1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. کاهش 50 درصدی سهم سدان‌های میان سایز از بازار خودروی آمریکا

کاهش 50 درصدی سهم سدان‌های میان سایز از بازار خودروی آمریکا

کاهش 50 درصدی سهم سدان‌های میان سایز از بازار خودروی ایالات‌متحده
15 آبان 1398
  • 0

رابطهٔ خوب بازار خودروی آمریکا با سدان‌های میان سایز مدت‌ها است پایان یافته است یعنی از زمانی که شاسی‌بلندها حملهٔ خود به این بازار را آغاز کردند. هرچند همه میدانیم بازار خودروهای سواری میان سایز هرسال در حال کاهش است، اما مقایسهٔ آمار فروش این خودروها با یک دههٔ قبل بسیار تکان‌دهنده است. این آمار آیندهٔ تاریکی را برای سدان‌ها در بازار ایالات‌متحده ترسیم می‌کنند.

 Mis-Size-Sedan-2.jpg

آمریکایی‌ها در سال 2019 کمتر از 1.4 میلیون دستگاه خودروی میان سایز خریداری یا اجاره کرده‌اند. این میزان 15 درصد از سال 2009 کمتر است که رکود بزرگ اقتصادی در حال تاخت‌وتاز بود. هرچند این کاهش فروش چندان تکان‌دهنده نیست اما افت سهم بازار سدان‌ها واقعاً این‌گونه است. قبل از بحران اقتصادی، خودروهای میان سایز 16 درصد از بازار خودروی ایالات‌متحده را در اختیار داشتند و این رقم هم‌اکنون به 8 درصد رسیده که معنای کاهش سهم 50 درصدی سدان‌های میان سایز از سال 2009 تاکنون است.

 سدان های میان سایز بازار اروپا.jpg

به نظر نمی‌رسد این روند نزولی به این زودی‌ها متوقف شود زیرا تنها در سال گذشته، سهم بازار سگمنت میان سایز بیش از نیم درصد کاهش داشته است. در سه‌ماههٔ نخست سال جاری هم فروش خودروهای میان سایز نزدیک به 7 درصد کاهش داشته که 2 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است. در این بازار فروش تمام سدان‌های میان سایز کاهش داشته و فقط یک استثناء جالب در بین آن‌ها دیده می‌شود که آن فورد فیوژن است. این خودرو به پایان عمر خود نزدیک می‌شود و به‌زودی برای همیشه و بدون معرفی نسل جدید کنار خواهد رفت اما همین موضوع موجب افزایش فروش آن شده است.

 Mis-Size-Sedan-4.jpg

امسال سدان‌هایی مثل هیوندای سوناتا، سوبارو لگاسی، مزدا شش و فولکس‌واگن پاسات کاهش فروش دورقمی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده‌اند که دراین‌بین سدان آلمانی‌ها با 61 درصد افت فروش، بیشترین کاهش را داشته است؛ اما اوضاع پیشتازان این کلاس هم چندان خوب نیست. هرچند هر سه سدان تویوتا کمری، هوندا آکورد و نیسان آلتیما به‌تازگی نسل عوض کرده‌اند اما طی نُه ماه گذشته روی‌هم 22 هزار دستگاه کاهش فروش داشته‌اند. بااین‌حال سهم بازار این خودروها از 56 درصد سال 2018 امسال به 59 درصد افزایش یافته است.

 

بااین‌حال، آیا بارقه‌های امید در آیندهٔ سدان‌های میان سایز وجود دارد؟ با توجه به اوضاع کنونی بازار باید گفت واقعاً نه مگر اینکه کاهش آهسته‌تر سهم بازار این خودروها در سال 2019 در مقایسه با چهار سال گذشته را خبر خوبی تلقی کنیم.

منبع پدال


نظرات