1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. فروش فوری؛ چاه جدیدی برای خودروسازان

فروش فوری؛ چاه جدیدی برای خودروسازان

25 شهریور 1398
 • 7

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید در صورتی که فروش فوری خودروسازان کنترل نشود و خودروسازان بدون ضابطه اقدام به فروش کنند، فروش فوری به چاه جدیدی برای آن ها تبدیل خواهد شد.

عبدالله رضیان عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره فروش فوری خودروسازان، گفت: مقرر بود در فروش فوری، تولید و تحویل خودرو به روز باشد اما سیاست‌های کنونی بکار گرفته شده ظلم به مصرف کننده واقعی است چراکه نه تنها خودروسازان به وعده‌ها و تعهدات خود عمل نکردند، بلکه سرمایه مردم نیز مدت زیادی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

فروش فوری با هدف کاهش تدریجی قیمت خودرو و کنترل حاشیه بازار انجام گرفت و قرار بود این سود در اختیار تولید کننده قرار گیرد و نقش دلالان در بازار کاهش یابد اما به نظر می‌رسد این اهداف کاملا محقق نشده است

انتقاد از بلاتکلیفی ثبت نام کنندگان در فروش فوری خودرو

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در فروش فوری ها نمایندگی ها باید خودرو را سریعاً به مردم تحویل دهند و سیاست "از تولید به مصرف" پیاده شود، افزود: در حال حاضر خریداران خودرو بلاتکلیف مانده‌اند.

وی اظهار کرد: فروش فوری با هدف کاهش تدریجی قیمت خودرو و کنترل حاشیه بازار انجام گرفت و قرار بود این سود در اختیار تولید کننده قرار گیرد و نقش دلالان در بازار کاهش یابد اما به نظر می‌رسد این اهداف کاملا محقق نشده است.

تکرار تجربه ناموفق قبلی خودروسازان در فروش فوری

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: از آنجایی که تعداد متقاضیان خرید خودرو در فروش فوری بسیار بود خودروسازان نتوانستند به این نیاز پاسخ دهد در نتیجه تجربه قبلی آنها در پیش فروش‌ها تکرار و سوء استفاده هایی رخ داد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورتی که فروش فوری خودروسازان کنترل نشود و خودروسازان بدون ضابطه اقدام به فروش کنند، فروش فوری به چاه جدیدی برای آن ها تبدیل خواهد شد که موجب واکنش دستگاه‌های نظارتی می‌شود.نظرات

 • پاکروان نوقابی پاکروان نوقابی (25 شهریور 1398 ساعت 23:17)

  سلام و خداقوت . فروش فوریها برای مردم عام نیست برای بخش خاص از مردم است . در مرحله اول بیشتر نمایندگیها برای خودشان با نام کارکنان نمایندگی و کارگران و تعمیر کاران برای خودثبت نام می نمایند ودر صورت مازاد برای مشتریان خاص خود سفارش میگیرند . عده ای هم که تخصص و امکانت شخصی دارند برای خود و یا متقاضیان با دریافت یک تا پنج میلیون تومان (نسبت به نوع خودرو )ثبت نام می کنند . مثل کافه نتها یا خود نمایندگیها .

 • وطن وطن (25 شهریور 1398 ساعت 18:04)

  توليد و برنامه هاي مسئولين ************خودرو يك فاجعه و يك سم مهلك براي اقتصاد كشورمان و بي اعتمادي ملت به توليد كنندگان و توليدكنندگان شده است .
  بهتر است قوه قضائيه با اين مفسدان مجازات و خسارت كارهاي ناپخته خود را در حق ملت پرداخت كنند .

 • اسد اسد (25 شهریور 1398 ساعت 14:04)

  درستش این بود که میگفت چاه جدید برای ملت

 • شیرین شیرین (25 شهریور 1398 ساعت 13:02)

  باید ماشین هایی که در شهریور سال 97 ثبت نام شده اند و بعد از گذشت یکسال ماشینی تحویل نداده اند الان هم که قیمت خودرو هم افت کرده باید وجه اضافی را به مشتریان برگردانند والا مردم شکایت خواهند کرد// امیدواریم قوه محترم قضائیه و شخص جناب اقای رییسی به این مسئله مهم رسیدگی نماید تا به مردم بیچاره ظلم نشه ./././.

  محمد محمد (26 شهریور 1398 ساعت 07:08)

  رسیدگی میکنن و حق مظلوم رو از ظالم میگیرن حتما شعار وعده نمیدن که

  اسد اسد (26 شهریور 1398 ساعت 07:22)

  شما میگی شهریور 97 ، من میگم تیر 96 برای پژو 2008 ثبت نام شده به موعد تحویل خرداد و تیر 97 ، الان که دیگه میشه گفت مهر 98 هستیم بعد از 2 سال و 3 ماه از تاریخ ثبت نام و بعد از 1 سال و 3 ماه از موعد تحویل ، هنوز ماشین ها تحویل نشده

 • ردیف قرارداد 11194620 ایران خودرو ردیف قرارداد 11194620 ایران خودرو (25 شهریور 1398 ساعت 11:33)

  این فروش های فوری به هر دلیلی که در نظر گرفته شده نه رضایت مصرف کننده را به همراه داشته ونه باعث پایین آمدن قیمت شده.به وضوح مشخص است جزیی تغییر قیمت هم ناشی از افت اندک قیمت دلار و رکود بازار است.چاهی را هم که عنوان می شود با فروش فوری برای خودرو سازان کنده می شود در حقیقت مارا در خود می بلعد.این پیش فروش ها باعث می شود امثال من بعداز گذشت نزدیک به یک سال تاخیر هنوز خودرو دریافت نکرده ام.یعنی 70 درصد تولید روزانه جوابگوی امثال من نمی شود که خیلی آدم باید خوش خیال باشد باور کند....