1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. تغییر کرایه وانت‌بارها به بهانه افزایش قیمت بنزین

تغییر کرایه وانت‌بارها به بهانه افزایش قیمت بنزین

29 آبان 1398
 • 5

رانندگان وانت بار،‌ کرایه‌های حمل و نقل را افزایش دادند؛ آنها معتقدند شرایط صدور بارنامه به گونه‌ای نیست که ملاک سنجش پیمایش واقعی آنها قرار گیرد.

بعد از سهمیه‌بندی بنزین، سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای اعلام کرد که سهیمه سوخت وانت‌بارهای عمومی بین‌شهری به میزان ۳۰۰ لیتر برای ناوگان تک‌سوز و ۱۲۰ لیتر برای ناوگان دوگانه‌سوز تعیین شده است.

با این حال و از آنجایی که ممکن است ناوگان فعال برای حمل بار به بنزین بیشتری نیاز داشته باشند این امکان وجود دارد تا ظرف ۲ ماه آینده بر اساس میزان صدور بارنامه و پیماش انجام شده، سهمیه وانت بارها افزایش یابد.

بر اساس تصمیم جدید سازمان راهداری، عملکرد ناوگان وانت بار بر اساس بارنامه اخذ شده مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و نتیجه این بررسی مبنایی برای تعیین پیمایش این ناوگان است؛ بر اساس این طرح، اگر سهمیه‌های سوخت تعیین شده، کفایت نکند، مازاد سوخت مورد نیاز تخصیص پیدا می‌کند.

با این حال گزارش‌ها از میادین تره بار و پایانه‌های وانت بار حاکی از افزایش قیمت باربری از سوی وانت بارها به بهانه سهمیه‌بندی بنزین است.

ضمن اینکه وانت بارهای زیادی هستند که در طول روز برای جابجایی بار هیچ باربرگی دریافت نمی‌کنند و بر اساس روش سنتی حمل بار با تفاهمی شفاهی بین صاحب بار و راننده،حمل کالا انجام می‌شود. 

این روش سنتی حمل کالا بارها با افزایش نظارت سازمان راهداری و بخشنامه‌های مختلف از جمله الزامی بودن دریافت کارت هوشمند و بارنامه توسط ناوگان وانت‌بار از سال ۹۴ مورد مخالفت قرار گرفته است اما هنوز بارهای زیادی از سوی وانت بارها بدون بارنامه جابجا می‌شود.

یک شهروند اصفهانی در تماس تلفنی گزارش داد که روز گذشته مسیر اصفهان تا شهرضا که کرایه وانت‌بار در این مسیر ۱۰۰ هزار تومان است به ۱۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

وی توضیح داد که برای انتقال موتور ماشین خود از اصفهان به شهرضا مجبور به کرایه یک وانت‌بار بوده است و راننده وانت‌بار ضمن افزایش مبلغ از او خواسته است تا تنها پول بنزین این مسیر را به او بدهد و توضیح داده است که هیچ سودی از باربری در این مسیر ۸۰ کیلومتری نبرده است.

در همین راستا یک فعال حمل‌ و نقلی و راننده وانت بار روز چهارشنبه گفت: رانندگان وانت بار نگران خلف وعده سازمان راهداری برای تخصیص سهمیه اعلام شده هستند، ضمن اینکه باربرگ‌ها در شرایط عادلانه صادر نمی‌شود و اصلا معلوم نیست نتیجه تعیین سهمیه بر اساس تعداد باربرگ نهایتا منجر به افزایش درآمد ما شود یا خیر.

وی توضیح داد: اینکه سازمان راهداری می‌خواهد بر اساس میزان صدور بارنامه سهمیه بنزین ما را افزایش دهد به سود ما نخواهد بود چرا که روی تمام بارنامه‌ها که برای وانت بارها عنوان باربرگ به خود می‌گیرد مجبور به پرداخت نرخ عوارض و مالیات هستیم؛ همین موضع باعث می‌شود که اصلا سراغ دریافت باربرگ برای حمل بار نرویم.

