1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. وعده وزیر صنعت؛ تحویل تمام معوقات ایران خوردرو و سایپا تا پایان ۹۸

وعده وزیر صنعت؛ تحویل تمام معوقات ایران خوردرو و سایپا تا پایان ۹۸

5 شهریور 1398
 • 7

رضا رحمانی در گفتگوی تلویزیونی به برخی از دغدغه‌های مردم درباره مشکلات تولید و توزیع اقلام مورد نیاز آنها و راه حل های پیش بینی شده پاسخ داد و افزود: برای اینکه بتوان از افزایش قیمت ها و نوسانات افزایش قیمت های مایحتاج مردم جلوگیری کرد راهبرد افزایش تولید و کنترل بازار را در پیش گرفته ایم.

او ساخت داخل و حمایت از تولید داخل را سیاست راهبردی وزارت صمت اعلام کرد و راه چاره برطرف کردن مشکلات اقتصادی را افزایش تولید دانست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت و زمان تحویل خودرو به چند برابر شدن تولید خودرو اشاره کرد و گفت: برای سرو سامان دادن به وضعیت بازار خودرو تولید در اسفند نسبت به آبان گذشته 154 درصد افزایش یافته است.

او با بیان اینکه 2 خودرو ساز کشور طبق قانون 20 درصد مجوز فروش فوری دارند گفت: طبق برنامه مکتوب این 2 خودروساز تا پایان سال 98 تعهدات خود را بروز خواهند رساند.

وزیر صمت افزود: بعد از اعمال تحریم ها، در تولید برخی از خودروها با مشکل روبرو شدیم که برای حل مشکل ثبت نام کنندگان 3 راه حل ارائه کردیم. 

رحمانی با اشاره به اینکه تولید خودرو حدود سه برابر شده است، گفت: برخی مواقع خودرو متناسب نداریم که ناچاریم با مشتری مصالحه کنیم و زمانیکه امکان تولید خودرو وجود نداشته باشد با جایگزین کردن نوع خودرو رضایت مشتری را جلب کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به 6 پرونده تعزیراتی خودروسازان و پیگیری از سازمان حمایت برای اجرای تعهدات خود گفت: کسانی که از اسفند گذشته هنوز خودرو خود مانند "کوئیک" را تحویل نگرفته اند پیگیری می کنیم. 

وزیر صمت تولید خودروهای خارجی و تامین قطعات آنها را مشکل ارزیابی کرد و گفت: با کنترل بازار و افزایش تولید صنعت خودرو نونوار می شود. تا چند ماه قبل نه تولید بود و نه امیدی به تحویل خودرو اما خود ما در اصلاح وضعیت کنترل گرانی خودرو جدی هستیم.

او گفت: بخاطر اهمیت صنعت خودرو سازی و وضعیت اقتصادی مردم تولید خودرو و برطرف کردن دغدغه های مردم را پیگیری می کنیم.

رحمانی از طرح نوسازی ناوگان تجاری گفت و افزود: 202 هزار خودرو که 19 هزار خودروی  آن اتوبوس و عمومی است با 11 میلیارد بازسازی می شود. 20 درصد قیمت خودرو را مشتریان پرداخت می کنند. 

او در مورد نوسازی ناوگان خودرو عمومی تاکسی ها گفت: تاکنون 90 هزار دستگاه نوسازی شده است. ارز مورد نیاز در حال حاضر با مشکل تامین می شود و دولت به سختی آنها را تامین می کند. 

رضا رحمانی درباره بازاریابی شبکه ای گفت: این نوع کسب و کار از گذشته بوده است. حتی برخی از آنها بدون مجوز از وزارت صمت فعالیت می کردند.

او به خریداران خودرو توصیه کرد، هر کجایی که پیش فروش خودرو انجام می شود از مجوز آن مطلع شوند. حتی در نمایندگان رسمی از حسابی که به آن مبلع قیمت خودرو را پرداخت می کنند مطمئن شوند.

رحمانی بازاریابی شبکه ای را نچندان مثبت ارزیابی کرد و گفت: بدون مجوز ها قابل اعتماد نیستند و با آنها برخورد خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با تغییر ارز 4 هزار و 200 تومانی به ارز نیمایی گرانی ایجاد شده است. 

رحمانی افزایش برخورد 25 درصدی تعزیراتی با متخلفان در مقایسه با پارسال را نشان از تلاش دولت برای کنترل بازار دانست.

رضا رحمانی یکی از دلایل گرانی ها را دلال ها و دلال بازی اعلام کرد و گفت: 530 هزار انبار ثبت شده وجود دارد که به ما امکان می دهد در اصلاح توزیع کالا دست دلال بازی کوتاه شود.

منبع تسنیم


نظرات

 • مرتضی مرتضی (22 بهمن 1398 ساعت 12:56)

  سلام آقا من ساینا ثبت نام کردم تکمیل وجه هم شده الان ۱۳ ماه تحویلم ندادن هر موقعه که رفتم مگن معلوم نیست

 • علی علی (5 شهریور 1398 ساعت 22:50)

  یکبار قول دادند تا آخر خرداد یکبار قول دادند تا آخر شهریور حالا هم تا آخر۹۸. وزارت صمت خیلی ضعیف عمل می کنند و قوه قضاییه به شکایت ما بی توجه . خدا یا به فریاد رس

 • پیمان پیمان (5 شهریور 1398 ساعت 18:10)

  سند ماشین آمده و خود ماشین هم 15 مرداد به نمایندگی تحویل داده شده ولی به من تحویل نمی دهند ، این است شگرد ***** سایپا و مسئولان دزد.
  علت ندادن ماشین را نیامدن پلاک اعلام می کنند ولی علت اصلی شکایت بنده از مسئولین سایپا است

 • ب f f ب f f (5 شهریور 1398 ساعت 14:57)

  چقدر راحت دروغ میگن - یادمه میگفت تا مهر ماه- اینم باید دستگیر بشه ببینیم چرا مردم رو مسخره خودش داره

 • محرم محرم (5 شهریور 1398 ساعت 14:02)

  وزیری که توان تعیین یک تاریخ مشخص و قطعی را ندارد یا در چارچوب کاری اش فاقد اطلاعات وتیم قوی ومشاوران لایقی ویا اینکه حرف و دستورش خریداری ندارد و کلامش ضمانت اجرایی ندارد. بهتر است در رابطه با تعهدات شرکت های خودروساز بگوید: "انشاالله اگر مشکلی نباشد سعی می شود تا پایان سال 1400 بخشی از تعهدات خودروسازان عملیاتی شود."

 • سعید سعید (5 شهریور 1398 ساعت 11:52)

  حداقل انتظار مردم از مصاحبه وزیر مملکت اینه که گفته هاش با جزئیات باشه
  این که دیروز اومده گفته خودروهای پیش فروش افزایش قیمت نخواهند داشت پس تکلیف اون پیش فروشهایی که ازشون پول اضافی گرفته شده چی میشه؟؟؟؟
  با نمایندگی و کارخونه خودروساز هم که تماس میگیری یا تکذیب میکنن یا هزار و یک جور بند و تبصره میارن که آگه فلان باشه اگه بهمان باشه
  و اینجوریه که کلا ملت سرکارن

 • ناشناس ناشناس (5 شهریور 1398 ساعت 11:50)

  منظور ایشون سال 1498 هستش ها!!! یه وقت اشباه نکنید فکر کنید سال 98 همین قرن حاضر رو می گن!!!