1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. کمیسیون بودجه مجلس: افزایش قیمت بنزین گریبان کالاهای اساسی را می‌گیرد

کمیسیون بودجه مجلس: افزایش قیمت بنزین گریبان کالاهای اساسی را می‌گیرد

23 مرداد 1398
 • 5

عضو کمیسیون بودجه مجلس می‌گوید: دولت می‌خواهد ضعف خود را در حوزه تامین کالاهای اساسی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی جبران کند اما این دیدگاه قابل پذیرش نیست.

محمد حسینی درخصوص وضعیت تولید، مصرف و قیمت حامل‌های انرژی در کشور، گفت: قیمت بسیار پایین حامل‎های انرژی در ایران قابل کتمان نیست و این مسئله موجب ایجاد عدد بزرگ یارانه یا سوبسید در کشور شده و اگرچه برای اصلاح این مهم سناریوهایی طراحی شده است اما اینکه دولت می‌خواهد ضعف خود را در حوزه تامین کالاهای اساسی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی جبران کند قابل پذیرش نیست چراکه این دو مولفه از هم جدا هستند.

بی‌اطلاعی از ساز و کار شبکه توزیع کالا و یارانه‌ها دلیل مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فریمان در مجلس شورای اسلامی دلیل اصلی مخالفت مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی را بی‌اطلاعی از ساز و کار شبکه توزیع کالا و شبکه توزیع یارانه‌ها ازسوی دولت دانست و افزود: مجلسیان نگرانند که با گرانی بنزین، باز هم حباب روانی افزایش قیمت گریبان کالاهای اساسی را بگیرد و مشکلات اقتصادی کشور بیشتر از این شود.


ایران در صدر کشورهای دارای بالاترین رشد مصرف بنزین

وی یادآور شد: وجود منابع و ذخایر عظیم انرژی در کشور، ایران را به یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشورهای دارای منابع انرژی دنیا بدل کرده اما درحالی که رشد مصرف بنزین در بسیاری از کشور‌های جهان متوقف شده است، ایران همچنان در صدر کشورهای دارای بالاترین رشد قرار دارد.

آمارها نشان می‌دهد که اگر افزایش مصرف بنزین با شتاب کنونی ادامه یابد تا چند سال دیگر نیاز به یک پالایشگاه جدید به مقیاس پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خواهیم داشت

به گفته عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی آمارها نشان می‌دهد که اگر افزایش مصرف بنزین با شتاب کنونی ادامه یابد تا چند سال دیگر نیاز به یک پالایشگاه جدید به مقیاس پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به تازگی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه گزارشی درخصوص وضع تولید و مصرف حامل‌های انرژی در کشور و راه‌های ساماندهی آن را تشریح کرده است.نظرات

 • محمد محمد (1 شهریور 1398 ساعت 14:32)

  واقعا بنزین و کل کالاها حتی نان بسیار ارزان هست لطفا گران کنید

  البته اگر مقدوره حقوق و درامد مردم هم مثل باقی کشورها بدهید

  حداقل دست مزد در کشورهای حاشیه خلیج فارس بیش از 15 میلیون تومان و امریکا و ا وپا بیش از 20 میلیون تومان

  تشکر از شما

 • جهنّم جهنّم (24 مرداد 1398 ساعت 11:01)

  کسی خبر از کارت سوخت نداره؟
  چه موقع ثبت نامش هست؟

 • رضا رضا (23 مرداد 1398 ساعت 18:01)

  وقتی ماشین های تولیدی ما مصرفشون صدی ۱۰ باشه خوب معلومه مصرف بنزین هم چند برابر کشورهای دیگه میشه

 • کامران قشمی کامران قشمی (23 مرداد 1398 ساعت 16:50)

  یارانه واسه خودتون همونم ندیدن ...

 • کریم کریم (23 مرداد 1398 ساعت 13:34)

  آدم ها که بنزین مصرف نمیکنند ماشین ها مصرف میکنن فکری به حال ماشین ها بکنید