1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. تاکید دوباره پلیس؛ توقف شماره گذاری پراید از سال آینده

تاکید دوباره پلیس؛ توقف شماره گذاری پراید از سال آینده

27 مرداد 1398
  • 1

رئیس پلیس راه کشور:از سال آینده به هیچ عنوان خودروی پراید پلاک گذاری نخواهد شد. برای کاهش سوانح جاده‌ای تاکنون 3 هزار نقطه پر حادثه شناسایی شده که باید اصلاح شود تا از تلفات کم شود. سردار سید تیمور حسینی اظهارداشت: در چهار ماهه اول سال ۹۸ با یک اختلاف ناچیز نسبت به سال گذشته در تعداد حوادث روبرو هستیم که خیلی آمار مناسبی نیست و انتظار ما از مدیران دستگاه‌ها این است که با برنامه ریزی برای کاهش تلفات اقدام کنند.

وی بیان کرد: اقداماتی که در سطح کشور و در استان‌ها انجام می‌شود تلاش‌های خوبی است بویژه در قزوین که از استان‌های موفق ما محسوب می‌شود روند کاهش سوانح و تلفات همواره محقق شده و ما نیز انتظار داریم در سال جاری نیز حداقل ۱۲ درصد از سوانح و کشته‌ها کم شود.

حسینی تصریح کرد: در استان‌هایی مثل قزوین به این چشم انداز نزدیک شده ایم، ولی تاثیری که استان‌های بزرگ مثل کرمان و فارس خراسان دارند و آمار سوانح آن‌ها بالاست شرایط را سخت کرده و نسبت تصادفات در این استان‌ها بالاست لذا انتظار داریم از برنامه ریزی و همکاری صورت گرفته در قزوین الگو برداری شود تا بتوانیم به کم شدن حوادث کمک کنیم.

وی اظهارداشت: هدایت و راهبری که با مدیریت استاندار قزوین صورت گرفته این بستر را فراهم کرده که روند کاهشی سوانح جاده‌ای و میزان تلفات هر سال به صورت مستمر محقق شود و این روند باید الگویی باشد برای تمام استان‌های دیگر تا به چشم انداز تعیین شده خود در کاهش تصادفات دست یابند.


پراید را از سال آینده پلاک گذاری نمی‌کنیم

رئیس پلیس راه کشور در خصوص تصمیم جدی پلیس برای جلوگیری از تردد پراید در جاده‌ها گفت: شماره گذاری سواری پراید در سال ۹۹ متوقف خواهد شد، زیرا آمار‌ها نشان می‌دهد که سهم دخالت این وسیله در سوانح منجر به مرگ بسیار بالاست و همین امروز تصادفی در استان فارس رخ داد که دربرخورد پراید با یک پژو هشت نفر کشته شدند که این تلفات زیبنده ما نیست.

سردار حسینی اظهارداشت: در هر تصادفی این سواری غیر ایمن دیده می‌شود و یک بار برای همیشه باید تعیین تکلیف شود و خودروی ایمن‌تر که بتواند جان سرنشینان را در وقوع حادثه در امان نگهدارد جایگزین آن شود.

رئیس پلیس راه کشور یادآورشد: موضوع پیشگیری از سوانح از موارد مهمی است که در کنار کاهش صدمات و تلفات جانی برای ما در اولویت است و یک بار برای همیشه باید تعیین تکلیف شود و نگذاریم خوددرو‌های غیر استاندارد و نا ایمن در جاده‌ها تردد کنند.

حسینی در پاسخ به این سوال که سال‌های گذشته نیز موضوع جلوگیری از پلاک گذاری خودروی پراید مطرح شد، اما به نتیجه نرسید گفت: پلیس در این فرآیند یک عضو است، اما عزمش جدی است هر چند به تنهایی نمی‌تواند بسیاری از اتفاقات را رقم بزند لذا انتظاری که داریم این است برای نجات جان انسان‌هایی که بسادگی در سوانح جان می‌بازند باید همه دستگاه‌ها این عزم و ارده جدی را داشته باشند تا از تردد خودرو‌های غیر ایمن درجاده‌ها جلوگیری شود.

