1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. آغاز داخلی‌سازی با فشار تحریم ها ، اتمام آن با لغو تحریم ها

آغاز داخلی‌سازی با فشار تحریم ها ، اتمام آن با لغو تحریم ها

1 مرداد 1398
  • 1

هراز چند به فکر داخلی‌سازی می‌افتیم، اما به محض آنکه فضای کسب و کار بین‌المللی و فروش نفت رونق می‌گیرد، داخلی‌سازی جای خود را به واردات حداکثری می‌دهد.

امیرحسین جلالی نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو استان استان تهران درخصوص داخلی‌سازی قطعات خودرو اظهار داشت: هراز چندگاهی به فکر داخلی‌سازی می‌افتیم و به محض بهبود فضای کسب و کار بین‌المللی و فروش نفت، دوباره وارادات حداکثری در دستور کار قرار می‌گیرد و داخلی‌سازی به فراموشی سپرده می‌شود.

وی افزود: داخلی‌سازی یک فرآیند و کار بلندمدت است که از قوانین کشور شروع می‌شود و با تخصیص اعتبارات و جذب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان شدت، قوت و اعتبار می‌یابد.

جلالی در خصوص تأثیرات تحریم بر صنعت گفت: برخی قطعه‌سازان که عموماً در زمره کارآفرینیان خُرد قرار می‌گیرند همواره فعالیت‌های اقتصادی خود را در چارچوب اقتصاد کلان حال حاضر تعریف می‌کنند، همانگونه که انتظار می‌رود به دنبال سود حداکثری واحدهای تولید خود در هر شرایط اقتصادی و سیاسی هستند. اگر چه معدود تولیدکنندگان در زمان وفور ارز به واردات روی آورده‌اند، ولی بدنه اصلی قطعه‌سازی کشور همیشه به فکر تولید هستند، اما چالش‌های حفظ نقدینگی و حیات واحد تولید در شرایط اقتصادی نامناسب فعلی سبب می‌شود که بیشترین ضربه به کسب و کارشان بخورد.

نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو تصریح کرد: برای برون‌رفت از این معضل و استفاده اقتصادی حداکثری از امکانات داخلی فقط افزایش داخلی‌سازی یا همان مهندس معکوس قطعات و اجزای مجموعه‌های مورد استفاده در خودرو دیگر پاسخگو نیست و نتیجه اینگونه داخلی‌سازی ادامه تولید خودروهای قدیمی، پرمصرف و بی‌کیفیت فعلی است که اعتراض مصرف‌کنندگان را به‌همراه داشته و خواهد داشت.

وی ادامه داد: لزوم تغییر نگرش برای داخلی‌سازی قطعات وجود دارد و به‌نظر بنده لازم است به داخلی‌سازی از منظری دیگر پرداخته شود که همانا استفاده حداکثری از توان اقتصادی کشور و امکانات سخت‌افزاری موجود به همراه نیروی انسانی مجرب و مشوق‌های لازم است و در این راستا توجه به نکات زیر قابل توجه و ضروری می‌نماید:
1. تمامی قطعه‌سازان باید به سمت دانش‌بنیان شدن حرکت و از پتانسیل دانش داخلی و بین‌المللی استفاده نمایند.
2. در مرحله اول باید کپی‌کاری هوشمندانه با بررسی دقیق نمونه‌های به روز خارجی در دستور کار قرار بگیرد.
3. تقویت واحدهای توسعه و تحقیق همراه با تجهیزات آزمایشگاهی لازم، به‌طوریکه تفکر ابداع و نوآوری در ذهن نیروی کار مجرب نهادینه گردد.
4. مشوق‌های لازم برای موارد ایراد شده با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی، تخفیفات گمرکی و مالیاتی و تأمین اجتماعی از طرف دولت و سیاست‌گذارن در نظر گرفته شود.
5. تسهیل در جهت رفع موانع واردات دستگاه‌ها و ابزارآلات خاص تولیدی برای سرعت عمل داخلی‌سازی

وی اضافه کرد: شعارهای خودکفایی و داخلی‌سازی بدون پشتوانه قابل‌توجه منجر به بهبود قابل‌ملاحظه‌ای در افزایش توانمندی‌های داخلی نخواهد شد و مباحث فراوانی درخصوص نهضت داخلی‌سازی قطعات وجود دارد که در همین راستا کمیته‌ای در انجمن تخصصی صنایع نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو استان تهران تشکیل شده است که به‌زودی خروجی این کمیته به استحضار می‌رسد.

منبع تسنیم


نظرات

  • حمید س حمید س (1 مرداد 1398 ساعت 08:53)

    با این خودروساز لوس و تنبلی که ما داریم ، هرگز به فکر شکوفایی نخواهند رفت.انحصار و مافیا کمر ملت رو شکسته