1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. اعلام اتهام 2 نماینده بازداشت شده مجلس

اعلام اتهام 2 نماینده بازداشت شده مجلس

4 شهریور 1398
 • 2

اواخر هفته گذشته بود که خبر بازداشت دو نماینده مجلس در رابطه با پرونده اخلال در بازار خودرو منتشر شد، ابتدا اعلام شد که بازداشت این دو نفر در رابطه با پرونده تخلفات شرکت سایپا بوده است، اما جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام نشد تا اینکه روز شنبه، خبر آزادی موقت دو نماینده بازداشت شده با تودیع وثیقه 10 میلیارد تومانی رسانه ای شد.

اکنون اما با گذشت چند روز از این ماجرا، جزئیات بیشتری از اتهام اصلی دو نماینده بازداشت شده مجلس شده است و به نظر می‌رسد اتهام اصلی این دو نماینده مجلس،
اعمال فشار دو نماینده مجلس به سایپا برای تحویل 1000 خودرو به یک خریدار در سال 96 بوده است که در ادامه می‌توانید شرح ماجرا را مشاهده نمایید:

در سال 96 که فروش سبدی خودرو ممنوع نبود، تحویل 1000 دستگاه خودرو به یک خریدار به‌دلیل بروز اختلافاتی به‌تعویق افتاده بود که با مراجعه این خریدار به دو نماینده و اعمال قدرت آن‌ها این موضوع حل شد. هرچند پولی در این میان رد و بدل نشده بود اما سفارش و سماجتی که این نمایندگان به خرج دادند در شأن مجلس نبود.

دستگیری افراد در جایگاه‌های مختلف در حوزه خودرو از چندماه پیش آغاز شده که طی هفته گذشته نیز با دستگیری دو عضو کمیسیون صنایع مجلس داغ‌تر شده است. نمایندگانی که به‌گفته یکی از اعضای همین کمیسیون، اتهام‌شان ‌مربوط به دو سال قبل است و حالا با به‌جریان افتادن پرونده مدیران بازداشتی صنعت‌خودرو رسانه‌ای شده است. یکی از این پرونده‎ها دررابطه با تحویل سریع یک‎هزار دستگاه خودرو به یک خریدار طرح شده است.

تخلف نمایندگان متعلق به دو سال پیش است

عبدالله رضیان با اشاره به اینکه پرونده دو نماینده عضو کمیسیون صنایع مجلس به‎عنوان یک پرونده خاص شناخته می‌شود، می‌گوید: «به‌این دلیل که دوره‌ای به‌عنوان قاضی فعالیت داشتم، چندان علاقه‌ای به اظهارنظر درباره این پرونده‌ها ندارم و ترجیح می‌دهم روند قانونی‌شان را طی کنند.»

این عضو کمیسیون صنایع‎ومعادن مجلس اضافه می‌کند: «البته این پرونده متعلق به امسال نیست و مربوط به سال 96، یعنی دو سال پیش است که اکنون رسانه‌ای شده است. در آن زمان شرکت سایپا نسبت به‌فروش سبدی خودرو اقدام می‌کرد و مشکلی هم در زمینه تولید خودرو وجود نداشت. از همین رو، با توجه به اینکه خودروسازان همواره با مشکلات نقدینگی مواجه بودند، تلاش می‌کردند به‌هر نحوی تولیدات‌شان را به‎سرعت به‌فروش برسانند.»

وی با اشاره به اینکه در همان زمان یکی از خریداران با مشکل مواجه شده بود و شرکت خودروساز از تحویل خودروها امتناع می‌کرد، ادامه می‌دهد: «برهمین اساس خریدار به این دو نماینده مراجعه کرد و آن‌ها با ارتباطاتی که داشتند، روند تحویل این خودروها را تسریع کردند.»

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به‌اینکه کیفرخواست این پرونده شامل تخلف مالی نمی‌شود، می‌گوید: «در این بخش خطای مالی صورت نگرفته و پولی هم بین تحویل‎گیرنده خودروها و نمایندگان مجلس رد و بدل نشده است.»

ایجاد اختلال در نظام توزیع خودرو

رضیان با اشاره به اینکه درحال‎حاضر کیفرخواستی از سوی دستگاه قضایی برای نمایندگان متخلف صادر شده است، بیان می‌کند: «درزمان مدیریت آقای جهرودی اختلافاتی بین سفارش‌دهنده خودروها با خودروسازان به‎وجود آمده بود که هرچند نباید نمایندگان به‌موضوع ورود پیدا می‌کردند، این مساله به مدیریت اشتباه آن دوران مدیران صنعت‌خودرو نیز برمی‌گردد.»

