1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. انجمن واردکنندگان خودرو : کاهش ۲۰ درصدی قیمت خودروهای وارداتی‌

انجمن واردکنندگان خودرو : کاهش ۲۰ درصدی قیمت خودروهای وارداتی‌

10 مرداد 1398
 • 2

الان بهترین زمان برای خرید خودورهای وارداتی است.


دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص وضعیت بازار خودروهای وارداتی گفت: در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی حدود ۲۰ درصد کاهش یافته و بهترین زمان برای خرید است.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص آخرین آمار ترخیص‌ها گفت: مصوبه ترخیص خودروها هنوز تمدید نشده و خودروها همچنان در گمرک مانده‌اند. نمایندگان مجلس از گمرکات بوشهر بازدید کردند تا خودروها را از نزدیک مشاهده کنند اما همچنان این مصوبه تمدید نشده است. تمدید مصوبه هیات دولت در زمینه ترخیص خودروها به صلاح کشور است و اگر این کار انجام نشود ما مجددا تورم در بخش خودرو را خواهیم داشت. طبق آخرین آماری که داریم 6850 خودرو ترخیص شده و بالغ بر 700 دستگاه خودرو اظهار شده و دارای پروانه است. به علت تمام شدن مدت مصوبه این خودروها امکان خروج از گمرک را پیدا نکرده‌اند و 2 هزار دستگاه نیز به گمرکات اظهار شده است. 2700 دستگاه نیز تحت نظر مقام قضایی توقیف هستند و بالغ بر 3 هزار دستگاه نیز در گمکرات بلاتکلیف هستند.


انصراف یا تحویل به مشتریان؟

وی ادامه داد: تمامی خودروهایی که ترخیص شده‌اند تحویل مشتریان شده‌اند. اکثر افراد خودروها را تحویل می‌گیرند و میزان انصراف بسیار کم است. لازم به ذکر است شرکت‌هایی که خودرو ندارند مشتریان آن‌ها انصراف می‌دهند اما شرکت‌هایی که موجودی خودرو دارند در آن‌ها انصرافی صورت نگرفته است. رقم مابه‌التفاوتی که باید خریداران پرداخت می‌کردند متفاوت است و در مورد برخی از شرکت‌ها از 150 میلیون تومان شروع می‌شود و تا حدود 350 الی 400 میلیون تومان نیز رسیده است. این نکته را نیز باید گفت که بازسازی خودروها انجام شده و اگر این کار صوتر نپذیرفته باشد مردم نباید خودروها را تحویل بگیرند.


حباب 5 الی 10 درصدی وارداتی‌ها

دادفر در پایان در خصوص وضعیت بازار گفت: در حال حاضر ورود 6 هزار دستگاه خودرو به بازار منجر به کاهشی شدن قیمت‌ها شده است. حداقل 20 درصد کاهش قیمت در زمینه خودروهای وارداتی را داشتیم بنابراین آثار آن بسیار مثبت برآورد شده است. اگر این روند ترخیص‌ها ادامه پیدا نکند دوباره قیمت‌ها بالا می‌رود. به همین دلیل درخواست کردیم که خودروها ترخیص شوند و به دست مشتریان برسد تا بازار نیز کنترل شود. در حال حاضر بهترین فرصت برای خرید خودرو وارداتی از بازار است چرا که قیمت‌ها در حالت معقول قرار دارد. با نرخ ارز بازار آزاد نیز اگر ارزش خودرو در خارج از کشور محاسبه شود می‌توان گفت برخی از خودروها در داخل کشور ارزان‌تر نیز هستند. حباب قیمت خودروهای وارداتی هم‌اکنون شاید حدود 5 الی 10 درصد باشد.نظرات

 • حمید حمید (10 مرداد 1398 ساعت 09:22)

  با سلام. افرین بر دولت نظاره گر برای قیمت خودرو برای کارشناسان شورای رقابت برای خودرو سازان خوب خون این ملت را شیشه کردید خوب می دانید که با این ملت ... چکار کنید.

 • جلال جلال (10 مرداد 1398 ساعت 08:02)

  الان بهترین زمان برای خرید خودورهای وارداتی است.
  ?what
  با کی کار داری
  چهار برابر قیمت