1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. رکورد فولکس‌واگن با کسب ده میلیارد یورو سود تنها در 6 ماه

رکورد فولکس‌واگن با کسب ده میلیارد یورو سود تنها در 6 ماه

5 مرداد 1398
  • 0

ارقام نشانگر توفیق رئیس فولکس‌واگن هستند. در حالی که دیگر شرکت‌ها از وضعیت بد بازار گلایه می‌کنند، مهم‌ترین شرکت خودروسازی آلمان از سود بزرگ خود خبر می‌دهد. این سود کلان بی‌ارتباط با رسوایی تقلب در موتورهای دیزلی نیست.

بزرگترین شرکت خودروسازی جهان به نسبت گذشته درآمدی به مراتب چشمگیرتر داشته است. شرکت سهامی فولکس‌واگن تنها در نیمه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۹) از معاملات خود سودی ۱۰ میلیارد یورویی به دست آورده است. این رقم دو درصد بیشتر از سود این شرکت در زمان مشابه در سال گذشته است.

کل درآمد فولکس‌واگن در این مدت به بیش از ۱۲۵ میلیارد یورو رسیده و در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته حدود پنج درصد افزایش داشته است.

خودروسازی فولکس‌واگن این ارقام را از مقر اصلی خود در شهر وولفسبورگ آلمان اعلام کرده است. این شرکت در حالی از سود کلان خود خبر داده که دیگر شرکت‌های خودروسازی همچون "ب‌ام‌و" و دایملر ارقام و پیش‌بینی‌های ناامیدکننده‌ای را اعلام می‌کنند. حتی شرکت‌های متعلق به دیگر حوزه‌های صنعتی نیز اغلب در مورد روند نامطلوب بازار هشدار می‌دهند.

فولکس‌واگن تنها در سه ماهه دوم سال جاری با پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو، افزایش سودی حدود ۳۰ درصد داشته است. دلیل این افزایش از جمله به خاطر این است که فولکس‌واگن یک سال پیش در رابطه با رسوایی تقلب در موتورهای دیزلی، مجبور شده بود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو کنار بگذارد. اینک اما کل فروش این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری حدود هفت درصد افزایش یافته و به ۶۵ میلیارد یورو رسیده است.

فرانک ویتر، مسئول امور مالی هیأت مدیره فولکس‌واگن، گفت: «شرکت فولکس‌واگن در موقعیت در مجموع کم‌رمق بازار در نیمه اول سال جاری فروش خیلی خوبی داشته است.»

فولکس‌واگن در حال حاضر تغییراتی اساسی را از سر می‌گذراند. گسترش همکاری با شرکت خودروسازی آمریکایی فورد یکی از تغییرات است. فولکس‌واگن قرار است در جریان این همکاری‌ دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در شرکت آرگو (Argo AI)، از شرکت‌های زیرمجموعه فورد که در زمینه خودروهای بدون راننده فعال است، سرمایه‌گذاری کند. آمریکایی‌ها هم در مقابل به پلاتفرم خودروهای برقی موسوم به MEB متعلق به فولکس‌واگن دسترسی پیدا خواهند کرد.

افزون بر این، هربرت دیس، رئیس هیأت مدیره فولکس‌واگن، در دوران تشدید بحث بر سر تغییرات اقلیمی به شکلی علنی راهبرد این شرکت را تمرکز بر تولید خودروهای تمام‌برقی اعلام کرد.

فولکس‌واگن اوایل تیرماه گذشته نیز در برلین پروژه خود موسوم به WeShare را آغاز کرد که بر اساس آن، ساکنان پایتخت آلمان می‌توانند از طریق یک اپلیکیشن از حدود هزار و ۵۰۰ خودروی تمام‌برقی مدل گلف که در سطح شهر پخش شده، استفاده کنند. از آغاز سال ۲۰۲۰ قرار است مدل E-Up و چند ماه بعد مدل ID.3 به این مجموعه اضافه شوند.

فولکس‌واگن برخلاف رقبای خود باز هم بر پیش‌بینی خود در مورد سال جاری تأکید کرده است. طبق این پیش‌بینی، خودروسازی فولکس‌واگن با ۱۲ مارک خود کماکان تا حدود پنج درصد افزایش درآمد خواهد داشت.نظرات