این فعال حمل‌و نقلی گفت: پرداخت عوارض و مالیات و حق کمیسیون روی باربرگ‌ها عملا به معنای آن است که در جیب راننده پولی نمی‌ماند، اکنون فقط توقع داریم هزینه بنزین برای جابجایی کالا و بار را از صاحب کالا دریافت کنیم.

وی تقاضا کرد که سازمان راهداری قبل از تعیین سهمیه بر اساس صدور بارنامه، از دلالی و شرایط ناعادلانه در مراکز توزیع بار بکاهد وحق کمیسیون، نرخ عوارض و مالیات را به نفع رانندگان کاهش دهد.

سازمان راهداری از ابتدای سهمیه بندی بنزین اعلام کرده است که اگر هموطنان با شرایط تغییر قیمت مواجه شدند، می‌توانند مراتب را به نمایندگی‌ها و شعب این سازمان که در تمام پایانه‌های حمل کالا و مسافر مستقر است، اطلاع‌رسانی کنند که شکایات و گزارش‌های دریافتی در کمیسیون‌های ماده ۱۰ و ۱۱ رسیدگی می‌شود.

منبع ایرنا


نظرات

 • علی علی (30 آبان 1398 ساعت 13:22)

  من راننده استیجاری که در اداره دولتی مشغلولم چطور سهمیه بنزین بگیرم یه مسیری که 700 کیلومتره کیلومتری 300 تومن میدن میشه 210 هزار در حالی که 300 هزار تومن پول بنزین ازادش هزینه میکنم اداره هم گردن نمیگیره میگه قرارداد داری لطفا به گوش مسولین برسونین

 • رستمی رستمی (30 آبان 1398 ساعت 12:49)

  من یه نیسان دارم تو روستا کارمیکنم دوگانه است و اینجا شهرستانمون هم پمپ گاز نداره....سهمیه بهم دادن 120تا...بنظرتون چه کنم>>>>مجبورم بخوابم تو خونه...

 • بنده خدا بنده خدا (29 آبان 1398 ساعت 19:57)

  وقتی بنزین ۳۰۰ درصد گرون میشه و بنزین سهمیه ای هم ۵۰ درصد گرون میشه میخواستین کرایه بالا نره.اخه کدوم ادم نادونی با کرایه قبلی حاظره کارکنه.دور جدید گرونی تو راهه‌

 • بارکش شهری بارکش شهری (29 آبان 1398 ساعت 17:40)

  وانت پیکان رو نوشتن کم مصرف. من با پیکان وانت کار میکنم دوگانه هم هست. 60 لیتر سهمیه دادن اخه این 60 لیتر مال 5 روز ماشین منه. توقع دارین با کرایه قبلی برم. اصلا از روز سهمیه بندی استارت نزدم. خیلیا هستن ماشینشونو گذاشتن کنار چون فقط حمالیه.

 • seyed seyed (29 آبان 1398 ساعت 16:45)

  با سلام در تایید خبر نویسند اعلام میدارد که حمل و نقل عمومی را از جمله تاکسی ها و سواری شخصی ها کرایه دو برابر و بعضا دو برابر بعلاوه یک اضافه کردند مثلا یک مسیر کوتاه دو هزار تومانی شده چهار هزار تومان تا مسیر تقاطع مطهری شده 5 هزار تومان و این معضلی است که هرگز حل نخواهد شد
  تاکسی می گوید من الان با نرخ آزاد بنزین می زنم اینکه آقایان کی تصمیم و چگونه تصمیم خواهند گرفت و چه زمانی شارژ خواهند کرد دوره دولت بسر آمده از جهتی این حرف درست چون اگر قرار بود به تاکسی بدهند و مردم را در مقابل راننده ها قرار ندهند قبل از این تصمیم زیز ساخت آن را انجام میداند این تصمیم یک شبه خروجی آن همین است که می بینید با تشکر