1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. برخی بیمه‌ها با سایپا برای دریافت مطالبات به توافق رسیدند

برخی بیمه‌ها با سایپا برای دریافت مطالبات به توافق رسیدند

توافق برخی بیمه‌ها با سایپا برای دریافت مطالبات
2 مرداد 1398
  • 0

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: برخی شرکت‌های بیمه‌ای توانسته‌اند تا حدی درباره مطالبات با سایپا به توافق برسند اما شماری از شرکت‌ها هنوز توافقی نداشته‌اند.

غلامرضا سلیمانی در گفت وگو درباره آخرین وضعیت اختلاف شرکت های بیمه و سایپا، افزود: ایران خودرو و سایر شرکت‌های خودرویی همکاری خوبی با بیمه ها دارند و برای خودروهای صفر کیلومتر تولیدی آنها بیمه نامه صادر می‌شود.

وی به بدهی سایپا به بیمه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به میزان بدهی شرکت سایپا به صنعت بیمه، شرکت‌های بیمه اعلام کرده‌اند که سایپا باید مشکل بدهی خود را حل کند تا همکاری بیمه‌ها با آن شرکت تداوم یابد.

رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: شرکت‌های بیمه ای با سایپا جلساتی برگزار کرده‌اند که ما نیز کمک می‌کنیم تا مشکل آنها رفع شود.

سلیمانی گفت: برخی شرکت‌های بیمه ای توانسته‌اند تا حدی درباره مطالبات با سایپا به توافق برسند اما شماری از شرکت‌ها هنوز توافقی نداشته‌اند.

وی درباره تسویه بدهی سایپا به شکل نقدی و یا غیر نقدی، اظهار داشت: خود شرکت‌ها نحوه دریافت طلب را تعیین می‌کنند، موضوع نحوه تسویه بدهی، توافقی بین سایپا و فروشندگان بیمه است.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه همه این خودروها از لحظه خروج از کارخانه بیمه می شوند و سایپا نیز پول بیمه را از مردم می گیرد، افزود: همه صاحبان خودرو، پول بیمه را نقدا به سایپا پرداخت کرده‌اندکه سایپا در پرداخت این پول به بیمه‌ها تاخیر داشته است.

وی ادامه داد: شرکت های بیمه‌ای می گویند اگر پول بیمه توسط سایپا دریافت شده چرا این پول به آنها داده نمی‌شود. این اختلاف حسابی بین شرکت های بیمه و خودروسازی است که امیدواریم رفع شود.

شرکت‌های بیمه به علت خودداری سایپا از پرداخت بدهی یک هزار میلیارد تومانی بابت بیمه نامه شخص ثالث، صدور بیمه غیر نقدی برای خودرورهای این شرکت‌ها را از ۲۳ تیر امسال متوقف کرده‌اند.

البته صدور بیمه نامه شخص ثالث برای خودروهای صفر کیلومتر سایپا به صورت مستقیم برای مالکان خودرو ادامه دارد، اما شرکت‌های بیمه از همکاری مستقیم با این خودروساز بدحساب خودداری کرده‌اند.

رئیس سندیکای بیمه گران ایران چندی پیش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این باره گفت: تاکنون چندین بار با سایپا برای دریافت مطالبات توافق انجام شده، اما این شرکت تاکنون از اجرای همه آنها خودداری کرده است. همراهی با این شرکت در ماه‌های گذشته کارساز نبوده و این شرکت، توجهی به اجرای توافق ندارد.

محمد علیپور افزود: سایپا در حالی از پرداخت طلب‌های شرکت‌های بیمه خودداری می‌کند که این شرکت، پول صدور بیمه نامه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر را به صورت نقد از مردم دریافت می‌کند، اما نزد خود نگاه می‌دارد.

رئیس سندیکای بیمه گران ایران اضافه کرد: طلبی که شرکت‌های بیمه از سایپا دارند، از سود سالانه همه شرکت‌های بیمه بیشتر است.

منبع ایرنا


نظرات