1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. تعداد کل پژو 2008 های موجود در جاده های ایران چقدر می باشد؟

تعداد کل پژو 2008 های موجود در جاده های ایران چقدر می باشد؟

17 دی 1398
  • 0

پژو ۲۰۰۸ اولین محصول مشارکت جدید گروه صنعتی ایران خودرو و گروه PSA در دوران برجام بود که همچنان تولید آن برای پاسخ به تعهدات مشتریان ادامه دارد. اما شاید این سوال ایجاد شود که در این سال ها، چه تعداد پژو ۲۰۰۸ توسط ایران خودرو و ایکاپ به دست مشتریان رسیده است؟


تولید آزمایشی پژو ۲۰۰۸ از سال ۱۳۹۵ در ایران خودرو آغاز شد. اما در نهایت تولید انبوه این کراس اوور فرانسوی در سال ۱۳۹۶ رقم خورد و تا به امروز نیز ادامه دارد. در اواخر سال ۹۵ تیراژ ۱۰ دستگاه برای پژو ۲۰۰۸ اعلام شد و در پایان سال ۹۶ با آغاز تحویل این خودرو، تولید یکساله این محصول به ۲ هزار و ۷۵۰دستگاه رسید.

در سال ۱۳۹۷ با وجود آغاز تحریم های آمریکا علیه صنعت خودروی ایران، کمپانی پژو فعالیت های خود را در ایران به حالت تعلیق در آورد. اما ایکاپ و ایران خودرو متعهد بودند تا پژو ۲۰۰۸های پیش فروش شده را به دست مشتریان برسانند. برای همین در همان نیمه ابتدایی سال ۹۷، به تعداد تعهدات خودروهای پیش فروش شده، قطعات منفصله پژو ۲۰۰۸ به انبار ایران خودرو ارسال شد.

در سال ۹۷ ایران خودرو توانست تا ۷ هزار و ۳۸۵ دستگاه از این کراس اوور را به روش CKD تولید نماید. این در حالی است که اگر تحریم های آمریکا وجود نداشت، تمام تعهدهای مربوط به این خودرو در سال گذشته به پایان می رسید و دومین مرحله پیش فروش ۲۰۰۸ برگزار می شد.

47.jpg

در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری هم، ایران خودرو ۵ هزار و ۱۴۰ دستگاه پژو ۲۰۰۸ تولید کرده و به این ترتیب تا پایان پاییز سال جاری جمعیت این کراس اوور فرانسوی در بازار ایران به ۱۵ هزار و ۲۸۵ دستگاه رسیده است.

برخی شنیده ها حاکی از آن است که ایران خودرو در پیش فروش اولیه این خودرو، نزدیک به ۱۶ هزار تقاضا را ثبت نموده و بدیهی است که باید تعهدات مربوط به پژو ۲۰۰۸ را در کارخانه خود تولید نماید.

برای همین احتمال دارد که در هفته های آتی پرونده تولید پژو ۲۰۰۸ در ایران مانند سایر خودروهای برجامی بسته شود. هیوندای i20، اکسنت، i10، النترا و سیتروئن C3 خودروهایی بودند که تولیدشان در دوران برجام آغاز شد و پس از آغاز تحریم ها، با مشکل توقف تولید مواجه شدند.

حال احتمال آن بسیار است که تا پایان سال ۱۳۹۸، پژو ۲۰۰۸ هم به جمع خودروهای توقف تولید شده اضافه گردد. در این سال ها پژو ۲۰۰۸ به عنوان با کیفیت ترین محصول مونتاژی بازار ایران شناخته می شد و ایران خودرو این کراس اوور تک دیفرانسیل را با روش CKD در ایران تولید می کرد.

 

با وجود احتمال وقوع توقف تولید پژو ۲۰۰۸، برخی می گویند که شاید نمونه ساده تر پژو ۲۰۰۸ با فرایند داخلی سازی و بومی سازی (مانند پژو ۳۰۱ تولید داخل) جایگزین نسخه THP165 شود.

پژو ۲۰۰۸ در بازار جهانی با پیشرانه EC5 هم عرضه شده و این احتمال وجود دارد که به خاطر بحث امکان سنجی تولید داخل، این کراس اوور فرانسوی با پیشرانه ۱۱۴ اسب بخار به خط تولید ایران خودرو بازگردد. البته تمامی این احتمال ها در شرایطی تحقق پیدا می کند که ایران خودرو بخواهد تا پژو ۲۰۰۸ را در خط تولید خود حفظ نماید.


برخی شنیده ها حاکی از آن است که با توجه به ساخت کراس اوور ملی ایران خودرو بر روی پلتفرم PF1 گروه PSA (پلفترم پژو ۳۰۱، ۲۰۰۸، سیتروئن C3 و…)، محصول جدید و کراس اوور ملی این شرکت جایگزین پژو ۲۰۰۸ می شود.نظرات