1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. نماینده مجلس: هزينه توليد خودرو در كشور به‌ شدت بالا رفته است

نماینده مجلس: هزينه توليد خودرو در كشور به‌ شدت بالا رفته است

26 تیر 1398
 • 4

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: باتوجه به افزايش قيمت ارز و كاهش ارزش پول ملي، هزينه تمام‌شده توليد خودرو در كشور به‌شدت افزايش يافته كه اين موضوع نيازمند بررسي و قانون‌گذاري بيشتر است.

سيده‌حميده زرآبادي افزود: حتی قيمت قطعاتی که در داخل نیز تولید می‌شود با افزايش چندبرابري مواجه شده كه اين مسأله سبب افزايش كلي قيمت خودرو در كشور شده است.

نماینده مجلس:هزينه توليد خودرو در كشور به‌شدت افزايش يافته است

وي ادامه داد: تبديل شدن خودرو از يك كالاي مصرفي به سرمايه‌اي، باعث شده مردم در يك‌سال گذشته به سمت خريد خودرو تمايل داشته باشند و با برهم خوردن عرضه و تقاضا، واسطه‌گري و دلالي در اين بازار شكل گرفته است.

وی افزود: از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت خودرو، سیاست دولت و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای کنترل قیمت‌هاست که خود عاملی بر گرانی خودرو شده و باید در اتخاذ این سیاست‌ها حتماً بازنگری شود و به‌طور شفاف قیمت تمام‌شده خودرو را اعلام و بر اساس آن قیمت‌گذاری کنند تا به این شکل بتوان دست سودجویان را از بازار خودرو کوتاه کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به اثر منفی عرضه کامل تولیدات فولاد مبارکه در باجه عمومی بازار سرمایه بر قیمت خودرو افزود: با توجه به نقدینگی موجود در دست مردم، این رویکرد باعث هجوم بخشی از این نقدینگی‌ها بسوی بازار سرمایه خواهد شد و ایجاد بازار تقاضای کاذب و در نهایت، افزایش ارزش کالاها را به‌همراه خواهد داشت.

زرآبادي ادامه داد: افزایش فشار بر خودروسازان به‌واسطه افزایش قیمت مواد اولیه، در نهایت منجر به افزایش قيمت خودرو خواهد شد.

وي با اشاره به وجود خودروهاي داراي كسيري قطعات در پاركينگ‌هاي خودروسازان نيز گفت: كمبود قطعات خارجي كه در حال حاضر به‌سختي از بازارهاي برون‌مرزي تهيه مي‌شوند باعث شده بخشي از توليد خودروسازان به مرحله تجاري نرسد كه رفع اين موضوع نيازمند همكاري و كمك همه دستگاه‌ها است.نظرات

 • حمید س حمید س (31 تیر 1398 ساعت 07:38)

  من موندم که اینا نماینده مردمن یا نماینده خودروساز؟ نفرت همه ملت ایران از خودروسازان گویای همه چیز هست.قیمت بالا.کیفیت افتضاح

 • عباس عباس (26 تیر 1398 ساعت 19:58)

  خدا شاهده راضی به ضررتون نیستیم
  پسرعمومم اینجاست اونم راضی نیست
  تا کی میخواید فرافکنی کنید بسته یه جایی یه روزی این فنر باز میشه !!!!!!!!!

 • دقیق دقیق (26 تیر 1398 ساعت 12:56)

  رسانه محترم شما که قراره حرف حساب مردم را سانسور کنی اصلاً چاپ نکن رسانه یعنی صدای رسا مگه حرف ناحق زدیم که سانسور میکنی

 • دقیق دقیق (26 تیر 1398 ساعت 12:01)

  هر دو کارخانه را ببندید و ماشین با کیفیت وارد کنید و اینقدر به اسم ایجاد اشتغال مردم ************************************