1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. فروش "فوری" با تاخیر یک ماهه در تحویل!

فروش "فوری" با تاخیر یک ماهه در تحویل!

تاخیر یک ماهه در تحویل فروش فوری خودرو
10 دی 1398
 • 3

عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل گفت: در فروش‌های نقدی که موعد تحویل 30 روزه است برخی اوقات تا 60 روز هم طول می‌کشد تا خودرو را تحویل دهند در پیش فروش نیز از 3 تا 6 ماه معمولا دیرکرد وجود دارد.

حسین سعیدی عضو در خصوص تاثیر طرح‌های پیش فروش خودرو بر روند بازار گفت: به دلیل تحریم‌ها، تعداد زیادی از خودروهای پرطرفدار از برنامه تولید خودروسازها حذف شد و آنها مجبور شدند خودرو جایگزین به مشتریان پیشنهاد کنند در حالیکه ظرفیت تولید آنها محدود است و همین امر باعث شد که حجم تعهدات آنها ناگهان افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: این سیاست سبب شد که خودروسازها نتوانند به موقع خودروها را تحویل دهند البته دستگاه‌های نظارتی بر این  نوع فروش نظارت دارند و خودروسازها فقط می‌توانند بخشی از تولیدات خود را پیش فروش کنند.

وی با اشاره به فایده این طرح گفت: این مدل فروش باعث می‌شود که سرمایه‌های سرگردان از بازار جمع شود، این نقدینگی‌ها خطرناک هستند و می‌توانند در مواقعی که نوسان وجود دارد باعث التهاب آٰفرینی شوند از سوی دیگر نقدینگی خودروسازها نیز تامین می‌شود و آنها می توانند طرح‌های توسعه ای خود را ادامه  دهند.

وی در خصوص زمان تحویل تعهدات گفت: از زمانیکه طرح جایگزین خودروهای مشمول تحریم اجرا شد، شاهد به تعویق افتادن تعهدات هستیم. از سوی دیگر کمبود قطعات یدکی نیز فشار زیادی به خودروسازها وارد می‌کند به طوریکه در فروش‌های نقدی که موعد تحویل 30 روزه است برخی اوقات تا 60 روز هم طول می‌کشد تا خودرو را تحویل دهند، در پیش فروش نیز از 3 تا 6 ماه معمولا دیرکرد وجود دارد.

وی در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار گفت: متاسفانه بازار به گونه‌ای است که به دنبال بهانه برای افزایش قیمت است و تا خبر یا یک حرکت منفی رخ می‌دهد قیمت‌ها بلافاصله روند افزایشی به خود می‌گیرند هفته گذشته به دلیل اتمام مجوزهای پلاک‌گذاری خودروسازها چند روز روند پلاک به تعویق افتاد و تا دیروز فقط سایپا توانسته مجوز پلاک‌گذاری را دریافت کند همین امر باعث شد که قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا کند.

عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل در پایان پیش بینی کرد که در صورت بازگشت روند عادی پلاک گذاری قیمت خودرو به ثبات برسد.

منبع ایلنا


نظرات

 • مريم مريم (10 دی 1398 ساعت 15:18)

  كوييك تحويل يك ماهه الان سه ماهه هيچ خبرى نيست نميدونم چرااينقدر دروغى ثبت نام ميكنند ميگن يك ماهه خوب ازاول بگوچهارماهه

 • صمد صمد (10 دی 1398 ساعت 14:50)

  سلام . کجای کاری عمو ؟ الان 130 روزگذشته .تیبای رینگ آلومینیومی فوری رو تحویل نداده سایپا . 30 روز و 60 روز چیه

 • علی علی (10 دی 1398 ساعت 10:49)

  با سلام
  پیش فروش 6 ماهه تحویل میدن واقعا من تیبا ثبت نام کردم شهریور 97 هنوز تا این تاریخ 10.10.98 هنوز تحویل ندادن .