1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. حذف پراید و 405؛ رویایی که همچنان تکذیب می شود!

حذف پراید و 405؛ رویایی که همچنان تکذیب می شود!

پراید و 405 رفتنی نیستند!
2 آبان 1398
 • 3

چندی پیش مسؤولان نیروی انتظامی اعلام کردند سال آینده دیگر خودروی پراید را شماره گذاری نخواهند کرد. دلیل توقف شماره گذاری پراید نیز ناامن بودن آن اعلام شد. چندی بعد هم خبر آمد که قرار است در جلسه شورای عالی استاندارد موضوع توقف تولید پراید و پژو 405 مطرح شود؛ هرچند جلسه شورای عالی استاندارد همچنان برگزار نشده است. وزیر صنعت هم روز گذشته از برنامه وزارتخانه خود برای کنار گذاشتن خودروهای قدیمی همچون پراید و پژو خبر داد.

اما همان طور که پیش بینی می شد گویا این تهدیدهای تکراری علیه خودروسازان، راه به جایی نخواهد برد و تولید پراید و پژو متوقف نشدنی است.

این خبر را احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان اعلام کرده است. او می گوید فقط پراید 131 کنار خواهد رفت و تولید پراید 111، 132 و 151 ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر به گفته نعمت بخش، خودروسازان همچنان زیانده هستند. هرچند قرار بود با تعیین نرخ در حاشیه بازار زیان خودروسازان کاهش یابد و به اصطلاح به نقطه سر به سر و سودآوری برسند، اما آمارها نشان می دهد صنعت خودروسازی نسبت به گذشته نه تنها وضعیت مطلوبی را سپری نمی کند بلکه زیان بیشتری متوجه خودروسازان شده است. آن طور که نعمت بخش می گوید، زیان دو خودروساز بزرگ کشور 20 هزار میلیارد تومان است و همین مقدار هم به قطعه سازان بدهی دارند. وی معتقد است سر نخ مشکل خودروسازان به دولت برمی گردد و طبق قانون وقتی دولت برای یک کالا پایین تر از قیمت تمام شده نرخ گذاری می کند باید به آن بنگاه اقتصادی کمک مالی کند.نظرات

 • حمید حمید (2 آبان 1398 ساعت 14:24)

  آخر در عقب مانده ترین کشور ثروتمند جهان مگر پیکان با هشتاد سال عمر در جهان و پنجاه سه سال عمر در ایران رفتنی شده؟

 • بیلیبلیل بیلیبلیل (2 آبان 1398 ساعت 12:45)

  جان و مال مردم مهم نیست فقط پول مهمه و دیگر هیچ

 • ایرانی ایرانی (2 آبان 1398 ساعت 10:51)

  اگر واقعا زیان ده هست پس لطفا تعطیلش کنید و ماشین وارد کنید و قطعه سازان هم قطعاتی ماشین واردی سعی کنند تولید کنند