1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. می‌خواهند جیب خودرو‌سازان را با پول مردم پر کنند!

می‌خواهند جیب خودرو‌سازان را با پول مردم پر کنند!

11 اسفند 1392
  • 1

گویا خودرو‌سازی در حال فرافکنی است و این ظلم آشکار به مردم است. شما کیفیت خودرو‌های خارجی را با خودرو‌های داخلی مقایسه کنید؛ البته نه خودرو‌های اروپایی، بلکه همین خودرو‌های چینی که بیش از چند سالی‌ نیست که وارد این صنعت شده‌اند! آنگاه به نتایج جالبی خواهید رسید.

امروز در نشست غیر‌علنی مجلس تصمیم بزرگ بر مردم ایران رقم می‌خوردبا نزدیک ‌شدن به روزهای پایانی سال، خودروسازان داخلی همچون سال‌های گذشته، ساز خود در افزایش بهای خودرو در سال کوک کرده‌اند‌ و این در حالی است که در سال جدید با توجه به تحولات روی داده در ‌کشور، از جمله ثبات نرخ ارز، تسهیل مبادلات تجاری و افزایش تیراژ تولید، زمینه کاهش هزینه تمام‌ شده خودرو را فراهم آورده است.

در چند روز گذشته، احمد نعمت‌بخش‌ اعلام کرد: در سال آینده،‌ بهای خودرو افزایش می‌یابد. وی دلیل این کار را افزایش بهای مواد پتروشیمی و فولادی در سال آینده دانست و گفت: امسال نیز همانند سال گذشته، با وجود اینکه بهای دلار کاهش پیدا کرده بود، بهای ارز در فرمول شورای رقابت ارز، مبادله‌ای تعیین شده، در حالی که خودروسازان از ارز آزاد استفاده می‌کنند.

دبیر انجمن خودروسازان در این باره افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت، امسال از خودروسازان ‌خواست ‌که قیمت‌های خود را تا پایان سال افزایش ندهند؛ اما در سال آینده با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه همانند فولاد و پتروشیمی، مجبوریم افزایش قیمت‌هایی داشته باشیم.

اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظر دیگری دارند و افزایش بهای خودرو را نا‌عادلانه دانسته‌اند، به گونه‌ای که‌ علی علیلو ‌اعلام کرد: افزایش بهای خودرو نا‌حق است، ولی تا کنون نسبت ‌به مردم نا‌حقی شده و از این به بعد هم خواهد شد. افزایش بهای خودرو نیز یکی از ابن موارد است که دولت می‌خواهد با ‌این کار، مردم را گرفتار‌تر از این کند.

حال اگر وزارت‌خانه می‌خواهد مشکل خودرو‌سازی را حل کند، به فکر تأمین منابع از محل‌های دیگری باشد، ولی اگر دوست دارد تا جیب خودرو‌ساز‌ها را با پول مردم پر کنند، این بحث دیگری است و این کار را انجام دهند.

این نماینده در پاسخ به اینکه برخی ‌خودرو‌سازهای بزرگ کشور ادعا می‌کنند، بهای مواد اولیه گران می‌شود و ما ناگزیریم بهای خودرو را افزایش دهیم، گفت: این ادعا توهمی بیش نیست. هنوز که چیزی گران نشده و خودروساز‌ها این گونه آماده‌باش اعلام کرده‌اند؛ مگر چند درصد اجناس می‌خواهد گران شود و کدام اقلام است که گران می‌شود؟

این نماینده افزود: این‌ها بهانه‌های واهی است که خودرو‌ساز‌ها به فکر سوءاستفاده از آن هستند. من عضو کمیته تحقیق و تفحص از خودرو‌سازی هستم و می‌دانم‌ آنجا چه خبر است، این افزایش قیمت به هیچ عنوان درست نیست و من آن را محق نمی‌دانم.

همچنین محمد باقری بناب در گفت‌و‌گو با تابناک ضمن اظهار این مطلب که‌ بهای خودرو نباید در سال آینده افزایش یابد، گفت: مشکل خودرو‌سازی ما این است که وابسته به دولت است و فقط ادعای خصوصی‌سازی دارند. این‌ها هنوز چشمشان به نفت است؛ هرچند اگر از خودشان بپرسید، این‌ را ‌نخواهند پذیرفت.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خودرو‌سازی ایران تا کنون نتوانسته‌ خود را با بازارهای دنیا هماهنگ کند که البته ‌این به شبه‌دولتی بودن آن‌ها بر‌می‌گردد. اگر این‌ها ‌به دنبال افزایش قیمت هستند، نخست باید کیفیت خود را بالا ببرند، نه اینکه هر روز از کیفیت بکاهند و قیمت‌ها را افزایش دهند.

این نماینده گفت: گویا خودرو‌سازی در حال فرافکنی است و این ظلم آشکار به مردم است. شما کیفیت خودرو‌های خارجی را با خودرو‌های داخلی مقایسه کنید؛ البته نه خودرو‌های اروپایی، بلکه همین خودرو‌های چینی که بیش از چند سالی‌ نیست که وارد این صنعت شده‌اند! آنگاه به نتایج جالبی خواهید رسید.

این نماینده در پایان یادآور شد: ما در مجلس ‌این مسأله را‌ جدی پیگیری خواهیم کرد، چرا که این گونه نمی‌شود که به هر بهانه‌ای، بهای خودرو افزایش داد. وزیر نیز باید در این مورد‌ پاسخگو باشد. اکنون باید منتظر ماند و دید‌، سال آینده قرار است چه اتفاقی روی دهد و دولت چه برنامه‌ای برای کنترل قیمت‌ها خواهد داشت!

در حالی که مردم با روی کار آمدن دولت جدید در انتظار کاهش تورم و کاهش قیمت‌ها هستند، آیا ‌سال جدید نیز‌ شاهد افزایش دوباره قیمت‌ها خواهیم بود؟!
نظرات

  • غمگین غمگین (11 اسفند 1392 ساعت 09:40)

    نمایندگان محترم با سلام از همه مسولان خواهش میکنیم تعرفه واردات خودرو را حذف کنند و واردات خودرو را آزاد بگذارند تا مشکل گرانی خودرو حل شود . با تشکر