1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. افزایش احتمال آزادسازی واردات خودرو در سال آینده

افزایش احتمال آزادسازی واردات خودرو در سال آینده

17 دی 1398
 • 7

چندی پیش لایحه بودجه سال 99 ارائه شد و با توجه به آمار و ارقام ارائه شده نتایجی در مورد ممنوعیت مجدد واردات خودرو در سال آینده گرفته شد. با توجه به این که دولت در این بودجه درآمدی برای خود در نظر نگرفته بود به نظر می‌رسد که واردات خودرو در سال 99 ممنوع باشد. برای دریافت جزئیات بیشتر و احتمال تجدید نظر در مورد این مسئله گفت‌و‌گویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو صورت گرفت که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

تلاش نمایندگان مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

دادفر در رابطه با دادن این خبر که احتمال آزادسازی واردات خودرو در سال 99 وجود دارد اظهار کرد: عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که واردات خودرو در سال 99 از سر گرفته شود. در نتیجه این کار، بازار از انحصار صد درصدی خارج خواهد شد. دولت، واردکنندگان خودرو و تقاضا برای خودروهای وارداتی را کاملا نادیده گرفته است اما باید دید که نمایندگان چه تصمیمی را در لایحه بودجه خواهند گذاشت.

تاثیرگذاری وارداتی‌های روی فروش خودروهای داخلی

وی ادامه داد: احساس می‌کنم که آزادسازی واردات خودرو در سال 99 انجام شود. در نتیجه این کار در بودجه به دولت اجازه داده می‌شود که به عنوان منابع درآمدی خود از واردات خودرو نیز استفاده کند. البته در مورد ممنوعیت واردات خودرو موضوع خروج ارز از کشور مطرح نیست بلکه مطلب اصلی به انحصار بازار خودروهای داخلی باز می‌گردد. خودروهای وارداتی، فروش نمونه های داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و عده‌ای می‌گویند که مشتری این خودروها متفاوت است اما آن را قبول ندارم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره تاثیر خودروهای وارداتی روی نرخ داخلی‌ها به ذکر نکاتی پرداخت و گفت: خودروی وارداتی تعیین‌کننده قیمت نمونه‌های تولید داخلی است. همین حالا اگر تعرفه خودروهای وارداتی را صفر کنیم یک خودروی 20 هزار دلاری 260 میلیون تومان خواهد شد. با چنین قیمت‌هایی مردم دیگر به سمت خودروهای داخلی نمی‌روند بنابراین این اجبار به وجود می‌آید که واردات خودرو بسته شود تا قیمت داخلی‌ها نیز بالا برود.

دبیر انجمن خودروسازان: حاضریم واردات خودرو آزاد شود اما به یک شرط!

لازم به ذکر است که در رابطه با تاثیر واردات خودرو روی خودروسازان داخلی نیز پیش از این گفت‌و‌گویی توسط خبرنگار گسترش‌نیوز با دبیر انجمن خودروسازان صورت گرفت. در بخشی از صحبت‌ها احمد نعمت‌بخش گفت: خودروسازان و این انجمن تقاضای بسته شدن واردات خودرو را نداشتند. ما در بحث قیمت‌گذاری به شدت آسیب دیدیم. سال گذشته ایران‌خودرو و سایپا هر کدام 8 هزار میلیارد تومان زیان کردند و امسال نیز در 6 ماه نخست سال هر خودروساز بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان زیان دیده است. این موارد ناشی قیمت‌گذاری دستوری است و مجبور هستیم خودروها را با زیان بفروشیم. حاضریم واردات حتی با تعرفه کمتر آزاد شود اما خودروسازان از قیمت‌گذاری معاف شوند.نظرات

 • پرایدو سوار پرایدو سوار (21 دی 1398 ساعت 02:07)

  بسم الله الرحمن الرحیم
  نوشته داره با زیان میفروشه؟؟؟؟؟؟
  نفروش مگ ما گفتیم بفروش
  سایتاتونم که همه الکیه
  من هیشکیو ندیدم انلاین خرید کنه
  دوما
  زیان کردی که کردین.به کبدم
  مگ مردم ما این همه زیان کردن جایی نوشته شد که حالا تو میگی زیان کردیم
  خاک اهواز هم درست کنین
  خدافز

 • امین امین (19 دی 1398 ساعت 18:44)

  این ها همش وعده های انتخاباتی هست.

 • وطن وطن (18 دی 1398 ساعت 09:11)

  ************** با حمايت بي رويه و چپاول بيت المال و مستقيم جيب ملت را چشم بسته و گوش كر به از صنايع مافياي خودرو حمايت مي كنند با شعار حمايت از قطعه سازي
  كه اين نيز جز فريب و باج دادن به گروه صنعت خودرو بوده و هيچ نفعي عايد ملت نكرده است
  خيانت در كشور ما از طرف دولت شده عرف و بي شرمانه سرهايشان را بالا مي گيرند و اعلام فروش خودرو با قيمت هاي نجومي و با وعده هاي سرخرمن فروش مي كنند .
  و اين نشان از نبود رقيب و انحصاري بودن صنايع دولتي و فاسد را نشان مي دهد .

 • اشنا۴ اشنا۴ (17 دی 1398 ساعت 15:52)

  شما را به خدا واردات خودرو را آزاد کنید تا مجبور نشویم آشغال سوار بشیم کمی به فکر مردم بزرگ ایران باشید

 • بابک بابک (17 دی 1398 ساعت 15:21)

  تا آخر خوندم والا معلوم نشد چی میگن... صد جور ماده و تبصره میگن واسه خودشون... آقا مثل آدم واردات خودرو رو آزاد کنید مثل خیلی از کشورهای دنیا حتی در عراق و افغانستان آزاده... یعنی ما ایرانی ها از افغانیا و عراقیا کمتریم...؟ بشکنید این انحصار رو یاعلی.

  عراقی عراقی (19 دی 1398 ساعت 09:49)

  مگه عراقی و افغانی چشه؟ معلومه که کمترید! عراق رشد اقتصادی 2.8+ درصد داره ما چی؟؟ فقط ادعاو خجالت بکشید. کمی به دیگران احترام بذارید

 • مهرداد مهرداد (17 دی 1398 ساعت 12:37)

  این اتفاق سال 99 که هیچ ، سال های بعد هم با وجود ادامه شرایط موجود ، خواب و خیالی بیش نیست. این حرفا هم شوی تبلیغاتی مجلسیاست. اساسا ارزی وجود نداره که خرج واردات خودرو شه. اگر دلاری هم باشه خرج واردات کالاهای اساسی میشه که مردم به ادامه زندگی حداقلی مشغول باشن...
  با این اتفاقات اخیر هم حتی تا چند سال آینده روندی برای عادی شدن شرایط پیش بینی نمیشه مگر اینکه همه چی کن فیکون شه یهو !