وی در خصوص استان‌های پر حادثه اظهارداشت: بیشترین سوانح جاده‌ای در استان‌های فارس، کرمان، خراسان رخ می‌دهد که تلفات آن‌ها نیز بالاست و در ماه‌های مرداد و شهریور هم برای ما مهم است و از استان‌هایی که بیشترین تصادف و تلفات را دارند در این ماه باید از حداکثر توان خود برای کنترل محور‌ها استفاده کنند و سایر دستگاه‌ها نیز شرایط آماده باش را برای خود قائل شوند و با یک اقدام نظارتی و کنترلی پررنگ‌تر در صحنه باشند.


آمایش پاسگاه‌ها در دستور کار است

رئیس پلس راه کشور اظهارداشت: طرح آمایش پاسگاه‌ها نیازمند یک بازنگری است و، چون شاهد ایجاد راه‌های جدید هستیم و راه‌هایی که بواسطه افتتاح آزاد راه‌ها و بزرگراه‌های جدید ایجاد شده اند بر این اساس ما باید بر آمایش پاسگاه‌ها بازنگری داشته باشیم که این کار در دست مطالعه است و با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی هماهنگی و تبادل نظر صورت گرفته تا در راه‌های جدید محلی را برای احداث پلیس راه پیش بینی کنند.
۳ هزار نقطه حادثه خیز در راه‌های کشور شناسایی شده است

وی در ادامه در خصوص نقاط پرحادثه کشور گفت: در حال حاضر جدود سه هزار نقطه حادثه خیز در کشور شناسایی شده، ولی اگر مطالعه بیشتریصورت گیرد این عدد تغییر می‌کند که با اقدامات انجام شده بخشی این نقاط رفع ایراد شده و معایب و اصلاحاتی رد آن‌ها صورت گرفته و برخی نیز در دست اصلاح هندسی است.

سردار حسینی یادآورشد: عملیات عمرانی اساسا ارتباط مستقیم با تخصیص اعتبار و بودجه لازم دارد و بعد از اینکه اعتبار اختصاص یافت زمانی هم برای اجرای پروژه باید در نظر گرفت، اما در نهایت امیدوارم در سال جاری بتوانیم ۳۵ تا ۴۰ درصد این نقاط پر حادثه را برطرف و اصلاح کنیم.

وی در خصوص نقش روشنایی راه‌ها در کاهش سوانح گفت: یکی از مشکلات جدی ما بخش روشنایی است و تامین آن در آزادراه‌ها از الزامات است و در این میان در نقاط پرحادثه نیز به روشنایی نیاز داریم و یکی از مطالبات مردم و رانندگان در مکان‌هایی که عوارض پرداخت می‌کنند همین رفع ایرادات است.

رئیس پلیس راه کشور اضافه کرد: برخی کار‌ها مانند روکش آسفالت و تامین روشنایی معابر می‌تواند بخشی از تصادفات آزادراه‌ها را کم کند، زیرا برخی از حوادث بدلیل کم بودن میدان دید رانندگان رخ می‌دهد که امیدواریم با همکاری وزارت نیرو و راه و شهرسازی بتوانیم همه راه‌ها را از حیث روشنایی تجهیز کنیم.

وی در خصوص افزایش جریمه‌ها نیز گفت: در هر سه سال یکبار باید افزایش جریمه انجام شود، اما تدابیر لازم باید از طریق هیئت مدیره ناجا ابلاغ شود که در این میان قانون رسیدگی به تخلفات پیش بینی کرده که این افزایش هر سه سال یکبار صورت گیرد.

حسینی در مورد کاهش ترافیک در رودبار و منجیل و اتصال آزاد راه قزوین به رشت در این مسیر هم اظهارداشت: باید در سال‌های گذشته این مسیر ۵ کیلومتری به آزادراه متصل می‌شد که در حال حاضر این قطعه باقیمانده که در دست ساخت است که امیدواریم بزودی شاهد افتتاح آن قطعه باشیم البته قبل از افتتاح باید بازدید‌های فنی توسط پلیس هم صورت گیرد تا ایمن بودن آن تایید شود.

منبع مهر


نظرات

  • حمید س حمید س (28 مرداد 1398 ساعت 10:30)

    خیلی وقته دارید این حرف رو میزنید.خودتونم میدونید قدرت خودرو ساز تو کشور ما از شما خیییییلی بیشتره..