1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. ناتوانی سایپا در تحویل خودروهای خارجی پیش‌فروش شده

ناتوانی سایپا در تحویل خودروهای خارجی پیش‌فروش شده

9 تیر 1398
 • 5

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید چین از تحویل قطعات یدکی خودروهای خارجی به ایران خودداری می‌کند در حالی که عدم تامین این قطعات به معنای ارائه نشدن خدمات پس از فروش است.

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره کمبود قطعات یدکی خودروهای چینی در بازار، گفت: پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، کمبود قطعات یدکی در بازار به یکی از معضلات صاحبان خودروهای خارجی تبدیل شد چراکه قطعات این خودروها به صورت CKD وارد کشور می‌شد و ایران تنها فرآیند مونتاژ آن را انجام می‌داد.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: شرکت خودروسازی سایپا متعهد شده است حدود 350 هزار دستگاه خودرو به مشتریان تحویل دهد؛ از این تعداد 40 هزار دستگاه خودرو واگذار شده است و 60 هزار دستگاه دیگر نیز به زودی تحویل داده می‌شود.


سایپا قادر به تحویل 50 هزار دستگاه خودرو خارجی پیش فروش شده نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه از 350 هزار خودرو متعهد شده 200 هزار دستگاه دیگر در حال آماده شدن است و به مردم تحویل داده می شود، ادامه داد: براساس گفته‌های مدیرعامل سایپا، این شرکت قادر به تحویل 50 هزار دستگاه خودرو باقیمانده نیست و باید برای آن جایگزین در نظر گرفته شود؛ این 50 هزار دستگاه شامل 14 هزار برلیانس، 34 هزار انواع رنو و 1700 دستگاه ولوو( خودروی سنگین) است.

وی اظهار کرد: به زعم مدیرعامل سایپا تحویل 1700 دستگاه خودروی ولوو امکان‌پذیر نیست؛ از یک سو تامین قطعات موردنیاز تولید ولوو ممکن نیست و از سوی شرکت باید 2 هزار میلیارد تومان به ازای تحویل این تعداد خودرو ضرر متحمل شود؛ به طور مثال مردم در زمان ثبت نام 50 میلیون تومان پیش پرداخت واریز کردند اما قیمت این خودرو در حال حاضر به یک میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.


80 درصد قطعات موردنیاز تولید خودروهای خارجی وارداتی است

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه عدم تامین قطعات یدکی به معنای عدم توانایی در ارائه خدمات پس از فروش است، خاطرنشان کرد: 80 درصد قطعات موردنیاز تولید برخی از خودروها، وارداتی است و در شرایط کنونی که واردات انجام نمی شود تولید این خودروها امکان پذیر نیست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نبود قطعات یدکی موردنیاز خودروهای چینی در حوزه ارائه خدمات پس از فروش است، ادامه داد: در شرایط کنونی باید از افرادی که به دنبال واردات خودروهای خارجی هستند باید پاسخگو باشند چراکه در صورت بومی شدن تولید خودرو بسیاری از این مشکلات به وجود نمی‌آمد.

ملکی تصریح کرد: علیرغم اینکه چین از نظر اقتصادی رقیب آمریکا است اما به دلیل تهدیدهایی مانند قطع روابط تجاری از تحویل قطعات یدکی خودرو به ایران خودداری می‌کند.


تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل خرابی ماشین‌آلات خط تولید

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه با اعمال تحریم علیه ایران بسیاری از تجهیزات و قطعات موردنیاز صنایع وارد کشور نمی‌شود، بیان کرد: تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل خرابی ماشین آلات خط تولید است و قطعات موردنیاز این ماشین‌آلات نیز در ایران تولید نمی شود یا کیفیت موردنظر را ندارد.نظرات

 • حمید س حمید س (11 تیر 1398 ساعت 08:55)

  تو کشوری که نظارت نباشه ، نتیحش میشه این... مردم چه گناهی دارن که خودرو ساز میخواد خیلی سود کنه؟

 • علی علی (9 تیر 1398 ساعت 21:02)

  یعنی مردم ما در زمان پیش خرید شما بی لیاقت بودیم نتوانستیم قطعه خرید کنیم (که تازه اونم خرید شده تبدیل به ماشین شده و تو بازار آزاد فروخته شده ) الان اگه شما پول بیشتری به ما بدین ما خودروتون رو سریعا به شما تحویل میدیم

 • ایرانی بدبخت ایرانی بدبخت (9 تیر 1398 ساعت 19:12)

  فرغون ساز محترم ، فرغون تحویل بدید !!

 • برلیانس نگرفته برلیانس نگرفته (9 تیر 1398 ساعت 18:36)

  یکساله پول ما رو گرفته بعد نمیتونه ماشین بده؟؟ پراید جایگزین میکنه؟ خجالتم خوب چیزیه. ******* تو روز روشن از جیب مردم بدبخت. همینجور پیش برین اشکال نداره. نوبت ما هم میشه.....

 • ساندرو ساندرو (9 تیر 1398 ساعت 13:58)

  آقای نماینده مجلس ، عضو کیسیون صنایع و معادن ... الان فهمیدم که چه کسانی در مجلس هستند ! شما پایه ای ترین اصل قانون پیش فروش رو نمیدونید متاسفانه ولی مصاحبه کردن رو خوب بلدید ... قانون میگه : وقتی شرکتی اقدام به پیش فروش خودرو میکنه باید تمامی قطعات اون رو موجود داشته باشه و بعد اقدام کنه. برای اینکه متوجه بشید به زبان ساده اگه میخواهی 3000 تا ساندرو پیش فروش میکنی باید 3000 تا پک کامل قطعات ساندرو در انبار موجود داشته باشی و سپس اقدام به پیش فروش کنی. اینطوری نه نوسان قیمت ارز تاثیری داره نه کمبود قطعات پیش میاد و نه تاخیر در تحویل. شما بعنوان قانون گذار همین یه مورد ساده رو نمیدونید یا میدونید و دستتون با خودروساز قانون شکن و قانون گریز تو یه کاسه هست