1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. نماینده مجلس: حسابرسان قانونی درباره‌ ورشکسته‌بودن "سایپا" و "ایران‌خودرو" مرجع اعلام‌ نظر هستند

نماینده مجلس: حسابرسان قانونی درباره‌ ورشکسته‌بودن "سایپا" و "ایران‌خودرو" مرجع اعلام‌ نظر هستند

14 تیر 1398
 • 5

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی حسابرسان قانونی را مرجع اعلام نظر درباره‌ ورشکسته بودن یا نبودن ایران خودرو و سایپا دانست.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اعلام نظر سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس مبنی بر ورشکستگی ایران خودرو و سایپا گفت: صورت‌های مالی این شرکت‌ها که بر اساس اطلاعات تاریخی است مبنا نیست معمولاً دارایی‌ها با قیمت تاریخی و بدهی‌ها با قیمت روز جاری ثبت می‌شود. مثلاً اگر یک بنگاه اقتصادی ملکی دارد که دارایی آن تلقی می‌شود قیمت ثبت شده مربوط به همان زمانی است که خریداری شده لذا این رقم داده‌ حسابداری تلقی نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در این زمینه گزارش حسابرس می‌تواند مبنا باشد و ارزیابی دارایی هر شرکتی فضای تراز نامه را تغییر می‌دهد. بنابراین در این موارد هم نیاز به تجدید ارزیابی وجود دارد البته من نمی‌دانم در مورد سایپا و ایران خودرو تجدید ارزیابی دارایی‌های آنها در چه سالی انجام شده است.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: در چنین مواردی گزارش حسابرسان رسمی و قانونی باید مبنا قرار بگیرد که حسابرس‌های مجوزدار از سازمان حسابرسی برای شرکت‌های دولتی و شبه دولتی و حسابرسان مجوزدار از جامعه حسابداران رسمی برای شرکت‌های خصوصی یا غیر دولتی تعیین شده‌اند که آنها مرجع قانونی برای اعلام نظر در خصوص ورشکستگی شرکت‌ها هستند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اگر درخواست بررسی موضوع در مجلس مطرح شود ما این موضوع را در کمیسیون اقتصادی یا در صورت شکایت و یا در صورت طرح شکایت در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی خواهیم کرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه «تنها بر اساس صورت‌های مالی شرکت‌ها نمی‌توان درباره‌ ورشکسته بودن یا نبودن آنها اعلام نظر کرد»، سازمان حسابرسی را مرجع اعلام ورشکستگی شرکت‌های سایپا و ایران خودرو دانست.

منبع ایسنا


نظرات

 • حمید حمید (15 تیر 1398 ساعت 10:38)

  شرکت های ایرانی اتومبیل با هزینه ده میلیون تومان تولیدمیکنند وبه قیمت صدمیلیون میفروشند و این نسبت فرضی در همه شرکتهای ایرانی هست و اون وقت برای مردم حرف از ورشکستگز نیزنن . برای اینکه مردم هم باور کنند ازچند تا مسئول هم میخوان تایید کنند و در موردش حرف بزنن .

 • hgf hgf (15 تیر 1398 ساعت 07:41)

  دروغ میگن**************************** ورشکسته کجا بود روز به روز چاقتر میشن

  دقیق دقیق (15 تیر 1398 ساعت 09:43)

  دوست عزیز اینها همش جنگ زرگری هست میخوان اعلام ورشکستگی کنن که هم ار آخور بخورند هم از توبره . از یکطرف پول ملت و قطع ساز پیششونه از طرفی وقتی اعلام ورشکستگی میکنن دولت باید جورشون را بکشد و حساب قطعه ساز و مردم را تسویه کند اونها هم با پولهای به جیب زده میرن دنبال خوشیشون

 • حمید س حمید س (14 تیر 1398 ساعت 09:21)

  بهونه جدید برا گرون کردن خودرو. خدا بداد مردم بیچاره و بی پناه ایران برسه...

 • عباسعلی عباسعلی (14 تیر 1398 ساعت 08:44)

  از آذر تاکنون منتظر تحویل خودرو هستم اما هیچکس پاسخگو نیست .تعزیراتی ها هم فرصت یکماهشان به این انحصارگران تمام شد گویا آب از تکان نخورد.تا کی منتظر بود آیا هشت ماه کافی نست؟!