1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مزایده اموال خودروساز بزرگ و زیان ده کشور

مزایده اموال خودروساز بزرگ و زیان ده کشور

16 مرداد 1398
 • 6

خودروساز بزرگ و زیان‌ده کشور بالاخره 26 فقره اموال مازاد خود را به حداقل قیمت پایه 121 میلیارد تومان به مزایده گذاشت. در لیستی که ایران خودرو از فروش اموال مازاد خود منتشر کرده، 26 فقره دارایی از جمله مغازه‌های تجاری، خانه، آپارتمان، زمین و سوله به حداقل قیمت 121 میلیارد تومان برای خرید متقاضیان عنوان شده است.

ایران‌خودرو بالاخره ۲۶ فقره اموال مازاد خود را به حداقل قیمت پایه ۱۲۱ میلیارد تومان به مزایده گذاشت.

خودروسازهای جاده مخصوصی که با زیان‌های انباشته صدای اعتراض‌آمیز مردم و حتی وزیر صمت را در آورده بودند اکنون در شرایط بحرانی به سر می‌برند.

مجموع زیان‌های انباشته شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو در سال ۹۷ به حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۹۶ بیش از هزار و ۹۰۰ درصد افزایش یافته است.

رضا رحمانی، وزیر صمت که آینده خودروسازان را به مساله امنیتی تشبیه می‌کند، اظهار کرده که خودروسازان برای فروش اموال مازاد‌شان مقاومت می‌کنند (رونامه اعتماد). اما به نظر می‌رسد با سنگین‌تر شدن هزینه‌ها و بحرانی‌تر شدن وضعیت سودآوری، ایران خودرو مقاومت خود را از دست داده و وادار به فروش اموال مازاد خود شده است.

بر اساس انتشار تازه‌ترین افشای اطلاعاتی ایران خودرو بر روی سایت کدال، این خودروساز بزرگ کشور، شش دانگ از یک قطعه زمین به مساحت دو هزار و ۴۰۰ متری در تهران را به حداقل قیمت پیشنهادی ۷۳ میلیارد تومان به مزایده گذاشته که نتیجه آن فردا مشخص می‌شود.

در لیستی که ایران خودرو از فروش اموال مازاد خود منتشر کرده، ۲۶ فقره دارایی از جمله مغازه‌های تجاری، خانه، آپارتمان، زمین و سوله به حداقل قیمت ۱۲۱ میلیارد تومان برای خرید متقاضیان عنوان شده است.

همچنین قائم‌مقام ارشد گروه صنعتی ایران خودرو برنامه خروج این شرکت از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت (ورشکستگی) و اصلاح ساختار مالی را اعلام کرده بود که به نظر می‌رسد، فروش اموال مازاد یکی از برنامه‌های این خودروساز بوده است.

از نکات قابل توجه در این لیست، فروش یک واخد آپارتمانی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان است.

2k3s7mbp5jh5znxpc5f.jpg

منبع تجارت


نظرات

 • فرید فرید (17 مرداد 1398 ساعت 09:36)

  من از روزی که خودمو میشناسم این خودروسازان تولیدشون ضرر ده بوده

  اگه ضرر میکنید خو تعطیلش کنید دیه
  چرا با جون مردم بازی میکنید

 • محمد محمد (16 مرداد 1398 ساعت 11:11)

  این دو خودرو ساز با انحصار خون مردم رو کردن تو شیشه و نمیزارن تولیدات جدید و شرکتهای بزرگ در کشور فعالیت کنند

 • ali ali (16 مرداد 1398 ساعت 10:28)

  قوه قضا مواظب باشه. خدا وکیلی قوه قضا مواظب باشه احتمالا این مزایده بیشتر از جند برابر این مبلغ می ارزه که گذاشتن مزایده احتمالا فردا گندش در میاد که یک مزایده شیصد هفتصد میلیاردی را ایران خودرو با صد و سی میلیارد به فلان اقا یا اقازاده واگذار کرد.قوه قضا به گوش باش

  مرتضی مرتضی (18 مرداد 1398 ساعت 14:37)

  از اونجا که قوه قضاییه همیشه تو این موارد برخورد میکنه الانم با خودروسازان متخلف طبق قانون برخورد میشه!
  خدایا مچکریم از اینهمه قانون و عدالت

 • ناشناس ناشناس (16 مرداد 1398 ساعت 10:18)

  آخه چطور ممکنه ماشینی که 5 میلیون براشون در میاد را بفروشن 50 میلیون و اونوقت بگن داریم ضرر میدیم . یا مردم را .......... فرض میکنن یا اینقدر این کارخانه بی در و پیکر هست که هر کسی بهش میرسه به نوعی اختلاس میکنه . واقعا مدیریتش بدرد مدیریت جهانی میخوره .

 • ناشناس ناشناس (16 مرداد 1398 ساعت 09:36)

  واقعا این اوج هنر خودروسازان ایرانی هست که ماشین بی کیفیت از رده خارج رو به 3 برابر قیمت جهانی یک ماشین روز دنیا می فروشن، بعدش تازه ضرر هم می دن!!! بعدش تازه ادعای مدیریت جهانی هم دارن!!! کلا در اون کارخانه های رانت محور و انحصار پرور رو گل بگیرن خیلی بهتره!!!