وی اضافه می‌کند: «سفارش و سماجتی که دو سال پیش نمایندگان مجلس برای تحویل خودروها انجام دادند، در شأن مجلس نبود. اما این موضوع به این معنا نبود که در صنعت‌خودرو فسادی از سوی نمایندگان مجلس به‎وجود آمده باشد. در این پرونده هم اشاره‌ای به این موضوع نشده است و فقط بحث اعمال قدرت آن‌هاست که مساله‎ساز شده است؛ اعمال قدرتی که منجر به اختلال در نظام توزیع خودرو در دوره‌ای خاص شده است.»

مشکلاتی که امروز در حوزه خودرو مطرح می‌شود تقریبا به دو دوره مدیریتی قبلی خودروسازان برمی‌گردد و به‌گفته این نماینده مجلس، عملا تاثیری در بازار خودرو امروز ندارد.

رضیان با اشاره به اینکه مجلس قصد ورود به موضوع تخلفات احتمالی نمایندگان مجلس را دارد یا نه؟ می‌گوید: «طی جلساتی که در این زمینه در کمیسیون با حضور نمایندگان متخلف داشتیم، موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. درحال‎حاضر هم سعی داریم این مشکل منصفانه مورد بررسی قرار گیرد و از فضای سیاسی دور بماند. درصورتی هم که مشخص شود سوءاستفاده‌ای صورت گرفته، نگاه مجلس این است که با آن برخورد شود.»

اعمال قدرت برای تحویل 1000 خودرو

عضو کمیسیون صنایع‎ومعادن مجلس با اشاره به اینکه پرونده این نمایندگان در جریان بررسی بوده است، می‌گوید: «این موضوع حالا همزمان با پرونده مدیران سایپا به‌مرحله رسیدگی رسیده و منتهی به کیفرخواست شده است.»

رضیان با اشاره به اینکه انتشار این خبر چه تاثیری بر بازار خودرو دارد؟ اضافه می‌کند: «فکر نمی‌کنم انتشار این خبر تاثیری روی بازار خودرو داشته باشد. چرا که یک‎هزار خودرویی که نمایندگان مجلس برای تحویل آن اعمال قدرت کردند، در زمانی رخ داده است که خودروسازان روزانه چهار هزار دستگاه خودرو تولید می‌کردند.»

وی ادامه می‌دهد: «به‎هرحال ممکن است از لحاظ روانی التهاباتی در بازار خودرو به‌وجود بیاید که کنترل آن برعهده خودروسازان و از طریق عمل به تعهدات آن‎هاست.»

رضیان تاکید می‌کند: «درحال‎حاضر باید به‌سمت ایجاد آرامش در صنعت خودرو حرکت کنیم. بحثی هم که در سال‌های گذشته به‎خصوص چند ماه گذشته داشتیم، این بود که نقدینگی ما به‌سمت خودرو سوق پیدا کرده بود و همین موضوع نیز باعث شد که بازار خودرو آشفته شود. اما اکنون دوباره آرامش به این صنعت برگشته است.»

عضو کمیسیون صنایع‎ومعادن مجلس ادامه می‌دهد: «اکنون نگاه سرمایه‌ای از بازار خودرو برداشته شده و افراد هم به‌مقدار نیازشان از این بازار خرید می‌کنند و تولید صنعت خودرو هم پاسخگوی نیاز است. بنابراین همان‎طور که اشاره کردم درصورتی‎که خودروسازان به تعهدات‌شان عمل کنند، مشکلی در این صنعت به‎وجود نمی‌آید.»نظرات

 • amin amin (4 شهریور 1398 ساعت 12:24)

  این نماینده ها رو ما با هزار امید میفرستیم مجلس تا دردی از این همه مشکلات و مصائب کم کنند ولی متاسفانه میبینیم که نه تنها وظیفه اصلی خودشون رو انجام نمیدن بلکه باری هم روی دوش مردم می گذارند. دیگر چه امیدی به آینده وجود دارد؟؟؟

  حسن حسن (4 شهریور 1398 ساعت 22:02)

  بساخیال باطل که رای می دهی تا برات خدمت کنند. مگر ..... که ده میلیارد تومان خرج می کنند تا حدود چند صد میلیون حقوق بگیرند