1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
 4. گام های محکم ایران در مسیر تولید موتورهای برقی

گام های محکم ایران در مسیر تولید موتورهای برقی

16 دی 1398
 • 3

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هیچ کشوری در جهان به تنهایی نتوانسته خودروی الکتریکی بسازد، گفت:‌ امروز ایران در مسیر تولید موتورهای برقی گام برمی دارد و اخبار خوشی از این بخش در راه است.

«برات قبادیان» امروز (یکشنبه)‌ درخصوص تولید موتورهای برقی و هیبریدی بومی، افزود: پیش از هر چیز برای موفق شدن در این مسیر، باید براساس ارتباط با سایر کشورها کار دنبال شود و در این زمینه شرکت‌های خودروسازی دولتی و خصوصی از جمله ایران خودرو و سایپا اقداماتی انجام داده اند.

وی افزود: موضوع ساخت موتورهای هیبریدی و برقی در کشور مربوط به سال‌ها پیش است، اما مدیران مختلف خودروسازی عقاید متفاوتی در این زمینه داشته‌اند، از جمله برخی مدیران بودجه‌هایی برای آن در نظر گرفتند و بعضی آن را باور نداشتند.

این مقام مسوول ضمن یادآوری رقابت بین خودروسازان برای حضور در بازار، خاطرنشان‌کرد: خودروسازان ترجیح می‌دهند در این ارتباط کمتر اطلاع‌رسانی شود و مشابه این موضوع را در یکی از شرکت ها خارجی هم وجود داشت که مدت چهار دهه اطلاعات مربوطه را منتشر نکرد، اما بعد خودروهای الکتریکی مختلف و متنوعی را به بازار مصرف عرضه کرد، درحالی که رقبا سرمایه گذاری مشابهی داشتند.

قبادیان یادآور شد: بررسی شرکت‌های داخلی حاکی است برخی شرکت‌ها نظیر «مپنا» در سال‌های گذشته روی موتورهای الکتریکی به صورت قطعات منفصله کارهایی انجام دادند.

وی تاکیدکرد: نباید از سوخت فسیلی برای تولید برق استفاده شود و سپس بخواهیم موتور خودروهای الکتریکی و هیبریدی را به گردش درآوریم، بلکه باید از نور خورشید حداکثر استفاده را انجام داد.

این مقام مسوول افزود: ‌با توجه به اقدام‌ها و فعالیت‌های زیادی که شرکت‌ها به صورت جداگانه یا با همکاری یکدیگر در این زمینه انجام داده‌اند، آینده این موضوع روشن است.

قبادیان ضمن تایید کمبود زیرساخت‌ها در این زمینه، خاطرنشان کرد: امید می‌رود بتدریج مشکلات تامین زیرساخت‌ خودروهای برقی و الکتریکی نظیر ایستگاه‌های شارژ و هماهنگی وزارت نیرو با شهرداری‌ها و غیره حل‌وفصل شود.

وی تاکیدکرد:‌ مزایای فراوانی برای این قبیل خودروها تشریح شده و چنانچه دولت های پیشین برای آن برنامه ملی ارایه می‌دادند و چشم انداز تعریف می‌کردند، اکنون وضعیت مطلوبتر بود.

معاون وزیر صنعت یادآورشد:‌ هنگام حضور «محمد شریعتمداری» (شهریور۹۶ تا پایان مهر ۹۷) در وزارت صنعت، برنامه راهبردی خودروهای الکتریکی نوشته و به روز شد، اما نبود ثبات مدیریتی در دو خودروساز بزرگ کشور، این برنامه‌ها را شکل اجرایی به خود نگرفت.

وی، یکی از گلوگاه‌های اصلی تولید و توسعه خودروهای الکتریکی و حتی موتورسیکلت و دوچرخه الکتریکی در کشور را تامین باتری آنها برشمرد که با وجود ادعای برخی شرکت‌های مطرح داخلی، اما در عمل در این حوزه ضعف داریم.

قبادیان گفت:‌ فناوری این باتری‌ها در گذشته متعلق به ژاپنی ها و برخی کشورهای اروپایی بود، اما امروز این فناوری در اختیار چینی‌ها قرار گرفته و تولید اتوبوس‌های الکتریکی از سوی شرکت خودروسازی BYD چین نیز مشاهده می شود.

وی افزود: ظرفیت ساخت اتوبوس‌های برقی در کشور و در یک شرکت داخلی وجود دارد و پیشنهاد آن در سال‌های گذشته به این خودروساز داده شده بود.

منبع ایرنا


نظرات

 • سعید سعید (16 دی 1398 ساعت 13:33)

  خودرو سازها پروژه ساخت باطری را به چند دانشجوی دکترا در رشته برق و شیمی تو دانشگاههای خوب ایران بسپارند و پول بسیار خوبی به آنها بدهند ، ببینند ، باطری ساخته می شود یا نه؟
  حتی می توانند چند گروه موازی در نظر بگیرند.
  به جوانان این سرزمین اعتماد کنید.

  ایران ایران (16 دی 1398 ساعت 22:07)

  گل گفتی..این درحالیه که عزم جدی برای این کار ازسوی سیاستمدارهاومدیران باشد که میدانیم نیست

  علی علی (17 دی 1398 ساعت 20:39)

  دلتون خوشه آقا. اگر به این راحتی باشه اونوقت اون شرکتهای کذایی آشغل خودرو و ***** آشغالهاشونو به قیمت خون باباشون به کی بفروشن؟ مشکل ما بخاطر*************************** هست که به فکر غارت این سرزمین و فرار به امریکا و اروپا هستند در حالیکه فریاد *************هم سر میدهند.