنوع شد

1 تیر 1398
 • 5

معاون وزیر صنعت گفت: قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن 97 تعیین و از طریق شرکت‌ها اعلام شده است و تعیین قیمت به صورت روزانه انجام نمی‌شود.

عباس تابش با مهر در خصوص شیوه تعیین قیمت روزانه خودروها توسط خودروسازان گفت: بر اساس بند ۳ مصوبه شماره ۷۰۱۱۸ مورخ ۲۹/‏۰۵/‏۱۳۹۷‬ شورای عالی هماهنگی اقتصادی، هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ، ضوابط قیمت گذاری، تعیین سهمیه مقداری کالا و خدمات که به موجب قوانین و مقررات مختلف، در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای مختلف قرار گرفته بود، منوط به تأیید در ستاد تنظیم بازار است؛ لذا صرفاً خودروهایی که سابقه قیمت گذاری توسط شورای رقابت داشته اند، قیمت گذاری آنها در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس بدیهی است در سایر خودروها که به تشخیص شورای رقابت، مشمول قیمت گذاری نبوده‌اند نیز، کماکان مطابق رویه قبل رأساً از ناحیه خودروسازان قیمت گذاری می‌شوند؛ بنابراین در شرایط فعلی قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن ماه سال ۹۷ تعیین و از طریق شرکت اعلام می‌شود و تعیین قیمت به صورت روزانه انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، بر اساس دستور العمل ساماندهی بازار خودرو، ضمن اخذ اسناد و مدارک مرتبط از شرکت‌های عرضه کننده خودرو، پس از بررسی و احصاء قیمت هر محصول، مراتب را برای تأیید و تصویب به کمیته خودرو مستقر در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌نماید تا هرگونه اتخاذ تصمیم، بر اساس مصوبات کمیته مذکور صورت پذیرد.

به گفته تابش، از طرفی قیمت خودرو در بازار نیز، تابع عرضه و تقاضا است؛ به این معنا که در سمت عرضه، میزان تولید شرکت‌های خودروساز طی سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل به واسطه مشکلات ایجاد شده در تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید، با کاهش ۳۸ درصدی مواجه بوده، ضمن اینکه در طرف تقاضا نیز، تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید در خردادماه سال ۹۷ و در ادامه بروز اخبار و گزارش‌هایی دال بر آزادسازی قیمت خودرو، موجب افزایش انتظارات تورمی و انتقال تقاضای آتی به حال گردید.

وی اظهار داشت: از طرف دیگر نقدینگی قابل توجه موجود در سطح جامعه و ترجیح مردم به تبدیل نقدینگی به کالا آن هم به دلیل افزایش چشمگیر قیمت طلا، مسکن و ارز قاچاق به همراه انتقال تقاضای اشباع نشده خودروهای وارداتی، منتج از افزایش قیمت به سمت کالای جانشین تولید داخل و همچنین افزایش تقاضای سفته بازی و واسطه‌گری خودرو در بازار، موجب عدم تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه قیمت بازار گردیده که البته این روند در شرایط فعلی، با روند افزایشی تولید و عرضه در بازار متوقف و قیمت در بازار در حال کاهش است که امید می‌رود این روند ادامه یابد.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در مورد پیش فروش‌های سال گذشته خودروسازان که قیمت خودرو در قراردادها غیرقطعی بوده و اکنون موعد تحویل آنها فرارسیده، خاطرنشان کرد: ملاک قیمت خودرو در این قبیل قراردادها، قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد خواهد بود و قیمت در زمان ثبت نام تأثیری در اخذ مابه التفاوت و صدور دعوتنامه نخواهد داشت.

منبع مهر


نظرات

 • رک و راست رک و راست (1 تیر 1398 ساعت 22:11)

  خیلی خنده داره که مسیول حمایت از تئلید کننده و مصرف کننده یک نهاد باشه. واقعا مگه میشه شما هم حامی تولید کننده باشید و هم مصرف کننده. از وقتی همین تابش اومد فاتحه قیمتا خونده شد. بازم شیوا بهتر بود. حداقل ظاهرو حفظ میکرد...

 • وطن وطن (1 تیر 1398 ساعت 17:21)

  اگر در 15 روز اول انتصاب وزير صمت جديد ، چراغ سبز به مسئولين خودروساز مافيايي نمي داد امروز وضعيت بازار با آن همه آشفتگي پيش نمي آمد

 • یه نفر یه نفر (1 تیر 1398 ساعت 13:35)

  جناب آقای تابش عزیز بنا به گفته شما که میگید قیمت خودرو بستگی به عرضه و تقاضاداره، ینی اگه بازار تشنه باشه و و تولید کم باشه خودرو ساز مجوز داره ماشین تولید کنه پنج ملیون ، بعد بفروشه صد ملیون!!!؟؟؟؟یا شما نمیدونید چی دارید میگید یا می نمیفهمم شما چی میگید، پس لطف کنید به خودرو ساز که تو قراردادشون ذکر کنن بیایین پولتون بدین بعد ماشینتون رو بگیرید به هر قیمتی که ما دلمون خواست و هر موقع که ما دلمون خواست و هر ماشینی که ما دلمون خواست!!!!!؟؟؟؟؟

 • هوشيار هوشيار (1 تیر 1398 ساعت 11:16)

  پرايد 7 ميليوني رو 45 ميليون به مردم ميندازن.....

 • م-د م-د (1 تیر 1398 ساعت 09:35)

  هيچي ديگه بهونه دست خودرو سازها داديد دوباره بتونن گرون تر بكنن.
  بابا حرف بلد نيستيد بزنيد خب نزنيد به خدا نيميگيم زبون نداريد!!!!!