1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. درخواست خودروسازان از بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات

درخواست خودروسازان از بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات

1 آذر 1398
 • 6

عصر دوشنبه کمیسیون صنایع و معادن مجلس میزبان رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور بود. در این جلسه جواد سلیمانی و فرشاد مقیمی، مدیران عامل گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو، گزارشی از وضعیت تولید خودرو، عرضه، تنظیم بازار و مشکلاتی همچون میزان بدهی‌ها و آینده شرکت‌های خودروسازی به نمایندگان ارائه کردند.

در حالی این نشست به میزبانی نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار شده است که شاهد هستیم بازار خودرو طی سه هفته اخیر درگیر نوسانات قیمتی بوده و قیمت محصولات پرتیراژ هر دو شرکت خودروساز بزرگ کشور روند صعودی را طی کرده است.
البته آن طور که جواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر در مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن می‌گوید: برگزاری جلسه نمایندگان با وزیر صمت و مدیران عامل ایران خودرو و سایپا ارتباطی به شرایط جدید بازار خودرو ندارد. حسینی کیا ادامه می‌دهد برگزاری جلسات با مدیران خودروساز روندی معمول دارد و کمیسیون صنایع برای دریافت گزارش از وضعیت حاکم بر این شرکت‌ها و همچنین تبادل نظر درباره چالش‌هایی که در مسیر خودروسازان قرار دارد وهمچنین انتقال دیدگاه‌های اعضای کمیسیون صنایع به مدیران خودروساز این جلسات را برگزار می‌کند.
این نماینده با اشاره به چالش بدهی در شرکت‌های خودروساز می‌گوید: نبود نقدینگی کافی در زنجیره خودروسازی باعث شده تا فعالان این زنجیره به سختی بنگاه‌های تحت مدیریت خود را اداره کنند. حسینی‌کیا در ادامه تاکید می‌کند مدیران دو خودروساز بزرگ کشور قرار است طی روزهای آتی در مورد تسهیلات مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جلسه‌ای با مدیران ارشد بانک مرکزی برگزار کنند تا تکلیف تسهیلات مصوب روشن شود. آن طور که این عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید قرار است در این نشست مدیران عامل ایران خودرو و سایپا به تشریح مسائل حاکم بر وضعیت مالی شرکت‌های تحت مدیریت خود بپردازند تا سیاست‌گذاران نظام بانکی و پولی کشور را نسبت به روند تسهیلات دهی به زنجیره خودروسازی قانع کنند.

در شرایطی مدیران خودروساز امیدوار هستند که از این جلسه دست پر خارج شوند که سال گذشته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مصوب کرده بود ۱۱ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات ارزی و‌ریالی در اختیار فعالان زنجیره خودروسازی قرار گیرد. از این ۱۱ هزار میلیارد تومان سهم تسهیلات ریالی ۴هزار میلیارد تومان بود که سال گذشته پرداخت شد، اما پرداخت تسهیلات ارزی به چالشی میان فعالان این زنجیره با مدیران بانک مرکزی تبدیل شد. حسینی کیا همچنین در پاسخ به این سوال که خودروسازان در جلسه دوشنبه کمیسیون، وضعیت تحویل قطعات خودرو از سوی قطعه‌سازان را چگونه ارزیابی کردند، اظهار کرد خودروسازان نیز با چالش‌های گوناگونی در تامین قطعه روبه‌رو هستند. این عضو کمیسیون صنایع مجلس تاکید می‌کند چنانچه دست‌اندازهایی که در مسیر شرکت‌های خودروساز درتامین نقدینگی وجود دارد برطرف شود این امکان فراهم خواهد شد تا خودروسازان بتوانند روند عرضه به بازار را تسریع کنند و از این مسیر بازار را به تعادل برسانند.نظرات

 • محمد محمد (2 آذر 1398 ساعت 19:18)

  اینهمه معترض پس کیا هستن دارن شعار مرگ برامریکا میدن و میگن مشکلی نیست

 • حسین حسین (2 آذر 1398 ساعت 18:22)

  خدا کنه بهشون‌ ندن شاید ورشکسته شدن راحت شدیم از دستشون‌

 • ali ali (2 آذر 1398 ساعت 13:56)

  مملکت را ۴۰ سال است بلعیده اند حالا باز هم تسهیلات میخواهند ... اول بگویند در این چهل سال با تسهیلات چه کرده اند ، بانک مرکزی و صمت از حلقوم مردم اعتبارات بکشند بیرون هِی دادن به اینها ... البته معلومه *************پنهان صنعت در گِل مانده ی خودورو هستند بازهم تسهیلات میخوان

 • بی نام بی نام (1 آذر 1398 ساعت 15:04)

  اره این پول بنزین که از جیب مردم **************بدین****** و **** بزنن ب جیب

 • Sefgj Sefgj (1 آذر 1398 ساعت 14:37)

  غمتون نباشه درجا وام رو دریافت میکنید آخه جیب شما و جیب مسئولین نداره
  ناسلامتی از بزرگ تا کوچیک مسئولین ************

 • Ali Ali (1 آذر 1398 ساعت 10:31)

  به بنده هم پول و رانت بدین ماشین بهتر براتون می سازم. 50 درصد سودش هم مال کسانی که رانت و پول می دن